ضدعفونی تجهیزات غواصی

غواصان تا چند ماه قبل، فقط دغدغه پاک کردن نمک، شن و ماسه از تجهیزات غواصی را در سر داشتند. اما تمیز کردن تجهیزات تقریباً پس از ظاهر شدن COVID-19، به روال کاملاً جدیدی تبدیل شد. در اینجا آخرین توصیه ها توسط مقامات بهداشت و غواصی در مورد روش ها و محصولات تجاری مناسب برای ضد عفونی تجهیزات غواصی ارائه شده است. آژانسهای بهداشت و درمان فدرال استفاده از مواد ضد عفونی کننده را برای ضدعفونی تجهیزات غواصی شخصی توصیه کرده اند. توجه داشته باشید که یکسری از تغییرات اعمال شده در خصوص مواد ضدعفونی کننده مانند استرامین (که در مقالات قبل تر به آن اشاره شد و برای ضدعفونی تجهیزات غواصی استفاده می شد) در حال حاضر جزو ضدعفونی کننده هایی موثر برای مقابله با COVID-19 نیستند.

 

 

انتخاب ضدعفونی کننده مناسب برای سطوح غیرقابل نفوذ

Center For Disease Control And Prevention) CDC) توصیه کرده است تا از ضد عفونی کننده هایی توسط EPA نام برده شده اند و یا یک محلول سفید کننده خانگی برای پاکسازی تجهیزات و لوازم در زمان شیوع کرونا ویروس استفاده شود. برای اکثر غواصان، استفاده از سفیدکننده رقیق احتمالاً ساده ترین روش خواهد بود. در این مقاله با ارائه توضیحات کافی در مورد ضدعفونی کننده های تجاری، به این نتیجه میرسید که چرا استفاده از سفیده کننده خانگی بهتر خواهد بود.

شما می توانید با جستجو در وب سایت EPA List N ، فهرست کاملی از ضد عفونی کننده های مختلف را که مورد تأیید EPA است را پیدا کنید. اما این کار بی فایده است، زیرا

 1. در این لیست شما با بیش از 400 محصول ضد عفونی کننده روبرو خواهید شد.
 2. بسیاری از آنها با نام های مختلف به مصرف کنندگان فروخته می شوند.
 3. تعداد محدودی از این محصولات برای لوازم غواصی یا مرتبط با آن درج شده است اما پیدا کردن ضدعفونی کننده مناسب در میان لیست بلند بالای محصولات، بسیار  طاقت فرسا و زمان بر است. به عنوان نمونه، اخیراً در لیست EPA (که همچنان در حال ارتقاء می باشد) فقط به دو محصول برای تجهیزات غواصی اشاره شده است.

 

 

كلوئی استراوس (Chloe Strauss) هماهنگ کننده در قسمت کاهش ریسک در DAN

گفته است که: برخی از محصولات موجود در لیست EPA، که جهت ضدعفونی لوازم مشابه با غواصی تأیید شده اند، میتوانند برای تجهیزات غواصی نیز مناسب باشند. وی گفت: به عنوان مثال، اگر محصولی برای ضدعفونی وسایل مربوط به تنفس تایید شده، میتوانیم از آن محصول برای ضدعفونی رگلاتور غواصی استفاده نماییم. چالش و مساله مهمتر، در دسترس بودن آن محصول است.

 

فرانسوا بورمن (Francois Burman) مدیر بخش كاهش ریسک DAN

می گوید: این ها محصولاتی هستند كه به طور گسترده ای برای ضدعفونی تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، در نتیجه تقاضای زیادی برایشان وجود دارد.

 

به عنوان مثال، میتوان به 2 نوع از محصولاتی که در List N قرار گرفته و قابل استفاده در وسایل غواصی می باشند اشاره کرد:

 • Microban QGC
 • Opti-Cide 3

هر دو محصول با نامهای دیگری نیز به فروش می رسند.

 • توجه داشته باشید که استرامین، ضد عفونی کننده ای که گاهی در صنعت غواصی قبل از ظهور Covid-19 مورد استفاده قرار می گرفت، دیگر در لیست N. EPA نمی باشد

 

راه حلی ساده

با توجه به اطلاعات فوق، مجددا به سمت سفید کننده های خانگی که CDC اعلام کرده بود در برابر ویروس کرونا موثر هستند؛ بازمی گردیم. آژانس بهداشت توصیه می کند:

 • برای سطوح سخت (غیر قابل نفوذ) :  ضدعفونی توسط محلول رقیق شده 1/3 لیوان سفید کننده و 1 گالن آب تمیز و برای مدت زمان 1 دقیقه انجام شود.
Strauss

به این نکته اشاره میکند که: لوازم بایستی در محلول فرو برده شود. تمام قسمت ها در تماس مستقیم با محلول به مدت یک دقیقه ضد عفونی شوند. سپس در آب شیرین قرار گیرند و کاملا شسته شوند. قبل از استفاده باید اجازه دهید تا وسایلتان کاملا خشک شوند. وی گفت: انجام تمامی این مراحل بسیار مهم است. همچنین بسیار مهم است که میزان غلظت را به درستی ترکیب نمایید (از روش هایی استفاده نکنید که باعث ضعیف تر یا قوی تر شدن محلول شود، یا باعث آسیب رساندن به تجهیزاتتان شود و یا مراحل ضد عفونی بی اثر باشد).

 Burman

خاطرنشان کرد: قبل تر، برخی از تولید کنندگان توصیه می کردند که از سفید کننده برای رگلاتورها استفاده نشود. آن هم به علت آزمایشاتی بود که بسیار قوی بود و می توانست باعث ایجاد حساسیت و آسیب در لوازم شود. وی همچنین گفت: آنها، وسایل را پنج مرتبه درمیزان غلظتی از سفید کننده که راجبش صحبت کردیم قرار میدادند و لوازم را برای مدت طولانی در آن محلول خیس می کردند. برمن می گوید: با توجه به غلظت مناسب سفید کننده و مدت زمان قرار دادن وسایل در محلول، دیگرآسیب رسیدن به وسایلمان دغدغه ای برایمان نخواهد بود.

 

 

کدام سفیدکننده را استفاده کنیم؟

Burman به این امر اشاره می کند که: سفید کننده بایستی از انواع خانگی باشد. این سفید کننده ها معمولاً حدود 5 تا 6 درصد هیپوکلریت سدیم (sodium hypochlorite) دارند. (میزان غلظت باید روی برچسب محصول ذکر شده باشد).
وی افزود:  می توان از سفید کننده معطر شده مانند خانواده مرکبات، کاج ( چوب کاج) یا سایر عطرها، در صورت داشتن مقاومت کافی استفاده کرد. اما از “سفید کننده فوق العاده قوی” یا کلر استخر استفاده نشود، چراکه بسیار غلیظ هستند و می توانند به لوازم آسیب برسانند.

 

کدام قسمت ها ضدعفونی شوند؟

Strauss می گوید: در حالی که محققان در تلاشند تا به تمامی جزئیات نحوه پخش شدن کرونا ویروس پی ببرند، اما آنچه ما بیش از همه نگران آن هستیم قسمت هایی می باشند که با غشاء مخاط شما تماس دارند.
قسمت هایی مانند:

 • – مرحله دوم (second stage)
 • ماسک
 • اسنورکل
 • – بخش دهانی اینفلیتور (oral inflator) در BCD

باید به دقت ضد عفونی شود. تمامی این بخش ها جزو سطوح غیر قابل نفوذ هستند. ضدعفونی کننده های پیشنهاد شده توسط CDC میتوانند بر روی این قسمت ها مفید باشند.

 

Burman می گوید:

در حالی که کاربرد این مواد ضد عفونی کننده برای وسایل غیر قابل نفوذ مانند لباس غواصی هنوز مشخص نشده است، اما دغدغه ی اصلی ما هم نیست. Burman اشاره کرد: شستشوی لباس های غواصی با آب گرم همراه با صابون و شستشوی آن ها با آب شیرین و قرار دادن آن ها در محلی مناسب برای خشک شدن کافی است.

 

 

سلامت وایمن بودن لوازم اجاره ای

اگر همیشه از تجهیزات خود استفاده کنید، قطعا کمتر نگران عفونت و بیماری ها خواهید بود. اما آیا اجاره کردن رگلاتور یا سایر تجهیزات غواصی در حال حاضر ایمن است؟ اگر از بابت نحوه ضدعفونی کردن وسایل در محلی که تجهیزات از آن اجاره می کنید،مطمئن هستید، پس دیگر جای نگرانی نیست. برای اطمینان خاطر خود از محل اجاره تجهیزات، حتما اطلاعاتی در مورد روش های ضد عفونیشان بپرسید. آنها باید با شما اطلاعات را در میان بگذارند.

 

 

ضدعفونی رفتارمان

Burman می گوید: برای ایمن ماندن نیاز به احتیاط هایی دارید که فقط مختص غواص ها و زمان غواصی نیست. رفتار هایی مانند رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستن مکرر دست ها و پوشیدن ماسک در مکان های عمومی از جمله این رفتار ها هستند. وی گفت: ما همچنین باید بهداشت فردی خود را رعایت نماییم. اینکه بخواهید فقط رگلاتورتان را ضدعفونی نمایید و به سایر اقدامات احتیاطی و بهداشتی توجه نکنید کار درستی نیست.

Burman اشاره کرد: در قایق غواصی، لازم نیست مابین هر غواصی بخواهید رگلاتورتان را ضد عفونی کنید. شما میتوانید فقط با رعایت یکسری از نکات از قبیل:  قرار دادن وسایل حساس مانند – قسمت دهانی (mouthpiece) در کیسه یا داخل جیب های BCD در طی بازه زمانی که در قایق هستید، از تماس این بخش ها با سطوح خودداری نمایید.

Strauss اعتراف کرد که او ترجیح می دهد از روش بزاق برای رفع بخار در ماسک استفاده نماید، اما در حال حاضر این روش را رد می کند.

 

 

 • توصیه های DAN درباره COVID-19 را مطالعه نمایید. همچنین می توانید سوالات خود را از DAN از آدرس: [email protected] ایمیل کنید.

 

بروزرسانی شده توسط  Roger Roy در July 9, 2020

فهرست