کاهش ریسک های غواصی

چگونه می توان با انجام برنامه ریزی صحیح، سبب کاهش ریسک های غواصی شد؟ غواصی، اگر چه به صورت تفریحی باشد یا حرفه ای، احساس بی نظیر را برای غواصان فراهم می کند. یک شغل و یا یک تفریح خاص که به همان اندازه که زیباست می تواند خطر آفرین هم باشد. کنترل و مدیریت شرایط در غواصی، چه در زمان بروز حادثه یا چه قبل از بروز هر گونه حادثه ارتباط مستقیم با غواص دارد. مهم نیست که نوع و سیستم غواصی شما چیست، غواصان میتوانند فقط با چند اشتباه، خطرات بزرگی برای خود و اطرافیان ایجاد کنند.

در اینجا 3 روش برای بالا بردن ایمنی و مسولیت پذیری و کاهش ریسک های غواصی برای شما شرح داده می شود.

 

◀ برنامه ریزی برای هوای تنفسی

به اتمام رسیدن هوای تنفسی غواصان، پر حادثه ترین اتفاق ناگوار در گزارش سالانه DAN می باشد. بنابراین اولین و مهم ترین مهارت در برنامه ریزی غواصی، مدیریت هوای تنفسی سیلندر های غواصی است.

گرچه که غواصان، از حوادث ناگوار و غیر قابل جبرانی که ممکن است بر اثر اتمام گاز پیش بیاید با خبر هستند اما همچنان بسیاری از غواصان در انجام غواصی از این خطر غافل هستند. بنابراین مجددا یادآوری می کنیم عامل حیات شما در محیط های آبی، همان سیلندر های غواصی است که باید کنترلش کنید. برای برنامه ریزی هوای تنفسی در سیلندر های غواصی، غواص باید میزان مصرف هوا را برای غواصی خود تخمین بزند و زمانی را برای برنامه ریزی روی کاغذ اختصاص دهد.

و البته 3 قانون مهم:
 • _ یک سوم هوای تنفسی غواصی برای به عمق رفتن و بخشی از فعالیت های غواصی اختصاص دهید.
 • _ یک سوم  هوای سیلندرغواصی برای صعود
 • _  و یک سوم آخر برای موارد اضطراری در نظر گرفته شود.

 

لطفا توجه کنید

گاز تنفسی اضطراری نباید کمتر از 500 PSI یا حدودا 35 بار باشد.

این مقدار هوای تنفسی برای تمام انواع غواصی در نظر گرفته نشده است، بلکه میزان حداقلی فشار هوای تنفسی باقی مانده را نمایش می دهد (یک راهنمای خوب).  اگرغواصی شما، غواصی خاصی از جمله غواصی در غار و محیط های غیر قابل پیش بینی باشد، بهتر است هوای بیشتری در سیلندر خود در برنامه ریزی ذخیره کنید. در غواصی گروهی، برنامه ریزی هوا تنفسی را سرپرست و طراح غواصی برنامه ریزی می کند.

 

◀ مهارت های غواص همراه (BUDDY DIVING)

تمرینات غواصی پیشرفته، به دو شکل انفرادی و غواصی با همراه انجام می شود. در حالی که برخی از غواصان تمرینات غواصی را به صورت انفرادی دنبال می کنند، اما اکثریت غواصان به دنبال فراگرفتن غواصی با همراه می باشند. در غواصی اسکوبا، به همان اندازه که یک همراه و دوست خوب می تواند نجات دهنده زندگی باشد، یک همراه بی مسولیت و آموزش ندیده نیز می تواند کشنده باشد. عملیات غواصی با یک غواصی همراه آماتور و بی دقت، می تواند یک غواصی ساده را به یک شرایط بحرانی و خطرناک و چه بسا کشنده تبدیل کند.

برای مدیریت درست یک عملیات غواصی با همراه نکات زیر را در نظر بگیرید:
 1. برای یک برنامه ریزی صحیح وقت بگذارید.
 2. شرایط اضطراری که ممکن است به وجود بیاید، متغییر های که ممکن است در غواصی با همراهتان برایتان پیش آید و در صورت لزوم شرایط خاص محیط غواصی را بررسی کنید و نسبت به آن ها پاسخگو باشید.
 3. برنامه ریزی خود را ثبت کنید.
 4. غواص همراه، باید با توجه به برنامه ریزی انتخاب شود.بدین معنی که شخص انتخاب شده باید مهارت، دقت، مسئولیت پذیری و تجربه برای آن عملیات غواصی را دارا باشد.
 5. ابتدا برنامه ریزی عملیات و انتخاب بادی، سپس مونتاژ تجهیزات غواصی .
 6. اگر همراهی را انتخاب کردید که پیش تر با او غواصی نکرده اید، حتما باید کافی وقت برای شناخت از توانایی های یکدیگر بگذارید. برای یک عملیات غواصی و یا یک غواصی حرفه ای، تجربه و انتظارات  فنی خود را قبل از شروع غواصی با آنها در میان بگذارید.

 

◀ مهارت های غواص، در زمان های اضطراری

تعداد زیادی از تماس های آموزشی شرکت ما، در خصوص آموزش های غواصی تجاری (صنعتی) است. در خیلی از تماس ها شخص حتی غواصی تفریحی نیز نمی کند. در این مواقع است که ما می گویم غواصی فقط یک شغل نیست، یک حرفه است. آموزش تجربی و حرفه ای، بروز رسانی اطلاعات و توانایی مدیریت شرایط (با تکرار) سه ضلع موفقیت در حرفه ی غواصی می باشند. و تمام

غواصی که  قاعده سه ضلع بالا را گذرانده باشد، در زمان های اضطراری، در هر نوع از غواصی، چه در غواصی انفرادی یا Buddy Diving، تنها با بازگردانی اطلاعات و آموخته ها و مسئولیت پذیری قادر به کنترل هر چه بهتر شرایط خواهد بود.

 شرایط فوق اضطراری غواصان

شرایط فوق اضطراری که برای غواصان به وجود می آید در دو حالت می باشد:

 1. بروز حوادث فنی، عملکردی در آب
 2. بروز حوادث سلامتی در آب و خشکی

برای رفع حوادث اضطراری دسته اول، همان طور که گفته شد: تجربه، آگاهی و توانایی کنترل شرایط (با تکرار) سه رکن اصلی برای رفع مشکلات پیش آمده در درون دریاها و اقیانوس ها هستند. برای اینگونه شرایط وجود همراهان حرفه ای و دقیق بسیار مفید  می باشد.

دسته دوم حوادث اضطراری که ممکن است پیش آید بسیار مهم و در ارتباط با جان غواصان می باشد.  شبکه هشدار غواصان (DAN اروپا) معرف ترین سازمان برای آموزش های ایمنی سلامتی – غواصی ( و حتی عموم مردم ) می باشد. با یادگیری آموزش های DAN غواصان می توانند شرایط بحرانی پیش آمده را مدیریت کنند. البته بهبود فرد آسیب دیده در این موارد به شما بستگی دارد که تا چه اندازه مسئولیت پذیر باشید و نقش موثری در مواقع اضطراری بر عهده گیرید. اکثر غواصان، آموزش های دن را فرا می گیرند، اما لازم به یادآوری است برای حرفه ای بودن تکرار مهم تر از آموزش است. دوره آموزش احیاء مقدماتی و آموزش  CPR خود را به روز رسانی کنید.

در آخر باید بگوییم

تاکید بر موارد بالا بدان معنی نیست که غواصی اصولا رشته خطرناکی است. فقط نیاز به مسئولیت پذیری شخصی، تصمیم گیری متفکرانه در مواقع خطر و آموزش صحیح دارد. شما و تجهیزات باید همیشه آماده برای هر گونه خطرات و احتمالات باشید. در هنگام برنامه ریزی برای غواصی، همیشه ایمنی در درجه اول قرار دارد.

فهرست