اگر در دریا گم شدیم، چکار کنیم؟

گم شدن در دریا یا جا ماندن در دریا احتمالاً یکی از ترسناک ترین موقعیت هایی است که یک غواص می تواند آن را تجربه کند. تنها ماندن در سطح دریا یا اقیانوس چیزی است که مطمئنا هیچگاه دلمان نمی خواهد آن را تجریه کنیم. خوشبختانه میتوانیم با کمی دانش و دقت بیشتر احتمال گم شدن را به حداقل برسانیم. گم شدن در دریا را بهتر است هیچ گاه تجربه نکنید، اما در صورت بروز این اتفاق، سعی کنید تا مهارت های خود را جهت پیدا کردن تیمتان بالا ببرید.

 

چه مواردی عامل گم شدن یک غواص در دریا هستند؟

از مهم ترین عوامل جا گم شدن در دریا برای غواصان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • – جا ماندنشان از قایق
 • – همراهان غواص، او را فراموش کنند
 • – زمانی که غواصی خیلی دورتر از قایق (یا ساحل) به سطح آب برمیگردد.

در حالی که اجرای روشهای سر شمارشی توسط اپراتور غواصی به راحتی میتواند این احتمال را از بین ببرد، اما بازگشت به سطح آب آن هم دور تر از قایق یا ساحل اجتناب ناپذیر است. این موضوع می تواند به عوامل مختلفی (که درادامه مقاله گفته خواهد شد) بستگی داشته باشد.

 

 

چرا غواصان از قایق غواصی دور می افتند؟

 •  جریان های زیر آب یا سطح آب (غواصی دریفت):  غواص باید تجربه کافی را جهت قرار گرفتن در این موقعیت ها داشته باشد و یا کسی را که این تجربه را دارد همراه خود ببرد.
 •  شرایط آب و هوایی: تاریکی (غواصی در شب)، باران و موج های بلند، دید را به شدت کاهش می دهد.
 •  مهارت های ضعیف در غواصی : گم شدن در زیر آب ممکن است به این معنی باشد که شما از ساحل یا قایق دور شده باشید. در بعضی از مکان های غواصی ممکن است از دید خارج شوید.
 •  مشکلات فنی موتور قایق: در برخی از غواصی ها کاپیتان هنگامی که غواصان وارد آب شدند آن ها را روی سطح آب دنبال کند. اما اگر قایق دچار مشکل فنی شود، همین امر میتواند باعث گم شدن و یا دور شدن غواصان از قایق شود.
 •  غواصی در موارد اضطراری: بروز مشکلات در تجهیزات غواص یا شرایط آب و هوایی می تواند زودتر از حد انتظار غواصیتان را به اتمام برساند. اگر در آن شرایط از قایق دور باشید، بازگشت به ساحل / قایق و غواصی در سطح ممکن است دشوار شود. در نتیجه خدمه قایق (کاپیتان) انتظار ندارد که در آن لحظه غواصان به سطح آب برگشته باشند، پس دیگر به دنبال غواصان در روی سطح آب نمی گردد.
 •  غواصی از قایقی که تمام سرنشینانش قصد دارند در آب باشند: اگرچه در بعضی مناطق و برای بعضی از غواصان این امر عادی است که قایق را در لنگر بگذارند و همه با هم غواصی کنند، اما باید از انجام این کار خودداری کرد. اگر هم قصد داشتید اینگونه به غواصی بروید، اطمینان حاصل کنید که یک راه امن به قایق / ساحل وجود دارد، اما در اکثر موارد متاسفانه این شرایط فراهم نیست.
 •  شرایط بدنی: عواملی مانند وزن زیاد غواص،تناسب فیزیکی نامناسب، (از همه مهم تر) عدم توانایی در شنا، احتمال گم شدن غواص را به شدت افزایش می دهد. (غواص باید قادر باشید 100 متر در دریا با وجود جریان آب شنا کنید).

 

 

با فرض اینکه در دریا گم شدم … حال چه باید کرد؟

اگر در هنگام غواصی، از قایق و یا تیم غواصی فاصله گرفتید به یاد داشته باشید که ممکن است شما بتوانید قایق یا ساحل را ببینید، اما ممکن است همراهان یا خدمه قایق قادر به دیدن شما نباشند. در این شرایط شما یک نقطه کوچک روی سطح دریا هستید و تنها چیزی که در سطح دیده می شود سر و شانه های شما است. رنگ تجهیزات غواصی،  تاثیر خوبی در دیده شدن غواص در این شرایط دارد.

 

تاثیرات رنگ تجهیزات برای اجتناب از گم شدن در دریا

زمانی که غواصی در دریا گم می شود یا جا می مانند، تشخیص رنگ لباس غواص کار ساده ای نخواهد بود. در هنگام غواصی به خصوص غواصی های پر خطر استفاده از رنگ های روشن می تواند دیده شدنتان را آسان تر کند. مطالعات نشان داده است که سبز فلورسنت (سبز _ زرد) و نارنجی فلورسنت  و همچنین زرد، سبز و نارنجی بارزترین رنگها برای تشخیص در دریا هستند و باعث افزایش وسعت دید می شوند. هرچه تضاد رنگی بین شما و سطح دریا بیشتر باشد، دید راحت تر می شود.

در صورتی که غواص در دریا گم شده باشد و لباس های غواصی ایشان تیره باشد، استفاده از وسایل انعکاس نور ترجیحاً (SOLAS) باعث افزایش دید می شود. برخی از تولیدکنندگان تجهیزات غواصی نوارهای انعکاس نور را از قبل روی BCD ها، هودهای غواصی و لباس های غواصی قرار داده اند. اما پوشیدن رنگ های خاص فقط کافی نیست، استفاده از وسایل و تجهیزات خاص ایمنی در غواصی، میتواند در یافتن غواص گمشده بسیار موثر باشد.

 

تجهیزات ایمنی غواصی برای جلوگیری از گم شدن در دریا

1) تجهیزات غواصی قابل رویت (دیداری)

 • SMB

SMB ها عموما برای نشان دادن محل قایق در حال غواصی به کار برده می شود. این ابزار غواصی می تواند راهی برای  نشان دادن غواص گم شده در سطح آب باشد؛ اما محدودیتی که در این وسیله وجود دارد، اندازه آن است و اینکه رنگش خیلی قابل رویت نیست در نتیجه چنانچه دورتر از قایق باشید، ممکن است رنگ آن خیلی به طور واضح دیده نشود.

 

 

 •  DSMB

DSMB بیشتر در هنگام حضور در ایستگاه ایمنی جهت نشان دادن موقعیت غواص استفاده می شود. این وسیله در عمق یا سطح باد می شود و خیلی بیشتر از یک SMB استاندارد از آب بیرون می آید. آنها به طور معمول دارای رنگ های روشن تری هستند و حتی بعضی از آنها دارای قابلیت انعکاس می باشند. تعداد کمی از DSMB ها دارای یک جعبه ایمنی کوچک در داخل خود هستند که برای مثال می توان در آن ها سوت، چراغ قوه یا آینه سیگنالینگ (آینه علامت دهی) قرار داد.

 

 

 

 • چراغ قوه یا فلشر

چراغ قوه یا فلشر بیشتر در شب مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیزات در سطح آب برای نشان دادن موقعیت غواص استفاده میشوند.

 

 

 2) تجهیزات صوتی

 • سوت

سوت در فاصله طولانی تری نسبت به صدای انسان قابل شنیدن است (حتی هنگام فریاد زدن) و شنیدن صدای آن بسیار راحتتر است. سوت بدون ساچمه توصیه می شود زیرا سوت بسیار بلندتر است.

 

 • شیپور BCD

این نوع وسیله صوتی بیشتر از یک سوت تولید صدا می کند. برای استفاده از این شیپور، نیاز به هوا از یک سیلندر غواصی داریم. محل اتصال آنها بین شلنگ اینفلیتور و اینفلیتور BCD می باشد.

 

 

3) تجهیزات الکترونیکی

 • رادیو VHF – تلفن ماهواره ای (very high frequency)

رادیوهای دریایی VHF برای برقراری ارتباط استاندارد بین قایق ها استفاده می شود. اما شرایط ویژه ای برای استفاده از این دستگاه وجود دارد:

 • به طور معمول برای کار با آن نیاز به مجوز رادیویی VHF می باشد.
 • این رادیوها به طور معمول ضدآب هستند اما غواصان نمی توانند زیر آب از آن استفاده کنند. (تنها استثناء برای استفاده ی غواصان در مورد Nautilus Lifeline بود. آن هم به لطف فشار و محفظه ضد آب ویژه اش. اما نسخه های جدید Nautilus دیگر رادیوی VHF را در خود ندارند.)
 • رادیوهای دستی VHF از نظر فاصله عملیاتی محدود هستند.
 • قایق غواصی یا سایر قایق های اطراف برای دریافت تماس شما به رادیوی VHF نیاز دارند.

گزینه دیگر، استفاده از تلفن ماهواره ای است اما برای آن به محفظه هایی برای بردنشان در زیر آب احتیاج دارید. تقریباً می توانید با آن با هرکسی در دنیا تماس بگیرید و فناوری ماهواره ای موجود در آن، تعیین موقعیت تقریبی کاربر را امکان پذیر می کند.

 

 

 • –  ENOS

Electronic rescue and locating system / سیستم نجات و مکان یابی الکترونیکی

ENOS توسط یک فرستنده و گیرنده کار می کند. فرستنده در اختیار غواص و گیرنده بر روی قایق قرار میگیرد. زمانی که غواصان به سطح آب می رسند اگر گم شده باشند و یا دورتر از قایق باشند، با چرخاندن قسمت پایین آن به زاویه 180 درجه، سیستم فعال می شود و از طریق GPS به گیرنده (قایق) اطلاع می دهد که غواص کجا است و چه قدر با قایق فاصله دارد.

 

 

اجتناب از گم شدن در دریا

جهت جلوگیری از گم شدن در دریا، حتما یکی از وسایل دیداری، شنیداری و یا الکترونیکی را به همراه داشته باشید. اما به نظر شما چه نوع وسایلی را باید در غواصی با خود ببرید تا احتمال گم شدنتان را كاهش دهید؟ برخی از تجهیزات در این راستا مشخصا هزینه های بالایی را برای شما به همراه خواهند داشت.برخی از آنها هزینه کمتری دارند اما محدودیت به همراه خواهند داشت. جهت جلوگیری از گم شدن در دریا در هنگام غواصی بهترین راه برای اجتناب از این مسئله همراه داشتن تیم غواصی خوب و دقیق است.

فهرست