فشردگی ماسک غواصی

فشردگی ماسک غواصی چیست؟ همان طور که باید به یاد داشته باشیم که اکوآلایز گوش را انجام دهیم در مورد ماسک هم به همین شکل است و باید اکوالایز را در زمان پایین رفتن( بعه عمق رفتن) انجام دهیم. به صورت کلی فشردگی ماسک یا اکوآلایز ماسک را بدین صورت تعریف می کنیم: عدم تساوی و یا اضافه شدن هوا به فضای داخل ماسک (با انجام بازدم از طریق بینی) می تواند باعث ایجاد فشار نابرابری بین هوای داخل ماسک و رگ های صورت شود. این امر می تواند منجر به ایجاد درجات مختلفی از باروتروما در صورت و یا آسیب به بافت های نرم صورت که در ماسک قرار دارند شود. به طور مثال (برای درک بهتر این مطلب) صورت خود را در یک فنجان تصور کنید که در حال مکش توسط فضای داخل فنجان است. بافت های نرم داخل ماسک و به خصوص اطراف چشم متورم می شوند (ورم اطراف مغز) و تغییر رنگ می دهند. مانند قرمزی یا کبودی (ecchymosis).

 

 

چه افرادی دچار فشردگی ماسک می شوند؟

اکوآلایز ماسک غالبا در غواصان تازه کار اتفاق می افتد زیرا آنها تمایل دارند که تمام مهارت هایی را که آموخته اند (مانند کنترل شناوری و اکوآلایز گوش و سینوس ها) را به درستی انجام دهند و تمام این فعالیت ها در صورتی انجام می شود که دریا و شگفتی هایش آن ها را در خود مبهوت کرده است. البته نمی توان گفت که غواصان باتجربه هیچگاه دچار فشردگی ماسک نمی شوند. فشردگی ماسک در غواصان با تجربه بیشتر در زمانیکه روی کاری تمرکز می کنند یا برای مدتی درگیر انجام فعالیتی در زیر آب می شوند و حواسشان از اکوآلایز ماسک منحرف میشود؛ اتفاق می افتد. از دیگر دلایلی که ممکن یک غواص با تجربه دچار فشردگی ماسک غواصی شود، به تغییر در تجهیزات غواصی نیز می توان اشاره کرد. استفاده از ماسک جدید یا ماسک کم حجم میتواند منجر به این امر شود.

 

مهم ترین دلایل فشردگی ماسک غواصی

  • ندمیدن در داخل ماسک در هنگام فرو رفتن به اب
  • ضربه خوردن به صورت و ماسک ( برخورد با دیگر غواصان یا اقشام دریایی در اثر تاریکی)
  • کوچک بودن ماسک غواصی
  • وارد شدن مو به داخل ماسک
  • قرار ندادن صحیح ماسک بر روی صورت

 

چگونه میتوان از فشردگی ماسک جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از ابتلا به اثرات جانبی فشردگی ماسک مجاری بینی خود را هنگام به عمق رفتن باز نگه دارید. البته باید توجه داشت  انجام بازدم از طریق بینی و استفاده از ماسکی که به درستی بر روی صورت قرار نگرفته باشد، میتواند خطر بروز فشردگی ماسک افزایش دهد.

دمیدن بازدم بینی در زمان صعود در آب در زمانی اتفاق می افتد که آب وارد ماسک شده است. ایجاد مقدار کمی نشتی در داخل ماسک در هنگام غواصی غیر قابل اجتناب است، به خصوص اگر در هنگام پوشیدن ماسک، موهای صورتتان داخل ماسک قرار گرفته باشد. در زمان بالا آمدن، با انجام بازدم از بینی و تکان دادن سر میتوانید آبی که ناخواسته وارد شده است را از ماسک خارج کنید.

 

 

 

 

برای جلوگیری از فشردگی ماسک، چه ماسک غواصی بخریم؟

کوچک بودن ماسک غواصی، بزرگ بودن ماسک غواصی، درست قرار نگرفتن ماسک غواصی بر روی صورت می تواند مشکل ساز باشد. برای خرید یک ماسک غواصی مناسب، آزمون زیر را انجام دهید.

  • ماسک غواصی مورد انتخاب خود را روی صورت قرار دهید و داخل آن تنفس کنید، توجه کنید بندها نباید پشت سر قرار بگیرد، اگر ماسک غواصی شما ( بدون قرار گرفت بند در پشت سر) با تنفس از بینی به راحتی روی صورت شما قرار گرفت و ثابت ماند آن ماسک مناسب شماست. ماسک باید روی صورت بماند بدون حضور بند ها با یک تنفس عمیق روی صورت فیکس شود.

 

درمان فشردگی ماسک غواصی

چه زمانی فشردگی ماسک ب روی صورت نیاز به معاینه پزشک دارد؟

پس از احساس فشردگی ماسک به روی صورت چنانچه هنوز در ناحیه چشم دچار درد نشده اید و یامشکلاتی در بینایی شما به وجود نیامده؛ نیازی به معاینه ی پزشک نیست. به دلیل آنکه فشردگی ماسک باعث ایجاد کبودی می شود (این طبیعی است) و در بدن شما این تغییرات به وجود آمده در اثر فشردگی ماسک را خود به خود برطرف می کند.

 

چه زمان فشردگی ماسک غواصی خطرناک می شود؟

در صورت بروز درد چشم یا اختلالات بینایی مانند تاری دید یا از دست دادن بخشی از بینایی (که ممکن است به دلیل فشار بیش از حد ماسک به روی صورت اتفاق افتاده باشد)، نیاز است تا فورا جهت درمان به پزشک و یا متخصص چشم مراجعه نمایید.

 

بهبود فشردگی ماسک غواصی

زمان بهبود علائم و نشانه های فشار ماسک ممکن است تا دو هفته یا بیشتر به طول بیانجامد. لازم است بدانید در صورت بروز این اتفاق، ممکن است تا زمان بهبودی کامل، ظاهر صورتتان ناخوشایند باشد، همانند بکسورها پس از وارد شدن ضربه به صورتشان. پیشنهاد میشود در این شرایط استراحت کنید نه تنها به دلیل اینکه چشمان  متورم و خون آلود هستند بلکه به دلیل جاذبه زمین که ممکن است تاثیرات کبودی به پایین صورتتان نیز منتقل کند.

 

 اگرچه ممکن است تصور کنید که دچار آسیب خطرناکی شده اید اما فشردگی ماسک مسئله ای جدی ای نیست.

فهرست