نکات استفاده از محلول های ضد عفونی در محیط زیست

نکات استفاده از محلول های ضد عفونی در محیط زیست چیست؟ با ادامه همه گیری COVID-19، غواصان و اشخاصی که به غواصان خدمات ارائه می کنند باید بهداشت را رعایت کرده و از محصولات ضد عفونی کننده مناسب برای تجهیزات غواصی استفاده کنند. با همه گیری COVID-19، توجه بیشتری به ضدعفونی کننده ها شده است. محصولات ضدعفونی کننده باعث از بین بردن میکروارگانیسم ها می شوند و میتوانند در لحظه ورود به محیط زیست حتی به صورت رقیق شده آسیب ایجاد نمایند.

 

 

در اینجا ما برای روش های ضدعفونی کننده که سازگار با محیط زیست باشند چند نکته مهم را برای شما یادآور می شویم:

 • – محلول های ضدعفونی کننده نباید در محیط زیست تخلیه شوند. برای کسب اطلاعات در مورد دفع صحیح، مسمومیت انسانی و سایر موارد، اطلاعات ایمنی محصول (safety data sheet -(SDS را بررسی کنید.
 • – هنگام استفاده از محلول های ضد عفونی کننده روی تجهیزات غواصی به خاطر داشته باشید که کاملاً تجهیزاتتان را با آب شیرین بشویید و اجازه دهید خشک شوند. (در نظر داشته باشید که حتی اگر مقدار کمی از مواد ضد عفونی کننده در آبی که تجهیزات را در آن شستشو داده اید وجود داشته باشد، میبایست تمام آن مواد را با اصول استاندارد دفع نمایید).
 • – اطمینان حاصل کنید که ضد عفونی کننده انتخابی شما در لیست سازمان حفاظت از محیط زیست (EPA) ثبت شده باشد. به دنبال برچسب EPA بر روی محصولات و آفت کش ها باشید. (در آن لیست خواهید دید که آیا این محصولات را می توان در تجهیزات غواصی، دستگاه های تنفسی یا سایر تجهیزات تنفسی مشابه استفاده کرد یا خیر).
 • – مطمئن شوید که قادر به مدیریت دفع ضایعات اعلام شده توسط تولید کننده هستید.
 • – ضد عفونی کردن و گند زدایی کردن متفاوت است. در حالی که ضد عفونی اصطلاحی است که برای از بین بردن تمام میکروب ها در یک سطح سخت استفاده می شود، ولی گند زدایی اصطلاحی است که وقتی میکروب ها در سطحی در اندازه ایمن کاهش می یابند استفاده می شوند، همانطور که در استانداردهای بهداشت عمومی نیز بیان شده است.

مطابق با دستورالعمل Green Seal’s برای راهنمایی و امنیت در زمان COVID-19 در زمان ضد عفونی کردن، هشت ماده موثر وجود دارد که برای محیط زیست ایمن تر هستند و می توانند در تجهیزات غواصی استفاده شوند. این موارد شامل پراکسید هیدروژن، اسید سیتریک، اسید لاکتیک و بی سولفات سدیم است. اما میزان رقیق شدن در هر کدام باید کاملاً رعایت شود.

 

دفع

نحوه دفع مواد شیمیایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این محصولات نباید در آب و روی زمین ریخته شوند. آنها باید به روشی که در SDS محصول به آن اشاره شده است دفع شوند. در صورتیکه در هنگام غواصی در منطقه دوری باشید و یا روی یک قایق باشید، به ویژه در مکان هایی که موجودات زنده در آنجا وجود داشته باشند، شما با چالش جدی تری برای حفاظت از محیط زیست روبرو هستید.

 

ضدعفونی تجهیزات غواصی

ضدعفونی تجهیزات غواصی شخصی بایستی توسط محصولاتی انجام شود که برای سیستم تنفسی مناسب باشد. با این حال شستشو با آب و صابون برای تجهیزات شخصی کافی است. (ولی انجام ضد عفونی هر از گاهی فکر بدی نیست. ضدعفونی کننده هایی که مصرف خانگی دارند برای اینکار میتواند کافی باشند).

 • تجهیزات سخت و غیر قابل نفوذ را میتوانید به مدت یک دقیقه در محلول سفید کننده خانگی به نسبت 1/3 در 1 گالن آب برای از بین بردن موجودات میکروسکپی قرار دهید که این مدت زمان برای ضدعفونی کافی است. پس از ضدعفونی کردن تجهیزات، آن ها را در آب شیرین بشویید و اجازه دهید کاملا خشک شوند.

هنوز ثابت نشده است که استفاده از سفید کننده خانگی میتواند اثرات مخربی بر محیط زیست داشته باشد یا خیر، زیرا بیشترین ماده فعال در این محلول که هیپوکلریت سدیم است که قبل از وارد شدن به محیط زیست با مواد آلی واکنش نشان می دهد و همچنین اگر اجازه دهید قبل از دور ریختن محلول سفید کننده، آن را به مدت 24 ساعت نگه داریم و سپس دور بریزیم، باعث می شود ماده فعال موجود در آن اثر خود را کاملا  دست بدهد.

 

ارائه دهندگان خدمات به غواصان

تجهیزات اجاره ای باید همیشه بعد از هر استفاده توسط غواصان ضد عفونی شود. خرید یک محلول ضد عفونی کننده سازگار با محیط زیست کار دشواری است، اما امکان پذیر است. برخی از محصولات برای استفاده در این مورد خاص در دسترس می باشند، اما ممکن است نیاز باشد تا برخی دیگر از محصولات را قبل از استفاده با آب رقیق کنید – حتما قبل از استفاده دستورالعمل را به طور کامل بخوانید. توجه داشته باشید که بسته به منطقه ی که در آن زندگی می کنید و باتوجه به قوانین یا مقررات خاص زیست محیطی، ممکن است تغییراتی برای استفاده از محصولات وجود داشته باشد، پس دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایید.

 

 

عناصر ناسازگار

از میان ترکیبات رایج دربین محصولات پاک کننده، ترکیبات آمونیوم کواترنر (quats) رایج ترین این محصولات می باشد. بسیاری از محصولاتی که ضد میکروب، ضد باکتری یا همه منظوره هستند (مانند صابون دست، مایع ظرفشویی، محصولات کودک و غیره) حاوی ماده ای به نام کواتز هستند.

این ترکیبات شامل

 • کلرید بنزالکونیوم (benzalkonium chloride )
 • دی متیل بنزالکیل یا اتیل بنزالکیل دی متیل آمونیوم (ethylbenzalkyl dimethyl ammonium )
 • دیوکتیل (dioctyl )
 • اکتیل (octyl)
 • دسیل (decyl ) – یا دودسیل (dodecyl )
 • دی متیل آمونیوم کلرید (dimethylammonium chloride )

و حتی موادی با نام های طولانی و پیچیده تر – مانند نام (n-Alkyl- (C14 50%, C12 40%, C16 10% یا دی متیل بنزیل آمونیوم کلراید. (dimethyl benzyl ammonium chloride) وجود دارند.

 

دفع مواد ضد عفونی کننده یا اصول استاندارد

هنگامی که این مواد با اصول استاندارد دفع شوند، قبل از ورود مجدد به محیط زیست، حدود 90 درصد از کوآتز از فاضلاب خارج می شود. از بین بردن این مواد شیمیایی با شیوه ای مسولانه (از قبیل گذاشتن توری کف شور که آب را به تصفیه خانه فاضلاب می فرستد) بسیار مهم است زیرا این مواد می توانند بر زندگی موجودات دریایی به ویژه جلبک ها و میکروارگانیسم ها (جانوران کوچک و میکروسکپی) تأثیر منفی بگذارد.
اهمیت ضد عفونی کردن تجهیزات غواصی پس از استفاده بسیار مهم است. اما بایستی از عدم آسیب رساندن این محصولات به محیط زیست نیز اطمینان حاصل شود. غواصان در مراقبت و نگهداری از محیط زیست بسیار مسولیت پذیر هستند و در مورد آنچه که در زمینه کاری خود معرفی می کنند می اندیشند. غواصان و ارائه دهندگان خدمات به غواصان برای جلوگیری از گسترش COVID-19 با یکدیگر همکاری بسیار خوبی دارند، اما مهم است که در مورد محصولات ضدعفونی کننده ای که که از آنها استفاده می کنند و همچنین تأثیرات احتمالی آن ها بر محیط زیست نیز آگاه باشند.

فهرست