آیا ماسک اسنورکل full face خطرناک است؟

آیا ماسک و اسنورکل full face خطرناک است؟ اتفاقات مربوط به ماسک های اسنورکل تمام صورت در ایالات متحده منجر به تهیه چندین مقاله در رسانه های اجتماعی شد که نشان می دهد FFSM میتواند خطرناک باشد. اما آیا واقعاً چنین چیزی درست است؟ برای پاسخ به این سوال، باید متوجه شویم که استفاده از این ماسک به چه شکل می باشد و چه خطراتی در زمان استفاده از آن میتواند برای ما پیش آید؟

 

نگاهی به فرایند تنفس انسان

هوای تنفسی ما شامل حدود 21٪ اکسیژن و تقریبا 4 % دی اکسید کربن است. بسیاری نمی دانند که این CO2 است که عامل اصلی تنفس و عمق تنفس ماست و نه O2. بنابراین CO2 یکی از اجزای مهم هوا در ریه های ما می باشد. افزایش سطح CO2 می تواند به بیهوشی منجر شود و چنانچه این اتفاق در آب بیفتد میتواند باعث غرق شدگی شود. ما از O2 تنفس می کنیم (متابولیزه می شود) و و CO2 توسط بدن تولید می شود. این امرباعث افزایش CO2 تا حدود 4٪ و کاهش O2 تا حدود 16٪ می شود (بازدم).

زمانیکه بازدم را انجام می دهیم، مجاری تنفسی خود را کاملاً خالی نمی کنیم بلکه مقدار کمی هوای غنی شده (CO2) در مجاری تنفسیمان باقی می ماند. این حجم از هوا که درفرآیند تبادل گاز شرکت نمی کند، فضای مرده نامیده می شود. بنابراین، هنگامی که دوباره دم را انجام می دهیم، در واقع در حال تنفس مخلوطی از هوای تازه غنی شده از CO2 هستیم.

 

co2 در هنگام استفاده از ماسک اسنورکلینگ فول فیس

هنگام تنفس از اسنورکل، باعث افزایش “طول راه تنفسیمان ” می شویم. در نتیجه حجم فضای مرده افزایش می یابد. اگر این حجم بیش از حد بزرگ شود، در زمان دم به غلظت بالایی از CO2 میرسیم که میتواند خطر ابتلا به بیهوشی را برای ما ایجاد کند. پس به همین دلیل است که اسنورکل ها از نظر طول و قطر محدودیت دارند. استانداردهای EN میگوید حجم داخلی اسنورکل باید برای بزرکسالان 230 میلی لیتر و برای کودکان 150 میلی لیتر باشد. حال اگر حجم داخل ماسک را به این مورد اضافه کنیم، می توانیم به راحتی حجم فضای مرده را دو برابر کنیم و این می تواند منجرب افزایش سطح CO2 شود که میتواند خطرناک باشد.

 

چگونه خطرات ناشی از ماسک و  اسنورکل full face را از بین ببریم؟

برای کاهش فضای مرده در یک ماسک اسنورکل تمام صورت، محصول باید دارای ماسک اورانازال داخلی باشد. تا به واسطه آن دهان و بینی را از بقیه ماسک جدا نماید. اگر در محصول ماسک اورانازال داخلی وجود نداشته باشد یا درز بندی به خوبی انجام نشود، می تواند باعث افزایش حجم داخلی شود و در نهایت منجر به افزایش سطح CO2 شود. با این حال، حتی اگر حجم داخلی ماسک اورانازال 200 میلی لیتر باشد و اسنورکل نیز به همان میزان حجم (200 میلی لیتر) داشته باشد، ما فضای مرده را دو برابر کرده ایم . در این حالت میتوانیم همچنان مقداری CO2 داشته باشیم که برای ما مشکلاتی را فراهم می کند و این غیرقابل قبول است.

 

رفع مشکل

برای جلوگیری از افزایش فضای مرده ماسک باید دارای یک قسمت گردش هوای یک طرفه باشد، به این معنی که اسنورکل باید به یک قسمت برای دم و یک قسمت برای بازدم، با شیرهای یک طرفه تقسیم شود که از مخلوط شدن هوای بازدم با هوای دم جلوگیری شود. بنابراین زمان انجام تنفس شما فقط هوای تازه را استنشاق می کنید، در حالی که هوای بازدمتان از طریق کانالی مجزا از ماسک خارج می شود. و این دقیقاً همان مساله مهمی است که در برخی از این قبیل ماسک ها وجود دارد. متاسفانه برخی از شرکت های تولید ماسک، از روی ماسک اصلی کپی برداری می کنند و بدون در نظر گرفتن موارد فنی ماسک ها را در بازار عرضه می نمایند.

 

پاسخ -آیا ماسک و اسنورکل full face خطرناک است؟

FFSM بیخطر است، در صورتیکه از مدل های استاندارد استفاده نماییم. اگر نه، می تواند منجر به تلفات و صدمات شود. با این وجود اشتباه است بگوییم كه همه FFSM خطرناک هستند یا همه آنها ایمن هستند .در صنعت اسنورکل، FFSM بدون تردید جزو یکی از خلاقانه ترین اختراعات سالهای گذشته بوده است، اما از آنجا که طرح ها بسیار ابتکاری می باشند، هیچ آزمایش خاصی جهت برآورد استاندارد کیفی بر روی این محصولات (مانند استاندارد EN) انجام نمیشود. برخی از تولید کنندگان، محصولات خود را آزمایش می کنند و از استانداردهای اسنورکل، گاز در ماسک و یا ماسک اسنورکل تمام صورت استفاده می کنند تا اطمینان کافی را از ماسک کسب نمایند. با این حال، آزمایش های انجام شده بر روی این ماسک ها، به هیچ وجه تضمین نمی کند که همه FFSM ها در تمامی موارد کیفی با هم برابر باشند.(حتی آنهایی که به ظاهر کاملا شبیه هستند).

 

 

برای کنترل کیفیت ماسک اسنورکلینگ فول فیس چه کنیم؟

موارد زیر را بررسی کنید.

  • ماسک دارای سیستم تنفسی یک طرفه است یا خیر؟
  • آیا دریچه (شیر) یک طرفه هم در اسنورکل و هم در ماسک اورانازال موجود است؟
  • درز بندی مناسب ماسک اورانازال چک شود.
  • ویدیو آموزشی خطرات ماسک فول فیس را در یوتیوب ببینید.

نتیجه

  • تجهیزاتی که مستقیما بر روی سلامتی شما تاثیر دارد، را از برندهای معتبر بخرید. (قیمت محصول را مد نظر قرار ندهید)

مولف
Guy Thomas

  • – یکی از مربیان و متخصصان آموزش غواصی و کمکهای اولیه است.
  • – او تمام وقت به عنوان مدیر برنامه های ایمنی در DAN اروپا فعالیت دارد.
  • – ایشان مسئول توسعه و اجرای ابتکارهای ایمنی DAN اروپا است.
  • – وی همچنین عضو تیم ویژه نجات صلیب سرخ ایتالیا می باشد.
  • – همچنین به عنوان مسئول هلیکوپتر نجات برای شناگران / پزشک غواصان، بر روی هلیکوپتر SAR از بخش پلیس ایالتی ایتالیا فعالیت می نماید.

 

دریاکاو اطمینان شما برای خرید محصولات استاندارد

فهرست