14 Mar 2022 | Florine Quirion

کامپیوتر صوتی غواصی Oxama

کامپیوتر صوتی غواصی Oxama، سورپرایزی نوین برای غواصی….غواصان آزاد توجه کنید: غواصی آزاد وارد عرصه جدیدی خواهد شد اگر، Oxama حرفی برای گفتن داشته باشد…
شور و اشتیاق عجیبی در توسعه فناوری و الهام بخشی در سخت افزار در بسیاری از صنایع، از جمله غواصی تفریحی و غواصی تکنیکال به چشم میخورد. با این حال، به نظر می رسید که مبتکران و افرادی که در فناوری حرفی برای گفتن دارند، تا به امروز از غواصی آزاد قافل بوده اند. در اواسط سال 2022، کامپیوتر صوتی Oxama برای غواصان آزاد معرفی خواهد شد.

کامپیوتر صوتی غواصی Oxama
در سال 2019 سه غواص آزاد و پرشور از میلان، Claudio Mattavelli ، Massimo Moi و Vincenzo Palumbo روی Oxama سرمایه گذاری کردند. این تیم برای انتخاب نام Oxama از “اشباع اکسیژن خون (Ox) و غواصانی که در ژاپن صید مروارید انجام می داند (Ama) ” الهام گرفتند. در انتهای سال 2021 آنها کمپین Kickstarter را راه اندازی کردند و 60٪ بیشتر از هدف اولیه خود یعنی مبلغ 15000 یورو جمع آوری کردند.
به طور مجازی با Massimo، مدیر ارشد اجرایی Oxama، پس از کمپین موفقشان مصاحبه ای انجام دادیم. میخواهیم بررسی کنیم که چگونه اوکساما قرار است دنیای غواصی آزاد را تغییر دهد.

گفتگو با Massimo Moi

Massimo ، کمی در مورد خودت برایمان بگو… ده ها سال است که مشغول غواصی آزاد هستی. چگونه شروع کردی و چگونه در طول زمان، در غواصی تغییرات اعمال کردی؟

آموزش غواصی آزاد را در سنین جوانی در دهه 1980 و  با پدرم در ایتالیا شروع کردم. در دریای مدیترانه، ماهیگیری با نیزه یک سنت رایج بود و ما در تعطیلات تابستانی ساعت ها در آب های لیگوریا و ساردینیا مشغول ماهیگیری با نیزه بودیم. آنقدر سرگرم کارمان بودیم که اغلب زمان را فراموش می کردیم. در آن زمان ما فقط یک ماسک و دو فین داشتیم. بعد ها، در 2010، آموزش رسمی غواصی آزاد را شروع کردم. در سال 2016 زمانی که تمرین می کردم با Claudio و Vincenzo آشنا شدم. اولین کامپیوترهای مچی برای غواصی آزاد چند سال قبل در دسترس قرار گرفته بودند. اما با وجود تعداد انگشت شماری از برندها که کامپیوترهای تخصصی غواصی آزاد را عرضه می کردند، هیچ یک از آنها هرگز داده های بیومتریک را در نظر نمی گرفتند.

چگونه ایده Oxama به ذهنتان رسید؟

تمایل زیادی برای ارتقاء سطح ایمنی در زمانی که زیر آب بودم داشتم. در ابتدای سال 2017، من و Claudio ، Vincenzo  در حال آماده شدن برای سفر تابستانی خود بودیم که در طول تمرین در استخر، متوجه شدیم که باید راهی برای پیشرفت و ارتقاء آمادگی، در زمانی که زیر آب هستیم پیدا کنیم. ما به دنبال پیدا کردن تمرین‌های جدیدی بودیم که بتوانیم با انجام آن ها، توانایی‌ فیزیکی خود را در زیر آب بالا ببریم، و باعث شد به این نتیجه برسیم که باید نحوه واکنش بدنمان به این تمرین‌ها را جهت ارتقاء و پیشرفت در نتایج، پیگیری کنیم و در نهایت ایده اولیه Oxama متولد شد. می‌خواستیم ارتباط بین پارامترهای فیزیولوژیکی و مدت زمان و عمق ماندن در زیر آب را بهتر درک کنیم. پروژه Oxama را به طور رسمی در سال 2019 آغاز کردیم. امروز، اولین نسخه ما می تواند هشت پارامتر را ردیابی کند: ضربان قلب، اشباع اکسیژن خون، زاویه سر، سرعت، شتاب، عمق و زمان. غواصان آزاد، کامپیوتر Oxama را روی صورت خود می‌گذارند – زیر ماسک غواصی – که به آنها اجازه می‌دهد پارامترها را بشنوند.

کامپیوتر صوتی غواصی Oxama
ممکن است کمی بیشتر در مورد نحوه عملکرد Oxama توضیح دهید؟

این تصور مبنی بر هدایت یا القای استخوانی است که ارتعاشات صوتی را از طریق استخوان های جمجمه و گوش داخلی انتقال می دهد. با استفاده از اطلاعات مبتنی بر صدا به جای نوشتارهای موجود بر روی کامپیوتر غواصی، غواصان آزاد می توانند عملکرد زیر آب خود را بدون اینکه دیگر نیاز باشد به کامپیوتر خود نگاه کنند، دریافت نمایند. کامپیوتر حاوی یک مبدل استخوانی است که در یک ماسک سیلیکونی نرم قرار گرفته است. مبدل با استفاده از رسانایی استخوان به جای گوشی، صدای انسان را تولید می‌کند و صدا را از طریق ارتعاشات صوتی که از جمجمه و گوش داخلی عبور می‌کند، و البته که این ارتعاشات صوتی برای پرده‌ گوش قابل شنیدن است، منتقل می‌کند.
Vincenzo ایده این فناوری پیشرفته را مطرح کرد. بسیار خوش شانس هستیم که یک فیزیکدان کوانتومی اپتیک با تجربه در تیم خود داریم! او شروع به آزمایش با پالس آکسیمترهای ساده کرد که در داروخانه ها یافت می شد. سپس، او این ایده موفقیت آمیز و غیر منتظره را برای اجتناب از از دست دادن تمرکز غواصان آزاد نیز ارائه کرد. غواصان بدون نیاز به خواندن صفحه کامپیوتر روی مچ دستشان، می توانند همیشه موقعیت غواصی خود را حفظ کنند. غواصان آزاد می توانند بدن خود را بدون از دست دادن تمرکز، در یک خط و صاف نگه دارند.

کامپیوتر صوتی غواصی Oxama

 

آیا نحوه استفاده از Oxama برای غواصان آزاد مبتدی و غواصانی که در مسابقات شرکت می کنند، یکسان می باشد؟

تمام غواصان آزاد (مبتدی یا حرفه ای) می توانند Oxama را روی حالات مختلف تنظیم کنند. آنها می توانند پارامترها و زمان دقیق برای گوش دادن به اطلاعات ضبط شده را انتخاب کنند. کامپیوتر Oxama در حال حاضر دارای چهار حالت است. با استفاده از برنامه همراه iOS / Android، ماژول صوتی Oxama را می توان روی یکی از چهار حالت تنظیم کرد: ) Quietساکت)، که در این حالت تمام داده ها ضبط می شود، اما فقط در ابتدا و انتهای غواصی ارائه می شود. Alert (هشدار)، که تنها در صورتی با کاربر صحبت می کند که غواص از پارامترهای از پیش تعیین شده فراتر رود. Chatty (سخنگو)، که تمام هشدارها و همچنین سایر پارامترهای از پیش تعیین شده، هر 15 ثانیه یک بار اعلام می شود. و Mute (بی صدا) که داده ها را ثبت می کند، اما در کل مدت زمان غواصی اصلا چیزی اعلام نمی کند.
Oxama می تواند به مبتدیان کمک کند تا محدودیت های فیزیکی خود را بهتر درک کنند. در این مقطع است که اطلاعات اشباع اکسیژن خون می تواند بسیار مفید باشد. کامپیوتر Oxama به غواص آزاد مبتدی، اطلاعاتی را که برای شروع ایمن غواصی نیاز دارد، به صورت کنترل شده ارائه می کند.
در مورد غواصان آزاد حرفه ای (مسابقات)، می توان گفت برخی از با ارزش ترین پارامترها که شامل، سرعت صعود و نزول و زاویه سر است در اختیارشان قرار داده می شود. با تعیین دقیق معیارهای بهبود، غواصان می توانند عملکرد خود را بهبود بخشند.

آیا می‌توانید جزئیات بیشتری در مورد نحوه اندازه‌گیری میزان اشباع اکسیژن خون و ضربان قلب ارائه کنید؟

با قرار گرفتن Oxama روی صورت غواص آزاد، کامپیوتر دسترسی نزدیکی به رگ های خونی صورت پیدا می کند. فناوری ثبت شده ما، از ویژگی های نوری جریان خون جهت بررسی اشباع اکسیژن خون و ضربان قلب بهره می برد. شاخه جانبی بینی شریان صورت، که در کنار بینی واقع شده است، یک نقطه اندازه گیری ایده آل است. مانند پالس اکسی‌متر که اشباع اکسیژن خون و ضربان قلب را از طریق رگ‌های خونی نوک انگشتان اندازه‌گیری می‌کند، Oxama نیز می‌تواند همین کار را از روی صورت انجام دهد.
با این حال، اندازه گیری از طریق این قسمت از بدن، یک مزیت دیگر نیز دارد. همانطور که غواصان آزاد به عمق بیشتری می روند، خون آنها از اندام های جانبی به سمت داخل بدن حرکت می کند و انقباض عروقی که در عمق زیاد رخ می دهد، اندازه گیری دقیق از طریق انگشت یا مچ دست را دشوار می کند. از این رو صورت، یک مکان عالی برای اندازه گیری معیارهای خون، بدون توجه به عمق است.

کامپیوتر صوتی غواصی Oxama

 

با توجه به اینکه غواصان می توانند به تمام داده های Oxama از طریق تلفن های هوشمند خود دسترسی پیدا کنند، توصیه شما برای تفسیر داده ها برای افزایش زمان غواصی چیست؟ آیا تاکنون مشاهدات جالبی پیدا کرده اید؟

با توجه به نمودار داده ها، غواصان آزاد می توانند متوجه شوند که چگونه و کجا زمان غواصی خود را ارتقاء بخشند. اشباع اکسیژن خون و داده‌های مربوط به ضربان قلب، شاخص‌های قابل ‌توجهی می باشند – آنها به غواصان نشان می‌دهند که کجا باید تمرکز و آرامش بیشتری از خود نشان دهند تا فشار فیزیکی خود را کاهش دهند. تقلاء فیزیکی، ذخیره مقدار محدود اکسیژنی که غواصان در سطح دریافت کرده اند را کاهش می دهد. همچنین از توصیه های Oxama در زمان استراحت بین غواصی ها استفاده می شود. همچنین، روشی عالی برای پیگیری رشد کلی تناسب اندام در طول زمان غواصی آزاد می باشد.
در طی مرحله اول آزمایش، تیم ما متوجه شد که مقدار اشباع اکسیژن در کل مدت زمان رفتن به عمق، ثابت مانده بود و در زمان صعود به ویژه در مترهای آخر، کاهش پیدا کرد. به همین ترتیب، ضربان قلب نیز در زمان رفتن به عمق ثابت مانده بود و در زمان صعود شروع به افزایش کرد.
سایر مشاهداتی که جالب بود، زاویه سر در زمان صعود و رفتن به عمق بود – هر چه سر با بقیه اعضاء بدن بیشتر در هماهنگی باشد، بهتر است. با عدم نیاز غواصان برای نگاه کردن مدام به کامپیوتر مچی ، Oxama به آنها این امکان را میدهد تا بتوانند سر خود را هم تراز با کل بدن کنند. همین امر در مورد سرعت رفتن به عمق و صعود نیز صدق می کند که برای حفظ انرژی، باید تا حد امکان ثابت نگه داشته شود.

چه زمانی غواصان آزاد می توانند کامپیوترهای Oxama را در سال 2022 خریداری و استفاده کنند؟

هدف ما راه اندازی و روانه کردن کامپیوتر غواصی آزاد Oxama در جولای 2022 بین غوصان آزاد است، زمانی که امیدواریم غواصان آزاد بتوانند آن را از وب سایت ما خریداری کنند. همچنین هم اکنون در حال مذاکره با فروشگاه های غواصی در ایتالیا هستیم.
به همین منظور، شروع به برگزاری جلساتی جهت آزمون در استخرهای غواصی کرده ایم. در اواسط فوریه، یک جلسه در استخر عمیق Y-40 در ایتالیا، با مدیر فنی آن، Marco Madollo ، برگزار خواهیم کرد. ما می خواهیم این آزمون را در مارس 2022 با ورزشکاران آزاد تکرار کنیم.
________________________________________

جزیه و تحلیل داده های یک غواصی عمیق در Y-40

تجزیه و تحلیل داده های یک غواصی عمیق در Y-40 (تصویر بالا را مشاهده کنید)

قبل از شروع غواصی، غواص در حالت آرام و با ضربان قلب (HR) حدود 60 بار در دقیقه می باشد، اما در حین هوا گیری به دلیل تلاش زیاد در انجام تنفس، ضربان تا 90 مرتبه در دقیقه افزایش می یابد. غواصی شروع می شود و با سرعت ثابت 1.3- متر بر ثانیه، با وضعیت سر عمود و تقریباً عالی 83- درجه، و در 42- متر به انتهای استخر می رسد. ضربان قلب پایین می آید و پس از استراحت ساکن به مدت زمان 60 ثانیه، به دلیل رفلکس غواصی به حداقل 52bpm می رسد. اشباع اکسیژن خون (Spo2) در تمام مراحل رفتن به عمق، بین 97 تا 99 درصد باقی ماند و با شروع صعود، شروع به کاهش کرد. در طول صعود، سرعت در حدود 1.0 متر بر ثانیه بود، وضعیت سر بین 70 تا 90 درجه، ضربان قلب تا 100bpm در زمان رسیدن به سطح افزایش می یابد. SpO2 در طول مدت صعود، کاهش می یابد و با پایان حبس نفس به حداقل 85% می رسد. سپس با شروع هوا گیری به سرعت در عرض چند ثانیه تا 90% افزایش می یابد. در 30 ثانیه بعد، غواصان استراحت می کنند و ضربان قلب به مقدار پایه 70bpm و SpO2 به 99% باز می گردد.

________________________________________

درباره نویسنده

Florine Quirion نویسنده، عکاس زیر آب و وبلاگ نویس غواصی در World Adventure Divers است. او در آب های گرمسیر تا بسیار سرد غواصی می کند و مقاصدی را انتخاب می کند که غواصی ماجراجویانه و اکتشافات فرهنگی بخشی از سفرش باشد.

 

فهرست