شستشوی تجهیزات غواصی

شستشوی تجهیزات غواصی – CDC ( مرکز کنترل بیماری – Centers for Disease, Control and Prevention) بخشی از نظریه های خود در ارتباط با شستشوی تجهیزات غواصی را بروز رسانی کرده است. قابل ذکر است که ممکن است که برخی از محصولات تمیز کننده ذکر شده در این مقاله، برای از بین بردن بیماری 19-COVID مناسب نباشد؛که البته ما آن ها را معرفی کرده ایم.

 

 • بروزرسانی 24 آوریل 2020

Steramine (قرص ضدعفونی کننده) یک محصول ضد عفونی کننده مؤثر است که برخی از تولیدکنندگان آن را برای پاکسازی وسایل غواصی توصیه می کنند، اما در لیست ” N “ قرار نگرفته است (لیست N شامل ضدعفونی کننده های مناسب در برابر کرونا ویروس می باشد)، بنابراین برای از بین بردن ویروس CORONA جدید تایید نمی شود.

 

 • بروز رسانی 5 مارس 2020

با توجه به پیشرفت روز افزون مبتلایان به 19-COVID و همه گیر شدن این ویروس، سوالاتی از قبیل انتقال ویروس در هنگام استفاده از تجهیزات اجاره ای بخصوص رگلاتور ها به وجود آمده است.با ترسی که 19-COVID در ذهن همه ما ایجاد کرده است، غواصان می خواهند بدانند چه اقدامات احتیاطی علیه شیوع ویروس بایستی انجام شود. ضدعفونی تجهیزات و رعایت بهداشت به شیوه صحیح، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

 بهترین روش شستشوی تجهیزات غواصی

به طور کلی، تجهیزات را می توان با قرار دادن در محلول سفید کننده 1 ٪ یا استفاده از یک محصول تمیز کننده مانند قرص Steramine یا هر ترکیب اتمی آمونیوم چهارتایی، به طور موثری ضدعفونی کرد. حتما باید از این محصولات طبق دستورالعمل سازنده استفاده کرد و سپس تجهیزات را با آب تازه بشویید.

 

 

بهترین روش شستشوی تجهیزات غواصی در زمان شیوع کرونا ویروس

برای ضد عفونی کردن تجهیزات و از بین بردن کرونا ویروس که باعث بیماری 19-COVID می شود، باید از ضدعفونی کننده های موجود در لیست N استفاده شود. بنابراین تاکید میشود قبل از استفاده از هر محصول ضد عفونی کننده برای شستشوی تجهیزات غواصی، ابتدا با بررسی لیست مطمئن شوید که محصول در لیست N در  EPA ( آژانس حفاظت از محیط زیست- Environmental Protection Agency) برای استفاده در تجهیزات غواصی، دستگاه تنفس یا موادی که از آنها ساخته شده است، ثبت شده باشد.

از طرف دیگر، CDC استفاده از محلول سفید کننده را به نسبت 4:100 (1/3 لیوان سفید کننده در 1 گالن آب) با قرار دادن وسیله ای که قصد ضدعفونی آن را داریم،به مدت زمان 1 دقیقه را توصیه می کند. قابل توجه است در نسخه قبلی این مقاله، نسبت محلول سفید کننده به آب به این صورت تعریف شده بود: سفید کننده 10 ٪ یا 10:100 این مقیاس بر اساس اطلاعات موجود در آن زمان بیان شده بود.

محصولاتی که معمولا برای تمیز کردن یا ضدعفونی کردن وسایل غواصی استفاده می شوند اما در برابر ویروس هایی که باعث 19-COVID می شوند بی اثر هستند، شامل موارد زیر خواهد بود.

 • دهانشویه ها
 • اسپری های ضد باکتری
 • کلرهگزیدین (محلول ضد باکتری).

 

پاکسازی تجهیزات غواصی اجاره ای

اگر غواص هستید و از تجهیزات اجاره ای استفاده می کنید و می خواهید اقدامات بیشتری برای محافظت ازخود در برابر بیماری های قابل انتقال انجام دهید. تجهیزات زیر را با استفاده از مواد ضدعفونی کننده خانگی کاملا تمیز کنید و قبل از استفاده آنها را با آب شیرین بشویید.

 • قسمت دهانی رگالتور
 • اسنورکل
 • قسمت Inflator در BCD
 • بخش داخلی ماسک
 • اگر به تمیز کننده دسترسی ندارید، از مرکزی که در آن غواصی میکنید بخواهید که قبل از استفاده از تجهیزات، آن ها را به درستی ضد عفونی کنند.
لطفا نکات زیر را در نظر داشته باشید:
 • هنگام استفاده از هرگونه مواد ضد عفونی کننده، حتما دستورالعمل سازنده آن محصول را برای استفاده دنبال کنید.
 • بعد از ضد عفونی، حتما تجهیزات را در آب شیرین بشویید و اجازه دهید قبل از استفاده مجدد کاملا خشک شوند.
 • برای شستن با آب گرم و صابون، از فرچه ای استفاده کنید که بتوان تمام درزها را با آن شستشو کرد.
 • و باز هم لازم به ذکر است که، مثل همیشه، شستشوی مکرر دست ها (با صابون حداقل 42 ثانیه)، تمیزکردن مکرر اجسام و مکان های پر تردد (حمام، دستگیره درها، میز و غیره)، جلوگیری از تماس با افرادی که مریض هستند، و ماندن در خانه چنانچه احساس مریضی دارید، برخی از بهترین راهها برای جلوگیری از شیوع بیماری است.
 • اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در ارتباط با ضد عفونی کردن تجهیزات غواصی در برابر کرونا ویروس دارید، اینجا کلیک کنید

 

فهرست