بستن 1/4 دور در شیر سیلندر غواصی، درست یا غلط؟

بستن 1/4 دور در شیر سیلندر غواصی، درست یا غلط؟ سیلندرتان را باز کنید و سپس آن را یک چهارم دور ببندید. بسیاری از غواصان این دستورالعمل را در زمان گذراندن دوره غواصی از دوستان و یا مدرسین خود شنیده اند. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا این روش توصیه شده است؟آیا انجام اینکار همچنان لازم است؟

 

 

طراحی شیرآلات قدیمی در سیلندر های غواصی و آسیب ها:

در گذشته، طراحی شیرآلات سیلندر های غواصی به اندازه امروز پیچیده نبود. باز کردن کامل شیرآلات قدیمی می توانست از دو طریق باعث ایجاد آسیب شود.

  • اول اینکه، زمانیکه شیر سیلندر را به طور کامل باز می کنید، کاسه نمد (یک درز بند، داخل شیر نزدیک فلکه وجود دارد که به آن کاسه نمد گفته می شود)، با گذر زمان و بدلیل اعمال فشار بر روی کلاهک ولو، ممکن است آسیب ببیند. به همین دلیل غواصان میترسند اگر سیلندر را باز کنند (و به هر دلیلی، نتوانند آن را ببندند) باعث آسیب به کاسه نمد شوند.
  • دلیل دوم، ناشی از بستن محکم شیر سیلندر است . این نوع آسیب، زمانی اتفاق می افتد که ولو با فشار زیاد بسته شود. این مسئله آب بندی که در انتهای قسمت داخلی مهره را (به آن ولو سیل یا اینسرت گفته می شود) از بین میبرد.

در هر دو حالت، قسمت فلکه یا خروجی شیر، شروع به نشتی می کند. برای جبران نشتی، غواصان سعی می کنند شیر را با قدرت بیشتر و محکمتر ببندند، که با گذشت زمان، این کار می تواند باعث آسیب بیشتر و افزایش نشتی شود.

 

 

 

  • فلش آبی رنگ، نشیمن ولو (valve stem seal) را نشان می دهد. اگر شیر با قدرت زیاد و بسیار محکم بسته شود، قسمت آب بندی به راحتی آسیب می بیند. این آسیب باعث بروز نشتی می شود و باعث می شود فرد بخاطر جلوگیری از این امر شیر را محکم تر ببندد.
  • فلش قرمز رنگ، کاسه نمد را نشان می دهد. چنانچه شیر را بیش از حد باز کنید، باعث فشردگی در این قطعه می شود و به مرور زمان به این قسمت آسیب وارد می شود.

 

 

شیرآلات جدید سیلندر های غواصی و فوایدشان

طراحی جدید شیرها، باعث شده تا از هر دو بخش کاسه نمد و آب بندی شیر محافظت شود. تا برای بستن یا باز کردن کامل شیر، نیروی کمتری لازم شود. همچنین شیر، در معرض نشتی و قفل شدن کمتری قرار گیرد و دیگر نیازی به استفاده از روش یک/چهارم دور بستن نباشد.

در حالی که استفاده از روش1/4 در صنایع دیگر ( به جهت جلوگیری از آسیب به سوپاپ ها و اطمینان از اینکه شیرها در زمان باز شدن قفل نمی شوند) همچنان اجرا می شود، اما در صنعت غواصی از انجام این کار بایستی اجتناب شود، زیرا متأسفانه باعث بروز آسیب به غواصان شده است.

 

 

عادت های نادرست قدیمی باید فراموش شوند

شبکه هشدار غواصان DAN، از سال 2013 تاکنون 13 حادثه را ثبت کرده است. حوادثی که منجر به فوت و بستری شدن غواصان در بیمارستان شده است.  این 13 گزارش به استفاده از بستن یک چهارم دور شیر سیلندر مربوط می شوند؛ اما لازم به ذکر است که، تعداد قابل توجهی از این حوادث نیز گزارش نشده اند.

 

 

 

این سناریو را تصور کنید:

شیر سیلندرتان بسته است و قبل از ورود به آب، دهنی را در دهانتان قرار می دهید. متوجه می شوید که نمی توانید نفس بکشید. قبل از ورود به آب، به پشت بر می گردید و شیر سیلندرتان را کاملاً باز می کنید.

حال تصور کنید که در مورد باز یا بسته بودن شیر سیلندر گیج شده اید، به اشتباه ممکن است شیر را ببندید و فقط یک چهارم دور باز کنید. در این مرحله، قبل از ورود به آب، می توانید با استفاده از رگلاتور به راحتی نفس بکشید ولی وقتی وارد آب شدید و شروع به پایین رفتن کردید، نفس کشیدن سخت تر می شود و در نهایت نمی توانید از رگلاتور نفس بکشید.

 

 

چه اتفاقی برای ریه می افتد؟

در زمان غواصی، حجم ریه شما ثابت است. اما به دلیل افزایش فشار، به هوای بیشتری برای پر کردن ریه های خود احتیاج دارید. این بدان معنی است که جریان هوا با افزایش فشار، به دهانه بزرگتری در داخل شیر نیاز دارد تا جریان بیشتر یا گاز متراکم تری ایجاد کند. هنگامی که یک شیر فقط کمی باز شود، هوای متراکمی را که از آن عبور می کند محدود می کند. همان مقدار هوایی را که در عمق کمتر، می تواند برای غواص کافی باشد، در عمق بیشتر (به دلیل محدودیت در جریان، باعث فقدان هوای تنفسی برای غواص میشود و) می تواند او را با مشکلات جدی روبرو کند.

یکی دیگر از عوامل، محدودیت ناشی از سرعت صوت است. هنگامی اتفاق می افتد که جریان گاز به سرعت صوت می رسد. درابتدا وقتی شیرسیلندر را باز می کنید، یک مسیر جریان در داخل ولو ایجاد می شود و هوا از طریق خروجی عبور می کند. اگر شیر به اندازه کافی باز نشده باشد، می تواند جریان را کم (محدود) کند که همین امر باعث افزایش سرعت برای حفظ جریان مورد نیاز می شود. این افزایش می تواند باعث شود که گاز به سرعت صوت نزدیک شود و در این هنگام “خفه” می شود.  در نتیجه انتقال هوا به تنظیم کننده و ریه ها محدود می گردد.

 

نکات ایمنی:

  • قبل از ورود به آب، شیر فلکه را باز کنید. این کار را با روشی استاندارد انجام دهید. شیر سیلندر خود را به آرامی و به طور کامل باز کنید.
  • اگر مربی هستید، روش بستن یک  چهارم  دور را، به شاگردان خود آموزش ندهید.
  • در عملیات های غواصی باید به کارکنان دستور دهید، از انجام این روش بر روی سیلندر غواصی مشتریان جدا خودداری کنند.
  • گیج شدن در مورد جهت درست باز کردن شیر فلکه،  فقط برای غواصان بی تجربه اتفاق نمی افتد. گزارش هایی حاکی بر این است که غواصان به طور تصادفی سیلندرهای مشتری را بسته اند و سپس فقط یک چهارم دور آن را باز کرده اند.

 

 

 

کنترل جریان هوا کامل در سیلندر غواصی

چند بار از رگلاتور نفس بکشید و به گیج فشار خود نگاه کنید، . عقربه (سوزن) باید ثابت بماند. اگر با هر بار تنفس، به سمت بالا و پایین پرید، به این معنی است که، شیر سیلندر شما به طور کامل باز نشده است.

با باز كردن كامل شیر، می توانید از وقوع حوادث احتمالی جلوگیری نمایید و غواصی خود را ایمن تر كنید.

ترجمه شده از سایت هشدار غواصان– DAN

 

فهرست