خطرات غواصی آزاد در غارها چیست؟ غواصی آزاد (free diving) می تواند گاهی اوقات احساسی فراتر از غواصی به شما بدهد و تا مرز اکتشاف شما را با خود ببرد. میتوانیم به قسمت هایی از اقیانوس برویم که از سطح آب قابل مشاهده نیست. اغلب میتوانیم موجوداتی را ببینیم که دیگر فرار نمی کنند (به دلیل وجود نداشتن حباب های به وجود آمده از تجهیزات غواصی) و میتوانیم از دیدن آن ها لذت ببریم. علاقه به اکتشاف ممکن است باعث شود که برخی از غواصان آزاد بخواهند به غارها وارد شوند، اما غارها خطرناک تر از آن هستند که فکرش را می کنید.
عوامل خطرناک متعددی در غواصی غار دخیل هستند و حتی باتجربه ترین غواصان آزاد نیز ممکن است فکر کنند که از پس آن برمی آیند. با این حال، حقیقت این است که غارها غیر قابل پیش بینی هستند. هدف از این متن آموزش غواصای آزاد و برقراری ایمنی برای غواصان آزاد در غارها نیست، بلکه به منظور آگاهی دادن به این افراد در مورد خطراتی است که آنها هنگام انتخاب غواصی در آن مکان ها انجام می دهند. برای آگاهی از جزئیات این ریسک ها به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

1. غواصی آزاد در محیط سر بسته

غواصان آزاد بایستی به هر قیمتی که شده از رفتن به محیط های سر بسته خودداری کنند.(به عنوان یک غواص آزاد، فقط به حبس نفس و آگاهی خود اعتماد می کنیم تا بتوانیم محدودیت ها را تشخیص دهیم و در صورت لزوم به سطح آب صعود کنیم).خطرات زیادی در هنگام غواصی آزاد به غیر از بیهوشی در عمق کم وجود دارد از جمله:

خطرات غواصی آزاد در غارها:

  • > از دست دادن ماسک
  • > از دست دادن فین ها
  • >مشکلاتی در انجام اکوآلایز
  • >وحشت (Panic)
  • >گیر کردن (گیر افتادن در چیزی)
  • >گزیدگی توسط برخی از موجودات خطرناک دریا
  • >ایجاد بریدگی یا خراش توسط سنگ و مرجان و غیره.

چنانچه غواص آزاد با هر یک از این مشکلات روبرو شود، به صورت غریزی سعی می کند سریعا به سطح آب صعود کند و نفس بکشد. اگر یک غواص آزاد در یک محیط سربسته غواصی کند، باید مدت زمان حبس نفسش را افزایش دهد و باید کاملاً تمرکزش را بر پیدا کردن راه خروجی به سطح قرار دهد. چنانچه بدون داشتن برنامه ریزی نتوانید به سطح برگردید، تمام ریسک های گفته شده میتوانند پیش آید و حتی خطرناک تر هم شوند.

 

 

2. وجود همراه در غواصی آزاد در غارها کاملا بی تاثیر می شود

در زمان انجام غواصی آزاد، یک نفر باید روی سطح آب و یک نفر هم داخل آب همراه شما باشد. یکی از همراهان باید قادر باشد غواص آزاد را که مشغول انجام غواصی آزاد است کاملا ببیند تا در صورت بروز مشکل بتواند علائم را تشخیص دهد. در یک محیط سر بسته مانند غار، همراه قادر نیست تا بتواند بر عملکرد غواص آزاد تسلط و دید کامل داشته باشد. تقریباً همان غواصی به صورت تنها می شود. ( به یاد داشته باشید یکی از مهمترین قانونهای غواصی آزاد این است که تنها به غواصی نروید).

 

3. گذرگاه های تنگ

سوراخ ها، دهانه ها یا راه های خروجی تنگ مواردی هستند که هرگز نباید گزینه ای برای غواصی آزاد باشد. زمان انجام
غوص ما محدود است و اگر احتمال گرفتار شدن یا زخمی شدن توسط سنگ یا مرجان وجود داشته باشد، این امر می تواند ضربان قلب را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و یا باعث ایجاد ترس در غواص آزاد شود و زمان صعود به سطح را سریعتر از حد ممکن نماید.

 

4. شرایط غیر قابل پیش بینی در آب

تغییر شرایط در آب می تواند غیرقابل پیش بینی باشد. قرار گرفتن در داخل غار نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. عاملی برای محافظت از غواص آزاد نیست. امواج، جریان ها، جزر و مدها، پرده حرارتی (thermoclines) و میزان دید بر روی غواصی تأثیر می گذارد و شرایط پیش بینی نشده ای را می تواند در زمان غوص ایجاد کند.

ممکن است یک غواص آزاد از غار کم عمقی خارج شود ولی موجی او را به لبه (نوک) غار برگرداند، یا هنگام غوص به طور تصادفی شن و ماسه بلند کند و به شدت بر دید اطراف خود تاثیر بگذارد و در نتیجه باعث از بین رفتن جهت و گمراهی در خود شود. غواصی آزاد در جریان می تواند مقدار زیادی از انرژی فرد را هدر دهد و به میزان زیادی بر مصرف اکسیژن تأثیر بگذارد، همراه با شوک ناشی از برخورد با پرده حرارتی.

 

5. خروجی ها میتوانند نزدیک تر به نظر بیایند

پوشیدن ماسک در زیر آب باعث ایجاد بازتاب نور می شود، که بر میزان اندازه و فاصله در دید غواص تأثیر گذار است. ممکن است اینگونه به نظر برسد که یک خروجی در نزدیکی غواص آزاد وجود دارد، اما در اصل ممکن است دورتر باشد. اگر در آستانه اتمام اکسیژن هستید یا مشکلی پیش آمده و مجبور به خروج سریع یا غیر برنامه ریزی شده باشید، این میتواند برای شما خطر آفرین باشد.

 

 

 

6. محفظه هوای سمی

در غار، ممکن است مکان های مملو از هوا برای استراحت و نفس کشیدن بسیار وسوسه انگیز به نظر برسند. این کار را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم. هوای محبوس شده در غارها می تواند هوای سمی و بدی باشد که می تواند باعث اختلال در جسم، اسیدوز خون (اسیدوز به معنی کاهش سطح بی کربنات مایع خارج سلولی و قرار گرفتن pH خون در محدوده اسیدی می‌باشد) و در نهایت باعث مرگ شود. هوای بد معمولاً با افزایش دی اکسید کربن / کاهش اکسیژن ایجاد می شود. حتی اگر هوا فقط کمی آلوده باشد، هیچ راهی برای اندازه گیری آن وجود ندارد.

این بدان معنی است که آن فرد نمی داند چه مقدار اکسیژن قابل استفاده را استنشاق می کنند و چه مدت می توانند در آن هوا غوص بزند. در این شرایط ریه ها ممکن است بیش از حد منبسط شود (مخصوصا زمانی که فرد در عمق باشد و ریه اش را با هوا کاملا پر کرده باشد) که میتواند به یک مشکل برای او تبدیل شود. به همین دلیل است که غواصان آزاد در حین فعالیت خود نباید از غواصان با تجهیزات هوا بگیرند.

با صعود یک غواص آزاد از عمق به سطح، فشار محیط کاهش می یابد و باعث می شود ریه هایش منبسط شود. اگر ریه های او کاملاً با هوا پر شود، ریه ها بیش از حد منبسط می شوند، که می تواند باعث آمبولی گاز شریانی، پنوموتوراکس یا آمفیزم زیر پوستی شود.

 

7. بروز مشکل در عملکرد تجهیزات غواصان آزاد

غارها می توانند کاملاً تاریک باشند. این بدان معناست که غواصان آزاد بایستی چراغ قوه غواصی همراه داشته باشند. اگر چراغ قوه در مابین فعالیتشان دچار اختلال شود و غواص یک چراغ قوه یدک همراه نداشته باشد، وضعیت به سرعت می تواند خطرناک شود. حتی اگر غواص آزاد یک چراغ قوه یدک همراه داشته باشد، برای جابجا کردن و روشن کردن آن به زمان  اضافی و تمرکز نیاز دارد که می تواند باعث افزایش ضربان قلب و وحشت در او شود.

معرفی تجهیزات (وسعت دامنه تجهیزات) بیشتر در غواصی آزاد، مشکل عملکرد در تجهیزات و خرابی تجهیزات را افزایش می دهد زیرا غوص زدن در مکانهایی که نیازی به تجهیزات اضافی ندارند همیشه ایمن تر است و باعث آرامش خاطر بیشتر برای شما خواهد شد.

 

خطرات غواصی آزاد در غارها

 

در انتهای مطلب یادآور میشویم…

غالباً، غواصان آزاد در هر سطحی که باشند، به اشتباه فکر می کنند شکست ناپذیر هستند. آنها ممکن است ریسک هایی را
که انجام می دهند کاملا بشناسند یا ممکن است خطرات را اصلاً ندانند و اشتباهاتی با هزینه بالا مرتکب شوند. مهم است که
تشخیص دهیم غواصی آزاد هنوز یک ورزش افراطی محسوب می شود. تنها در صورت تمرین صحیح میتوانید آن را به صورت کاملا ایمن انجام دهید. غواصی آزاد در غارها باعث بروز عوامل خطرناک متعددی می شود. حتی باتجربه ترین غواصان آزاد در صورت مواجه شدن با یک وضعیت غیر منتظره هنوز هم می توانند دچار گمراهی شوند.

فهرست