کم آبی بدن و ایمنی غواصی

کم آبی بدن و ایمنی غواصی – کم آبی بدن، به خروج بیش از حد مایعات از بدن نسبت به میزان مصرف آب گویند. کم آبی (به ویژه در مورد کم آبی شدید) می تواند منجر به مشکلات پزشکی مانند سردرد، کاهش فعالیت، تغییر در رفتار، گیجی، خستگی، گرفتگی عضلات، کاهش دمای بدن، کاهش سطح هوشیاری، تولید سنگ کلیه (در طولانی مدت) شود. حتی می تواند منجر به شوک شود که یک وضعیت خطرناک است. واضح است که این مشکلات بر وضعیت پزشکی غواصان و حتی افرادی که غواص نیستند تأثیر منفی می گذارد. بنابراین باید همیشه از کم آبی بدن جلوگیری شود.

 

 

چگونه کم آبی بر ایمنی غواصی تاثیر می گذارد؟

کمبود آب در بدن باعث کاهش حجم پلاسمای خون و کاهش تبادل گاز در بافت ها می شود. این تغییرات  باعث غلیظ تر شدن خون و کاهش جریان خون می شود. (خون مسئول انتقال مواد مغذی و تبادل گازها است). اگر پلاسمای خون بیش از حد کاهش یابد، می تواند منجر به کاهش کارایی تبادل گاز شود. بنابراین بر خارج شدن گاز نیتروژن تأثیر می گذارد و خطر ابتلا به DCS را افزایش می دهد. به بیان ساده، کم آبی بدن یکی از عوامل ابتلا به بیماری برداشت فشار نیز می باشد (DCS).

 

غواصی و کم آبی بدن

غواصی میتواند کم آبی در بدن را افزایش دهد. ما در طی برخی از پروژه ها دیده ایم که بسیاری از غواصان قبل از غواصی (و حتی بعد از غواصی) کمتر آب مینوشند. در شرایط عادی، کم آبی نباید به یک نگرانی اصلی برای غواصان تبدیل شود. همچنین نباید آن را نادیده گرفت.

 

عوامل تاثیر گذار در کم آبی بدن در غواصی

برخی از تغییرات محیطی میتواند باعث (افزایش در) کم آبی بدن شود. در حقیقت، کمبود آب بدن در غواصان از هنگام ورود به هواپیمایی که شما قصد دارید با آن به مرکز فعالیت های غواصیتان بروید، شروع می شود. هوای داخل کابین بسیار خشک تر از هوای موجود در سطح زمین است در این محیط ریه های ما برای رطوبت بخشیدن به هوا، باید بیشتر فعالیت داشته باشد.(به این معنی که بدن شما در این فاصله زمانی که در هواپیما هستید، به طور مداوم مایعات از دست می دهد).

 

 

چگونه شرایط کم آبی در بدن را در پرواز کنترل کنیم؟
 • – نوشیدن 240 میلی لیتر آب در هر ساعت از پرواز توصیه می شود.
 • – نوشیدن قهوه را فراموش کنید. بسیاری از مسافران دوست دارند در طول پروازشان قهوه بنوشند. نوشیدنی های حاوی کافئین تاثیری در آب رسانی به بدن ندارند. ادرار آور هستند و مصرفشان منجر به کم آبی بدن می شود. (زیرا آب سلولهای بدن شما را جذب می کند و تولید ادرار را افزایش می دهد). در نتیجه، غواص با کمبود آب خفیف به مقصد می رسد.

 

حالا که به مقصد غواصیتان رسیدید میخواهید چکار کنید؟

از آفتاب لذت ببرید، از دریا لذت ببرید، تا آنجا که ممکن است غواصی کنید. بیایید نگاهی بیندازیم که چرا این مسئله سریعتر از حد نرمال باعث کم آبی در شما می شود؟

 

از آفتاب لذت ببرید

جذاب ترین مکان های غواصی معمولا مکانهایی هستند با “آب گرم” که صخره های مرجانی بزرگ و ماهی های زیبا و متنوعی در آنها وجود دارد. آب و هوا در این مکان ها معمولا  گرم، آفتابی و گاه مرطوب است. واضح است که در این شرایط شما عرق می کنید و اگر عرق کنید مایعات از دست می دهید، که اگر جایگزینی برایش وجود نداشته باشد؛ دچار کمبود آب در بدن می شوید.

 

از آفتاب سوختگی غافل نشوید

در صورت آفتاب سوختگی، مایعات را با سرعت بیشتری از دست می دهید. پوست شما قرمز و پر حرارت می شود و بدن ما با فرستادن مایعات به زیر پوست، اینگونه واکنش نشان می دهد. خورشید و باد این رطوبت را تبخیر می کنند و حتی مایعات بیشتری از این طریق از بین می رود.

با افزایش دما در فضای باز، از باد لذت می برید و از آنجا که برای رفتن به بیشتر سایت های غواصی لازم است با قایق جابجا شوید. دوست دارید باد را روی پوست خود احساس کنید که احساس طراوت به شما  دهد، اما در حقیقت باد عرق و رطوبت را تبخیر می کند و دوباره باعث کم شدن آب بدنتان می شود.

 

آب نمکی دریا

هنگام بیرون آمدن از دریا، آب در سطح بدن خشک می شود و بلورهای نمک بر روی پوست شما باقی می ماند. این نمک ها اغلب به صورت بصری دیده می شود. این ذرات نمک توانایی زیادی در جذب و نگهداری مولکول های آب دارند. این بدان معنی است که بلورهای نمک به راحتی می توانند رطوبت پوست شما را از بین ببرند. که در نتیجه به دلیل آفتاب و باد تبخیر می شود و میزان کمبود آب بدن را بیشتر می کند.

 

 

مهم ترین عوامل درونی بدن در کم شدن آب در بدن در هنگام غواصی

3 مورد در غواصی وجود دارند که باعث کم آبی در بدن می شوند

 • – تعریق
 • – افزایش ادرار
 • – تنفس هوای فشرده
عوامل ایجاد تعریق بیشتر در هنگام غواصی

لباس غواصی شما را در حین غواصی گرم نگه می دارد و از خنک شدن بدن شما جلوگیری می کند.

 

غواصی و افزایش ادرار

در غواصی، افزایش فشار محیط و سرد بودن دمای آب باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود. برای گرم نگه داشتن بدن، خون رسانی به اندام های حیاتی بیشتر شود. در نتیجه در این لحظه کلیه ها به گونه ای که بدن نیاز به ادرار بیشتر دارد به مغز فرمان می دهند و این امر باعث می شود که مایعات از دست برود. در صورتی که این امر به معنی دفع ماییعات اضافی نمی باشد و شما فقط دارید مایعات بیشتری از دست می دهید. در نتیجه دچار کم آبی می شوید.

 

 تاثیرات تنفس هوای فشرده  در کم آبی در بدن غواص

دلیل دیگر از دست دادن مایعات هنگام غواصی، هوای تنفسی است. همانطور که قبل تر نیز گفته شد؛ افراد در هواپیما به دلیل کمبود رطوبت دچار کم آبی می شوند، در نتیجه باید مایعات بیشتری مصرف شود. در غواصی نیز تغییرات محیطی ( ورود به آب) سبب کاهش رطوب و کاهش آب در بدن می شود. در غواصی به دلیل قرار گرفتن در محیط خنک تر و سرد تر شدن دمای آب، ریه ها باید فعالیت بیشتری داشته باشند تا هوای تنفسی را گرم تر کنند. این امر باعث می شود که کاهش رطوبت بیشتر شود.

 

 نوشیدن الکل

همانطور که قبلاً گفته شد، نوشیدنی های حاوی کافئین و الکل ادرار آور هستند . این نوشیدنی ها باعث افزایش میزان ادرار می شود. این کار باعث کمبود آب بدن  می شود.  مصرف الکل در زمان غواصی باعث ایجاد کم آبی شدید در بدن می شود.

 

 

عوامل خارجی که آب بدن را بسیار کاهش  می دهد

 • – استفراغ

استفراغ  (چنانچه از بیماری دریایی و یا هر بیماری دیگری رنج می برید) میتواند میزان کم آبی بدن را افزایش دهد. در زمان استفراغ، در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی مایعات و الکترولیت از دست میرود. در صورت ابتلا به اسهال در زمان مسافرت (اسهال مسافرتی که یک عفونت روده ای است و در نتیجه دست زدن و یا خوردن مواد غذایی غیر بهداشتی رخ می دهد) نیز، همین تأثیر منفی دیده می شود.

 • – دارو

برخی از داروها، به ویژه داروهای فشار خون، تاثیرشان در بدن در افزایش ادرار می باشد و همانطور که می دانید این امر منجر به کم آبی بدن خواهد شد.

علائم و نشانه های کم آبی خفیف و شدید در بدن

از کجا بدانیم دچار کم آبی هستیم؟

رنگ ادرار را بررسی کنید. باید شفاف یا زرد روشن باشد. ادرار با رنگ تیره به طور معمول به معنای کمبود آب بدن است (اگرچه نیز می تواند تحت تأثیر برخی داروها باشد). ادرار کم و یا صفر،  نمی تواند کمبود آب بدن شما را نشان دهد. اما از طرف دیگر هم نمیتوان گفت که ادرار زیاد هم به معنای 100% کم آبی باشد.

 

علائم کم آبی خفیف و متوسط:
 • – تشنگی (قبل ازآنکه احساس تشنگی کنید آب بنوشید، زیرا تشنگی در این مرحله به معنی کم آبی بدن است)
 •  – سرگیجه
 • – سردرد
 • – گرفتگی عضلات
 • – خشکی دهان و یا چسبندگی در دهان
 • – خستگی
 • – رنگ تیره در ادرار
 • – کاهش در ادرار

 

علائم کم آبی شدید
 • – تشنگی شدید و خشکی شدید دهان
 • – زمانی که پوست را نیشگون می گیرید، جای آن باقی می ماند و به حالت قبل پوست بر نمی گردد.
 • – ضربان قلب سریع، نبض ضعیف
 • – تنفس سریع و پی در پی
 • – گودی زیر چشم و یا چشم اشک تولید نمی کند.
 • – ادرار نکردن در طی 8 ساعت
 • – فشار خون پایین
 • – تغییر در رفتار و گیجی
 • – تشنج
 • – سطح هوشیاری پایین
 • – خستگی مفرط – ضعف

 

چگونه کم آبی خفیف را برطرف کنیم؟

بیشتر مواقع، کم آبی بدن خفیف است و با نوشیدن آب بیشتر، به راحتی برطرف می شود. استفاده از نمک های آبرسان دهانی،نوشیدن نوشیدنی های ورزشی ایزوتونیک، نوشیدن آب می تواند از بدتر شدن این شرایط جلوگیری نماید. زیرا این مواد جایگزین نمک ها و الکترولیت ها می باشند. با این حال، در مواردی که علائم شدیدتر خودرا نشان می دهند، مراقبت های پزشکی مورد نیاز است.

 

 

پیشگیری از کم آبی در بدن

چگونه از کم آبی بدن جلوگیری کنیم؟

خیلی بهتر است به جای آنکه کم آبی بدن را در لحظه درمان کنیم، به طور کل از این امر اجتناب کنیم. با این کار، غواصان خطر DCS را کاهش می دهند. پس از تمامی صحبت ها در مورد کمبود آب بدن و تأثیرات آن بر روی بدن، می توانیم نتیجه بگیریم که:

 • – شما باید بعد از هر غواصی لباس خود را با آب شیرین بشویید
 • – لباس غواصی خود را تا غواصی بعدیتان خشک نگه دارید
 • – از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین جلوگیری کنید
 • – بیش از حد در آفتاب نمانید ( آفتاب سوختگی).
 • – مهم تریین وساده ترین راه: مقدار زیادی آب بنوشید.

 

اگر احساس می کنیم آب بدنمان کاهش پیدا کرده؛ چگونه آب بنوشیم؟

در حالت کم آبی در بدن، نوشیدن مقدار زیادی آب در مدت زمان کوتاه حجم پلاسما خون را سریعا افزایش  می دهد. این امر فقط تولید ادرار را افزایش می دهد و به آب رسانی بافت های بدن کمکی نمی کند. بنابراین توصیه می شود که به جای نوشیدن یک لیتر آب درست قبل یا بعد از غواصیتان، هر 15-20 دقیقه یک لیوان آب بنوشید. با این کار اجازه می دهید تا در بافت های بدن آبرسانی انجام شود. در نتیجه از کاهش تبادل گاز که می تواند منجر به تشکیل حباب و DCS شود جلوگیری شود.

مقدار نوشیدن آب  به عوامل زیادی بستگی دارد، اما نوشیدن حداقل 2 لیتر اضافی (علاوه بر آنچه معمولاً در روز می نوشید) به شما در حفظ رطوبت بدن کمک می کند. همچنین می توانید خوردن غذاهایی با مقدار آب زیاد مانند میوه ها و سبزیجات را در برنامه غذاییتان داشته باشید.

 

 

فهرست