.

انجام CPR در مبتلایان به COVID-19

چگونگی انجام CPR در مبتلایان به COVID-19 – بیشتر ما آگاه هستیم که COVID-19 در تماس با مایعات بدن یک فرد آلوده قابل انتقال است. انجام فشردگی قفسه سینه به عنوان بخشی از CPR می تواند این ترشحات کوچک را جابجا کند. دقیقاً مانند سرفه. حتی افراد بدون علامت می توانند ویروس را حمل کنند و گسترش دهند.
اگر یک رهگذر که در محل است و با فردی که نیاز به CPR دارد، روبرو شود و با اورژانس تماس نگیرد و هیچ اقدامی انجام ندهد، احتمال زنده ماندن آن فرد بسیار پایین خواهد بود. در حالی که انجام CPR باعث افزایش چشمگیرشانس بقا می شود. با این حال، در معرض قرار گرفتن امدادرسان برای امدادرسانی به فردی که نمی دانیم مبتلا به COVIR-19 است یا نه خطرناک است. در نهایت تصمیم گیری برای اقدام یا عدم اقدام، کاری دشوار و شخصی است. اگر تشخیص دادید که باید کاری انجام دهید ، مراحل زیر را توصیه می کنیم.

 

 

شرایط انجام CPR در مبتلایان به COVID-19

  • 1. ابتدا با EMS (اورژانس _ با شماره 115) تماس بگیرید، و اگربه COVID-19 مشکوک هستید؛ به اورژانس باید هشدار دهید و اعلام کنید. گوش و گونه خود را نزدیک دهان شخص قرار ندهید .
  • 2. اگر نیاز به انجام CPR است، حتماً از تجهیزات محافظ شخصی مناسب برخوردار باشید. این تجهیزات شامل دستکش، محافظ چشم، پوشش صورت و لباس مناسب (در صورت وجود) است.
  • 3. هنگامی که در مورد خطر انتقال بیماری شک دارید، فقط  CPR فشرده سازی قفسه سینه برای بزرگسالان را انجام دهید. اگر احتمال ابتلا به عفونت وجود دارد و شما CPR را فقط به صورت فشرده سازی قفسه سینه انجام  دهید.
  • در این شرایط یک ماسک یا پارچه (مانند تی شرت یا حوله) را روی بینی و دهان فرد مبتلا قرار دهید. این کار کمک میکند تا ترشحات در زمان انجام فشرده سازی در هوای اطراف شما پخش نشود.
  • 4. اگر ماسک جیبی یا BVM دارید، ممکن است از آن بتوان در این موارد استفاده نمود.در صورت وجود BVM باید حتما مجهز به فیلتر هوا با راندمان بالا (فیلتر HEPA) باشد. اگر از ماسک جیبی استفاده می شود، بایستی که ماسک مجهز به بند یا کش برای درز بندی کامل باشد.
  • 5. پس از پایان امدادرسانی، از مواد ضد عفونی کننده مناسب برای تمیز کردن تمام قسمت های از وسایلتان در صورتی که یکبار مصرف نیستند (مثل ماسک اورانازل یا محافظ چشم و صورت) استفاده کنید. دستان خود را کاملاً بشویید. از تماس دستانتان با صورت خودداری کنید. حتما حمام کردن، شستن لباس و ضدعفونی کردن کفش در هنگام رسیدن به خانه انجام شود.

 

 

انجام CPR در  کودکان مبتلا به COVID-19

برای کودکانی که به CPR نیاز دارند، بهترین روش انجام فشرده سازی و اکسیژن رسانی است. این امر به این دلیل مهم است که شایعترین علت فوریت های قلبی کودکان، ایست تنفسی ناشی از حوادثی مانند خفگی یا غرق شدن است. با این حال، بدون حایل های مناسب، مانند ماسک جیبی یا BVM ، CPR فقط با انجام فشرده سازی می تواند انجام شود.

بیشتر کودکان یا نوزادانی که قلب آنها از کارمی افتد، توسط یک عضو خانواده یا دوستانشان میتوان به راحتی در صورت آموزش درست CPR را انجام دهند. اگر از وضعیت سلامتی کودک اطلاعی ندارید، باید تصمیم بگیرید که تنفس نجات را انجام دهید یا خیر.
نحوه استفاده از AED ( دوره احیا با شوک الکتریکی خودکار خارجی) در زمان همه گیری COVID-19 بدون تغییر باقی مانده است. AED باید در اسرع وقت در مواقع اضطراری مطابق آموزشی که دیده اید و پیام های AED استفاده شوند.

 

فهرست