COVID-19 و بازگشایی مراکز غواصی

COVID-19 و بازگشایی مراکز غواصی – 10 توصیه برای پیشگیری و کاهش خطر

این متن شامل توصیه های مفیدی در مورد روش های پیشگیری و کاهش ریسک ارائه داده است که مراکز غواصی در زمانی که مقامات دولتی، منطقه ای یا محلی به طور رسمی اجازه بازگشایی فعالیت های غواصی را بدهند، بایستی این مقررات را در نظر بگیرند. دستورالعمل های ارائه شده توسط مقامات دولتی (به عنوان مثال گارد ساحلی) نیز باید به این متن اضافه گردد.

 

فهرست مطالب

1.اقدامات لازم برای امنیت کارکنان و مشتریان تا چه حدی باید باشد؟

2.چگونه می توان عملکردهای مربوط به ضدعفونی و نظافت را مدیریت کرد؟

3.بهترین راه برای مدیریت کردن تجهیزات اجاره ای برای جلوگیری از خطر سرایت عفونت و بیماری چیست؟

4.چگونه باید شستشوی تجهیزات شخصی غواصان را انجام داد؟

5.چه اقدامات محافظتی باید بر روی قایق های غواصی انجام شود؟

6. چگونه همراه شما میتواند بررسی کند که اشتراک گذاری گاز به صورت ایمن مدیریت می شود؟

7.چگونه میتوان پر کردن سیلندرها را با اطمینان خاطر انجام داد؟

8.کمک های اولیه و CPR :چگونه یک مورد اضطراری را میتوان مدیریت کرد؟

9.آیا ویروس میتواند در آب زنده بماند؟

10.چه روند عملیاتی و چه برنامه عملکرد اضطراری را میتوان در طی شیوع استفاده کرد؟

 

COVID-19 و بازگشایی مراکز غواصی

1. اقدامات لازم برای امنیت کارکنان و مشتریان، تا چه حد باید باشد؟

 1. پذیرش
 2. فاصله گذاری اجتماعی
 3. رختکن
 4. بهداشت شخصی
 5. استفاده از (PPE) تجهیزات محافظ شخصی

 

1.1______ پذیرش 

در صورت وجود علائم مرتبط به ویروس 19-COVID، به مشتریان باید گفته شود که وارد مرکز غواصی (کلوپ) نشوند. علاوه بر این، توصیه می شود تا اعضای خانواده یا دوستان شخصی که همراه غواص آمده اند، آنجا را ترک کنند تا از تجمع بیش از حد افراد کاسته شود. کارکنان حاضر در محل باید محدود به افرادی باشند که برای انجام کارهای ضروری و خدمات رسانی در همان لحظه مورد نیاز هستند.اقدامات پیشگیری و اطلاعات مورد نیاز توسط کلوپ ها، باید بر روی صفحه نمایش عمومی بزرگ، نشان داده شود و به وضوح قابل مشاهده باشد.

توصیه میشود قبل از مراجعه به مرکز غواصی، برای مشتریان خود این امکان را فراهم نمایید تا بتوانند تمام فرم های ثبت نام را به صورت آنلاین پر کنند.اگر امکان پذیر نیست، لطفا پیش از تکمیل فرم ها تمام وسایل و مواد ضد عفونی کننده (مانند دستکش، ماسک، دستمال مرطوب و الکل برای کلیه ابزار های نوشتاری مشترک، ضدعفونی کننده و غیره) را در دسترس قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که روش های صحیح بهداشت فردی رعایت می شود. با توجه به مرحله پرداخت، ترجیحا به جای استفاده از پول نقد از روش های آنلاین (انتقال بانکی) استفاده کنید.

 

1.2_______ فاصله گذاری اجتماعی

سازمان جهانی بهداشت (WHO) توصیه می كند كه افراد حداقل 1 متر از هم فاصله داشته باشند. این امر همچنین در مورد محوطه مرکز غواصی، از جمله کلاس های درس و اتاق های تعویض لباس صدق می کند.در مکان های مشترک، انجام علامت گذاری با استفاده از نوارهای قابل مشاهده جهت مشخص کردن فاصله ها در کف مناسب است.

دستورالعمل های ارائه شده توسط مقامات محلی را در نظر داشته باشید، چراکه ممکن است متفاوت باشد.
(به عنوان مثال در انگلستان در هر 2 متر 1 علامت، درایالات متحده و کانادا هر 1.5متر).

 

1.3 ______ رختکن

اتاق های رختکن ممکن است از جمله مکان هایی باشند که بیشتر در معرض خطر انتقال ویروس باشند. وسایل  شخصی مشتریان، از جمله پوشاک و حوله باید به گونه ای نگهداری شود که از تماس با سطوح مشترک جلوگیری شود. در صورت قرار دادن وسایل شخصی در کمد ها، باید پس از هر بار استفاده، کمدها ضد عفونی شوند. از طرف دیگر، ممکن است مشتریان ترغیب شوند وسایل خود را در ظروف مخصوص (کیف، جعبه، کیس و غیره) روی زمین یا روی نیمکت ها نگه دارند و از یکدیگر فاصله داشته باشند.در صورت تهیه این ظروف توسط مرکز غواصی، ظروف باید بعد از هر بار استفاده به طور صحیح ضد عفونی شوند.

 

1.4______ بهداشت فردی

ویروس کرونای جدید یک ویروس تنفسی است که عمدتا از طریق تماس با ترشحات افراد آلوده گسترش می یابد، به عنوان مثال وقتی عطسه یا سرفه می کنیم.

اقدامات بهداشت فردی صحیح، شامل موارد زیر است:

 • دستها را حداقل به مدت 20 ثانیه بشویید.
 • فاصله فیزیکی خود را حفظ کنید. از تماس مستقیم با افراد دیگر خودداری کنید.
 • از تماس مستقیم با چشم، بینی و دهان خود، خودداری کنید.
 • بهداشت تنفس را تمرین کنید. این شامل پوشاندن دهان و بینی شما با آرنج هنگام سرفه یا عطسه است.

در مراکز غواصی در صورت نشستن دست ها طبق توصیه، باید محصولات ضد عفونی کننده دستی یا امکانات مناسبی ارائه شود.

 

1.5______ استفاده از (PPE) تجهیزات محافظ شخصی
1.ماسک ها

WHO توصیه می کنداز ماسک ها فقط در صورت سرفه یا عطسه، یا در صورتی که در حال مراقبت از شخصی که مبتلا به 19-COVID است، استفاده شود. با این حال، فقط به خاطر احتیاط لازم است همه افراد در داخل محوطه مرکز غواصی ماسک داشته باشند.دستورالعمل های مقامات محلی خود را در این زمینه دنبال کنید. پوشیدن ماسک برای کارکنان مرکز غواصی، که وقت بیشتری رادر تماس با مشتریان می گذرانند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کدام ماسک را باید استفاده کنیم؟ در ابتدا سه نوع ماسک محافظ مناسب وجود دارد و انتخاب آن به نوع استفاده از آنها بستگی دارد:

 • ماسک های پزشکی احتمال اینکه ترشحات فرد آلوده به بیرون سرایت کند را کم می کند، اما از شخصی که آن را پوشیده است محافظت نمی کند. آنها فقط درصورتی که هرکسی در یک محیط خاص از آن استفاده می کند، درجه ای از محافظت را ارائه می دهند.
 • ماسک های فیلتردار FFP2 ،KN95 و FFP3 تجهیزات محافظ شخصی هستند و در صورت استفاده صحیح، از دیگران و شخصی که آن را پوشیده است محافظت می کنند زیرا از ورود 99 ٪از ذرات آلوده جلوگیری می کنند.
 • قبل از قرار دادن ماسک روی صورت، دست ها باید ضد عفونی شوند. داخل ماسک نباید هنگام پوشیدن لمس شود.
  باید از پشت آن، ماسک را از روی صورت برداشته و درنهایت در سطل های زباله در بسته انداخت.

لطفا توجه داشته باشید:

برخی از ماسک های FFP2 ،KN95و FFP3 دارای دریچه ای در قسمت جلوییشان هستند که فیلتر نیست بلکه فقط بازدم را آسان می کند. اینها فقط از شخصی که ماسک را بر صورت محافظت می کند، اما دیگران را از آنچه تنفس می کنند، در امان نگه نمی دارد. بنابراین استفاده از آنها در مراکز غواصی توصیه نمی شود.

COVID-19 و بازگشایی مراکز غواصی

2. دستکش ها

دستکش های یکبار مصرف (به عنوان مثال دستکش های لاتکس) فقط در حین دست زدن به وسایل، تجهیزات و غیره از دست کسی که آن ها را پوشیده است محافظت می کند. اما دستکش ها از سایر آلودگی ها در محیط اطراف محافظت نمی کنند.
قبل از استفاده، دستکش ها را بررسی کنید.در حین استفاده، مرتبا آنها را ضد عفونی کنید. پس از استفاده آن ها را در سطل زباله دربسته بیاندازید و از تماس بدن با بیرون دستکش ها جلوگیری کنید.

لطفا توجه داشته باشید:

دستکش های یکبار مصرف اغلب احساس کاذبی از امنیت به ما می دهد و افرادتمایل دارند در هنگام پوشیدن آنها سطوح بیشتری را آلوده کرده و بهداشت دست ها را به ندرت انجام میدهند. در نتیجه، دستکش ها باید مرتبا عوض شوند و در هنگام پوشیدن آنها و بعد از درآوردنشان باید بهداشت دست ها به خوبی انجام شود.

 

COVID-19 و بازگشایی مراکز غواصی

2.چگونه می توان عملکردهای مربوط به ضدعفونی و نظافت را مدیریت کرد؟

 1. سطوح
 2. تجهیزات غواصی

مطالعات بر روی سایر ویروس های کرونا نشان داده است که آلودگی آنها در اثر گرما، نور ماوراءبنفش و شرایط قلیایی یا اسیدی کاهش می یابد. به همین دلیل با استفاده از محصولات تمیز کننده خانگی می توان سطوح را ضد عفونی کرد.

 

2.1______ سطوح 

هنوز مشخص نیست که ویروس چه مدت می تواند بر روی سطوح زنده بماند.طبق مطالعات WHO، اطلاعات اولیه حاکی از آن است که بسته به نوع سطح، دما یا رطوبت محیط ممکن است برای چند ساعت یا تا چند روز ادامه یابد.بنابراین تمیز کردن کلیه سطوح و ضد عفونی کردن آنها بطور مکرر ضروری است، خصوصا مواردی که توسط چندین نفر قابل لمس است: دستگیره درب و پنجره، کلیدبرق، صفحه کلید و غیره.
ممکن است ایجاد لیستی از همه فضاها و سطوح کارآمد باشد تا در زمان ضد عفونی فراموش نشوند.

در بین محصولاتی که برای از بین بردن ویروس مفید هستند، هر دو ماده ضد عفونی کننده مبتنی بر الکل با درصد 70 ( اتانول / اتیل الکل) و محصولاتی با هیپوکلریت سدیم به عنوان عامل اصلی تمیز کننده (مانند سفید کننده) وجود دارد.

هیپوکلریت سدیم قادر به از بین بردن ویروس بدون ایجاد تحریک سیستم تنفسی برای اکثر سطوح است. برای سرویس بهداشتی (دوش و دستشویی) از درصدبالاتری استفاده می شود:5.0.٪

لطفا توجه داشته باشید:

در استفاده از ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل، از جمله محلول های دستی هیدروالکلی، مراقبت ویژه ای لازم است. درصد کمی از الکل، ماده ای قابل اشتعال که حتی در دماهای نسبتا پایین، می تواند باعث آتش سوزی یا انفجار شود.از تماس مستقیم یا غیرمستقیم با تجهیزات، سیلندرها و شیلنگهای پر کننده مورد استفاده در هوای غنی شده با اکسیژن خودداری کنید.هر جا که ممکن است، بهتر است برای تمیز کردن دستها از صابون و آب ساده استفاده نمایید.
همچنین، توجه داشته باشید که هم اتانول / اتیل الکل و هم هیپوکلریت سدیم می توانند به سطوح آسیب وارد کنند و باید قبل از استفاده برای هر مورد یا سطح خاص آزمایش شوند.

اماکن غواصی باید روزانه ضد عفونی شوند.هر زمان که توسط افراد مختلف استفاده می شوند باید نواحی متداول مانند اتاق رختکن ضد عفونی شود.
برای کسب اطالعات کلی در مورد تمیز کردن و ضد عفونی کردن، لطفا با منابع موجود در WHO نیز مشورت کنید.

 

2.2______تجهیزات غواصی

هنوز آزمایش خاصی در مورد بقای ویروس 2-CoV-SARS روی تجهیزات غواصی انجام نشده است، خصوصا در قسمت هایی که دارای حفره های نفوذی است. بنابراین ضروری است که تجهیزات غواصی پس از استفاده ضد عفونی شوندتا ویروس خنثی شود. برخی از محصولات، مانند ترکیبات آمونیاک، باموادی که در تجهیزات غواصی معمولی به کار برده شده اند (لاستیک، نئوپرن، پلاستیک، فلز و غیره) کاملا سازگار هستند، اما برای محیط دریایی مضر هستند.سایر محصولات مانند سفید کننده (هیپوکلریت سدیم) پیدا کردنشان آسان تر است و ارزان تر هستند، اما باید مطابق دستورالعمل های 19-COVID استفاده شود.

همچنین محصولات دیگری نیز وجود دارد (EW80 ،VirkonSو غیره) که معمولا توسط غواصان مورد استفاده قرار میگیرند که ثابت شده است که در برابر ویروس موثر هستند.
در ایاالت متحده، EPA ( آژانس حفاظت از محیط زیست) لیستی از ضد عفونی کننده های مؤثر در برابر ویروس CoV-2-SARS ارائه شده است.در اروپا، ECDC (مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری ها) نیز برخی از دستورالعمل ها را منتشرکرده است.

 

سدیم هیپوکلرید

سفید کننده های مطرح،که در بازار با نام های تجاری دیگری یافت می شوند. با درصدهای متفاوتی که بین 5 تا 10 درصد از مواد فعال آن، سدیم هیپوکلرید هست، این محلول در بین محصولاتی قرار گرفته است که میتواند ویروس ها را خنثی کند (بی اثر). این نکته دارای اهمیت است که برچسب محصول با دقت خوانده شود و درصد مواد فعال بررسی و نسبت حلال بودن آن در آب با اندازه گیری صحیح رویت شود. مطالعات علمی اخیر، توصیه کرده است که نسبت حلال بودن در آب برابر با 1 به 50 و با در برداشتن 5 %از ماده سفید کننده سدیم هیپوکلرید ( غلضت 1.0 % و یا 000،1ppm از محلول فعال)، که باید اشیا برای حداقل 5 دقیقه به زیر سطح آب برده شوند.

این مثالی کاربردی جهت حل کردن محلول در آب می باشد، برای به دست آوردن 5 لیتر محلول که حاوی 1.0 %از مواد اولیه فعال است.
و 5 %محلول سفید کننده سدیم هیپوکلرید / 100 میلی لیتر از محلول در 4900 میلی لیتر آب، یا 10 %مواد سفید کننده سدیم هیپوکلرید / 50 میلی لیتر محلول در 4950 میلی لیتر از آب.

اقدامات احتیاطی:

 • عملیات ضد عفونی کردن، پوشیدن دستکش، ماسک و محافظت از چشم را انجام دهید.
 • محلول ها را در مکانی با تهویه مناسب مخلوط کنید.
 • محلول ها را با استفاده از آب سرد آماده کنید، زیرا آب گرم به محلول آسیب می رساند.
 • هرگز سفید کننده را با سایر محصوالت یا مواد شیمیایی مخلوط نکنید.
 • در حین تمیز کردن از پراکنده کردن آب اجتناب کنید
 • با آب شیرین بشویید و بگذارید قبل از استفاده خشک شود.

 

3. بهترین راه برای مدیریت کردن تجهیزات اجاره ای جهت جلوگیری از خطر سرایت عفونت و بیماری چیست؟

 • پیشنهادات
 • آیا قسمتی که در دهان قرار می گیرد باید بعد از هر بار استفاده تعویض شود؟

3.1_____ پیشنهادات

اجاره تجهیزات باید با دقت خاصی انجام شود، به خصوص با توجه به مسئولیت صاحبان مراکز غواصی، در صورت خطر احتمالی آلودگی مشتریان. در اینجا چند توصیه وجود دارد:

 • تجهیزات اجاره ای همانطور که گفته شد باید پس از هر بار استفاده، ضد عفونی شوند، توجه ویژه ای به رگلاتورها، BCDها، اسنورکل ها و ماسک ها داشته باشید.
 • ماسک های اجاره ای باید قبل از استفاده توسط هر غواص امتحان شوند،که بعد از این کار بایستی ضد عفونی شوند.در نتیجه ممکن است مشتریان با توجه به شرایط فوق تشویق شوند تا ماسک های شخصی خودشان را همراه داشته باشند.
 • مکانی را برای دریافت تجهیزات اجاره ای، جدا از قسمتی که تجهیزات ضد عفونی شده در آن نگهداری می شوند؛ایجاد کنید.
 • باید از ورود مشتریان به محلی که تجهیزات ضد عفونی شده در آنجا نگهداری می شود جلوگیری شود .
 • خودتان تجهیزات را به مشتریان بدهید.
 • تجهیزات اجاره ای را در محفظه های مجزا قرار دهید که به اسم مشتری علامت گزاری شده و به یاد داشته باشید که آنها را بعد از استفاده ضد عفونی کرده باشید.
 • بعد از اینکه فرایند ضد عفونی انجام شد، تجهیزات را با احتیاط جابجا کنید، برای مثال قرار دادن ماسک ها، رگلاتورها و اسنورکل ها در کیسه در بسته.
 • به مشتریان توصیه شود که از لمس کردن شیر خروجی سیلندر و یا ورودی رگالتور در زمان مونتاژ و جداسازی واحد تجهیزات غواصی خودشان، اجتناب کنند.

 

3.2_____ آیا بایستی قطعه دهانی (قسمت دوم) بعد از هر استفاده جایگزین شود؟

یک غواص که دارای عفونت می باشد نه تنها قطعه دهانی را آلوده می کند بلکه تمام قسمت دوم را آلوده خواهد کرد. به همین دلیل لازم است که رگلاتور بر طبق موارد توضیح داده شده در بالا عفونت زدایی شود، حتی اگر قطعه دهانی جایگزین شود.

 

 

COVID-19 و بازگشایی مراکز غواصی

4.چگونه باید شستشوی تجهیزات شخصی غواصان را انجام دهیم؟

توصیه می شود پس از غواصی از سطل های معمولی برای شستشوی تجهیزات استفاده نکنید.اگر مرکز غواصی امکانات مناسبی برای شستشوی جداگانه و تک به تک تجهیزات را با آب نداشته باشد، تجهیزات مشتری باید در جاهای دیگر شسته شود.اگر مرکز غواصی، منطقه ای را برای خشک کردن تجهیزات در اختیار مشتریان قرار می دهند، باید فاصله کافی بین تجهیزاتی که برای خشک شدن قرار گرفته شده اند وجود داشته باشد.همیشه به مشتریان یادآوری كنید كه تجهیزات خود رادر اسرع وقت پس از استفاده ضد عفونی كنند.

COVID-19 و بازگشایی مراکز غواصی

5.چه اقدامات محافظتی باید بر روی قایق های غواصی انجام شود؟

تمام فعالیت ها در قایق غواصی باید با احتیاط انجام شود: در جایی که افراد با یکدیگر ارتباط نزدیک تری دارند، خطر ابتلا به ویروس به صورت قابل توجهی افزایش می یابد.همیشه نشانه های ارائه شده توسط مقامات ذیصالح رادنبال کنید.

در اینجا چند توصیه کلی آورده شده است:

 • از فاصله گذاری بین افراد اطمینان حاصل نمایید. همچنین هنگام سوار شدن به قایق باید تمامی اصول فاصله گذاری رعایت شود.
 • از همراه داشتن هرگونه وسایل غیر ضروری که در روی قایق و حتی زیر آب کارآمد نیست، جدا خوداری کنید.
 • زمانی که تجهیزات کاملا مونتاژ شدند بر روی قایق بارگیری شوند.
 • کارکنان، وسایل محافظ شخصی خود را باید در دسترس داشته باشند و در زمان کار با تجهیزات باید از دستکش و ماسک استفاده نمایند.
 • اطمینان حاصل کنید که ماسک ها، اسنورکل ها و قسمت دوم تجهیزات از قبل مونتاژ شده و محفوظ هستند. برای مثال: آنها را در کیسه ها (کیف های مخصوص) نگهداری کنید، تا زمانی که بخواهید از تجهیزات استفاده نمایید.
 • برای شستشوی ماسک از سطل استفاده نکنید: آنها را در آب آزاد بشویید.
 • از بزاق برای رفع بخار ماسک ها خودداری کنید (از محصولات ضد بخار استفاده کنید).
 • حتی در هنگام رعایت قوانین، در حالی که قایق در حال حرکت است و به دلیل وجود باد، قطرات ممکن است  مسافت طولانی تری را طی کنند. بنابراین توصیه می شود همه مسافران از ماسک محافظ استفاده کنند.به آنها یادآوری کنید که تجهیزات دیگران را لمس نکنند.
 • اطمینان حاصل کنید که وسایل ضدعفونی در قایق قرار گرفته داشته باشد.
 • هنگام ورود و خروج غواصان از آب، حتما قوانین فاصله گذاری را رعایت کنید.احترام به فاصله روی قایق ممکن است در صورت وجود جریان دشوار باشد: استفاده از خطوط برچسب با فاصله های مشخص شده با نوار یا نوارهای رنگی می تواند به حفظ فاصله های مناسب کمک کند.

 

COVID-19 و بازگشایی مراکز غواصی

6.چگونه همراه شما میتواند بررسی کند که اشتراک گذاری گاز به صورت ایمن مدیریت می شود؟

قوانین مربوط به فاصله گذاری نیز باید در رابطه با شرایط زیر رعایت شود:

 • چک کردن همراه (Check Buddy) :برای جلوگیری از تماس با تجهیزات دیگر غواصان، مخصوصا قسمتهایی از تجهیزات که با صورت و دهان غواص تماس نزدیکی دارند، باید به غواصان یادآوری کنید که یک بررسی بصری از دوستان باید انجام شود، همراه با خودآزمایی و تأیید کلامی.
 • اشتراک گازتنفسی: هم در مواقع اضطراری و هم در هنگام انجام تمرینات، توصیه می شود که از یک منبع گاز جایگزین دیگر استفاده کنید و از اهدای رگلاتوری که غواص در آن تنفس می کند، خودداری کنید.

لطفا توجه داشته باشید:
رهنمودهای ارائه شده توسط مدارس آموزش غواصی در مورد این موضوعات ممکن است متفاوت باشد. اطمینان حاصل کنید که آخرین دستورالعمل های صادر شده توسط مدارس آموزشی خود را می دانید و به آن احترام بگذارید.

 

7.چگونه میتوان پر کردن سیلندرها را با اطمینان خاطر انجام داد؟

 1. کمپرسورهای غواصی و روند پر کردن مجدد سیلندرها
 2. مکان پر کردن گاز
7.1_____ کمپرسورهای هوا و روند پر کردن مجدد سیلندرها

به طور عملی ویروس میتوند از طریق ورودی هوا وارد کمپرسور بشود و این به خاطر این نکته است که ورودی فیاتر قادر نمی باشد از ورود ذرات کوچکتر جلوگیری کند. فیلترهای تنفس هوا بعد از فشار گذاری قادر نخواهند بود که تضمینی جهت جلوگیری از ورود ذرات کوچکتر تامین کنند.بنابراین لازم است که کمپرسور در مکانی ایمن جهت جلوگیری از آلودگی نگهداری شود. اینطور به نظر می آید که ویروس بسیار حساس به دمای بالا است، زمانی که یک کمپرسور گرم شود میتواند دمای گاز را تا سطح بیش از 120 درجه سانتی گراد بالا ببرد و علاوه بر این، دماهای بسیار بالاتری در اوج مرحله فشار گذاری به دست می آید، که بسیار بالاتر از آستانه تحمل و مقاومت ویروس
می باشد. بنابراین محتمل نیست که یک ویروس بتواند به صورت فعال پس از گذشتن از مرحل فشار سازی زنده بماند.
با این وجود خطر دست زدن به شیرهای سیلندر و شلنگهای پر کردن از طریق احتمال آلودگی توسط اپراتورهای آلوده وجود دارد.

بنابراین بسیار مهم است که کلیه افرادی که عملیات پر کردن سیلندرها را انجام می دهند از اقدامات بهداشت فردی صحیح پیروی کنند و همیشه PPE توصیه شده(ماسک،دستکش)را بپوشند.

7.2_____ مکان پر کردن هوای سیلندر

اقدامات بهداشتی شخصی و روش های فاصله گذاری اجتماعی نیز باید در مکان هایی که گاز پر می شود رعایت شود.
فقط افراد مجاز باید در مجاورت فشرده سازی کمپرسورها، ایستگاه پر کردن و محل نگهداری سیلندرهای پر شده قرار بگیرند.

 

لطفا توجه داشته باشید:
در استفاده از ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل، از جمله محلول های دستی هیدروالکلی، مراقبت ویژه ای لازم است. درصد کمی از الکل، ماده ای بسیار فرار و قابل اشتعال حتی در دماهای نسبتا کم، می تواند باعث آتش سوزی یا انفجار شود. از تماس مستقیم یا غیرمستقیم با تجهیزات، سیلندرها و شلنگ های پر کننده مورد
استفاده در هوا غنی شده با اکسیژن خودداری کنید. هر جا که امکانش وجود دارد، برای تمیز کردن دستها از صابون و آب ساده استفاده شود.

 

 

8. کمک های اولیه و CPR :چگونه یک مورد اضطراری را میتوان مدیریت کرد؟

در اینجا توصیه های مفیدی در مورد نحوه مداخله (امدادرسانی)، ضمن محافظت از مصدوم و امداد رسان از عفونت های احتمالی ارائه شده است:

 • از ایمن بودن شرایط مصدوم و ناظرین مطمئن شوید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام (PPE) را پوشیده باشید و از وسایل محافظ شخصی استفاده نمایید.
 • با تکان دادن مصدوم، بدون نزدیک شدن به صورتش، او را ارزیابی کنید.
 • تنفس نرمال مصدوم را با نگاه کردن به قفسه سینه اش ارزیابی نمایید.
 • اصلا به صورتش نزدیک نشوید.
 • اگر مصدوم بیهوش است و نفس نمی کشد، با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را توضیح دهید و فشرده سازی قفسه سینه رابدون نفس/ تهویه نجات شروع کنید.
 • در صورت وجود دستگاه شوک الکتریکی خارجی (AED) و توجه داشته باشید، در صورتیکه دوره را گذرانده باشید، از آن استفاده نمایید.
 • عملیات نجات را ادامه دهید تا زمانی که مصدوم تنفس عادی خود را از سر بگیرد، امدادگر خسته شده و یا اورژانس برسد.
 • پس از اتمام فعالیت های نجات، مصدوم به EMS تحویل داده می شود، و شما باید به طور صحیح وسایل محافظ شخصی (PPE) را برداشته و طبق دستورالعمل های محلی این موارد را دور بیندازید.
 • دستها را با دقت بشویید. وسایل پزشکی مورد استفاده که برای مصدوم استفاده کرده اید را باید پس از استفاده، در صورتی که یکبار مصرف نباشند، ضد عفونی کرده یا با انجام مراحل صحیح، دفع شوند.

9. آیا ویروس میتواند در آب زنده بماند؟

تحقیقات هنوز ادامه دارد و مشخص نیست چه مدت ویروس 19-CoVID می تواند در آب زنده بماند. مطالعات انجام شده در مورد ویروس 1-CoV-SARS(اپیدمی 2003 )نشان داده است که برای مدت طولانی روی سطح (دریاچه ها، رودخانه ها، تاالب ها و غیره) ویروس زنده مانده است.

به نظر می رسد که آب دریا قادر به از بین بردن ویروس نیست. در استخرها و وان های گرم کلردار، CDC(مرکز کنترل بیماری) مشخص شده است که 2-CoV-SARS پس از مدت زمانی غیرفعال می شود.
طبق شواهد موجود، توصیه می شود که هم زمانی که در آب هستید وهم بیرون از آب مراقب باشید. این شامل رعایت قوانین فاصله گیری و شستشو و ضد عفونی کردن تجهیزات می باشد.

10.چه روند عملیاتی و چه برنامه عملکرد اضطراری را میتوان در طی شیوع استفاده کرد؟

مراکز غواصی باید با در نظر گرفتن توصیه های ارائه شده در این سند، همراه با سایر قوانین و مقررات دولتی، روش های عملیاتی استاندارد خود را به روز کنند. همچنین به طور خاص، انجام برنامه های مربوط به اقدامات اضطراری برای افراد مشکوک به ویروس، از جمله کارکنان یا مشتریان و خدمه ، و در صورت لزوم، باید دستورالعمل های خاصی را برای حفظ کنترل عفونت و شروع به جداسازی فوری افرادآلوده به کار گرفته شوند.

 

اطلاعات عمومی

کووید -19
اقدامات پیشگیری

1 .دسترسی عمومی به مراکز غواصی فقط به مشتریان غواصی محدود می شود.یعنی اینکه، اعضای خانواده یا دوستان و همراهان اجازه ورود به مرکز غواصی را ندارند.

2 .در صورت داشتن هر یک از عالئم زیر، که می تواند مربوط به عفونت 19-COVID

باشد، وارد محوطه مرکز غواصی نشوید:

 • تب
 • سرفه
 • خستگی یا درد عضلانی
 • تنفس سخت
 • گلو درد
 • عفونت ریه
 • سردرد
 • از بین رفتن چشایی
 • اسهال

3 .اگر طی دو هفته گذشته سفری انجام داده اید و یا با افرادی که تحت تأثیر 19-COVID قرار گرفته اند در تماس بوده اید، لطفا با مسئولان بهداشت یا پزشک معالج خود قبل از مراجعه به مرکز غواصی تماس بگیرید.
4 .به منظور جلوگیری از شلوغی در داخل مرکز غواصی، به حفظ حداقل یک متر فاصله از یکدیگر احترام بگذارید.
5 .ورود به مراکز غواصی ممکن است در هر زمان تنها محدود به تعداد مشخصی از افراد شود.

فهرست