14 Apr 2022 | Sara Banderby

4 نکته برای گرم ماندن در آب های سرد در غواصی

4 نکته برای گرم ماندن در آب های سرد در غواصی ممکن است تصاویری از آب‌های زلال با حیات وحش منحصر به ‌فرد بومی درآب هایی با دماهای بسیار سرد را دیده باشید. ممکن است فکر کنید غواصی در آب °10- سانتی گراد بسیار سخت باشد، اما ارزشش را دارد!

هنگام آماده شدن برای غواصی در آب هایی در دمای °10- سانتی گراد، تجهیزات غواصی خاصی لازم است. لباس‌های خشک غواصی (drysuit)، کلاه های خیس و ضخیم، کلاه های خشک، دستکش‌های مربوط به لباس های خشک و همچنین گرمایش الکتریکی و استفاده از دستگاه‌های تنفسی مداربسته. مطمئناً در این مورد، تجهیزات بخش بزرگی از غواصی در آب سرد را شامل می شوند. با این حال، می‌خواهم نکات دیگری را برای غواصی در آب های سرد که در طول این سال‌ها آموخته‌ام با شما غواصان عزیز به اشتراک بگذارم که به من کمک کرد تا گرم بمانم و لزوماً دیگر به تجهیزات متوصل نشوم.

1. یاد بگیریم چگونه احساس سرما کنیم!

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما توضیح می دهم. بهترین منبع گرما هنگام غواصی، گرمای بدن خودمان است که تولید می شود. بهترین راه برای تولید گرما، داشتن فعالیت زیاد است، نه در حدی که باعث ایجاد خستگی شود، اما داشتن فعالیت و حرکت بهتر از معلق یا ثابت ماندن است. در حین غواصی، همیشه احساس خنکی می کنم، اما به ندرت یخ می کنم. عادت کنید و خودتان را طوری آموزش دهید که بتوانید احساس خنک بودن و یخ زدن را از هم متمایز کنید.

این امر بسیار مهم است. احساس خنکی خوب است، اما یخ زدن به حدی که شروع به از دست دادن حس در بازوها و پاهای خود کنید، بد است. ما می خواهیم از یخ زدگی و هیپوترمی جلوگیری کنیم. وقتی شروع به یخ زدگی می کنیم، وقت آن است که با غواص همراهمان ارتباط برقرار کنیم و و غواصی را کنسل و به سطح آب برگردیم. خبر خوب این است که بدنمان در سازگاری با سرما خوب است و می توانید برای افزایش تحمل سرما تمرین کنید. تنها مسئله زمان و سرسختی خودتان است.

4 نکته برای گرم ماندن در آب های سرد در غواصی

2. قبل و بعد از غواصی به درستی غذا بخورید

در حالی که درست غذا خوردن یکی از موارد مهم در این زمینه است، اما خیلی از مردم میزان تاثیر مصرف غذا بر غواصی در آب سرد را دست کم می گیرند. برای تولید گرما در آب های سرد، به ویژه در دمای °0- تا °6 سانتی گراد، بدن انرژی زیادی مصرف می کند. خوردن صبحانه، ناهار و شام مناسب حاوی مقدار زیادی چربی و کربوهیدرات به تامین انرژی مورد نیاز بدن کمک می کند. اگر غذا گرم باشد حتی برای بدن بهتر است! آبرسانی اغلب نیز خوب است، و یک آبگوشت گرم و خوش نمک پس از پایان غواصی در آب سرد فوق العاده است!

3. استفاده از کرم (لوسیون) روی پوست قبل از غواصی

قسمت هایی که مستقیماً در معرض آب سرد قرار می گیرند، در هنگام ورود به آب سرد، باعث ایجاد حسی مانند یک سیلی سرد و محکم به بدنمان می باشد. انجماد مغز، در حالی که در ابتدا شدید است، کم کم از بین می رود و برخی از قسمت های صورت بی حس می شوند. این طبیعی است. اما در هنگام غواصی های مکرر، روی پوست و به خصوص لب ها تاثیرش می تواند بیشتر شود. سرما خیلی سریع پوست را خشک می کند. پس از زدن کرم (لوسیون) فوق العاده چرب روی گونه ها و لب ها قبل و بعد از غواصی تردید نکنید. هر چه چربی بیشتر، بهتر.

4 نکته برای گرم ماندن در آب های سرد در غواصی

4. هوا دوست شماست

برای برخی غواصان، تصور داشتن هوای زیاد در لباس خشک (درای سوت – drysuit) به علت برهم زدن کنترل شناوری (buoyancy) معمولاً چندان جذاب نمی باشد. هوا دقیقاً همان چیزی است که به آن احتیاج دارید – این یک قاعده کلی در مورد درای سوت است و هر چه لباسی که زیر درای سوت می پوشید، کرکی تر باشد، بهتر است. بدن شما قابلیت گرم کردن هوا را دارد.

لباسی که در زیر لباس درای سوت می پوشید اگر مناسب باشد، گرما را جذب می کند و درای سوت نیز تشکیل دهنده لایه‌ای (ایزوله) بین بدن شما و آب سرد است. شما تمایل دارید که هوا بتواند آزادانه از نوک انگشتان دست تا نوک انگشتان پا حرکت کند، بنابراین داشتن جوراب و دستک های تنگ توصیه نمی شود. به عنوان مثال، تفاوت زیادی در گرما با استفاده از دستکش های سه انگشتی یا حتی دستکش های دارای انگشت شست، در مقایسه با دستکش های مخصوص لباس خشک پنج انگشتی که به طور مستقیم به درای سوت وصل می شد وجود دارد. در تجربه های شخصی ای که داشتم، زمان غواصی، داخل دستکش سه انگشتی می توانستم سه لایه دستکش دیگر نیز استفاده کنم.

4 نکته برای گرم ماندن در آب های سرد در غواصی

در آخر…

در آخر موقعیت و سبک غواصی خود را متوجه خواهید شد. در مورد خودم، پس از انجام آزمایش های متعدد، توانستم سبک غواصی ام را پیدا کنم که به من امکان آن را داد تا بتوانم غواصی در آب °2+ سانتیگراد بدون گرمایش الکتریکی را به مدت دو ساعت انجام دهم. آیا این انتهای کار و تمرینات من برای مقابله با آب سرد است؟ خیر، من هنوز در حال بهینه سازی روش های خود می باشم. اما همگی باید از جایی شروع کنیم، و بهتر است بدانید غواصی در آب های سرد، مکان های شگفت انگیز و چیزهای خارق العاده ای جهت دیدن برای من و شما به همراه دارد! بنابراین، بهترین راه برای عادت کردن به سرما، شروع به غواصی در آن است.

فهرست