کلاه شنا

کلاه شنا سر پوشی است که معمولا به حالت چسبان طراحی می شود تا سر را به هنگام شنا و استفاده از آب بپوشاند. این وسیله شنا در اوایل قرن بیستم ساخته شده و با گذشت روز افزون، مورد توجه جوامع قرار گرفت. از این رو امروزه این محصول در انواع جنس ها و طرح های متنوع، تولید و توزیع می گردد. با گذر زمان درجه ی اهمیت کلاه شنا افزایش یافته تا حدی که امروزه بسیاری از تفریحگاه های ورزشی و استخرها از پذیرفتن افراد بدون کلاه خودداری می نمایند.

آیا باید از کلاه شنا استفاده کنیم؟

در جواب این سوال باید بگویم اگر شما استخر خصوصی دارید و کلری در آب زده نمی شود، الزامی برای استفاده از کلاه شنا وجود ندارد. ولی اگر تعداد افراد زیادی بخواهند در استخر شما شنا کنند، چطور؟!

بنابراین جهت رعایت بهداشت فردی و بهداشت آب استخرتان و جلوگیری از انسداد فیلتر استخر توسط موی افراد هم که شده، بهتر است که افراد کلاه شنا به سر داشته باشند.

حال در نظر بگیرید شما به استخرهایی می روید که روزانه صدها نفر شنا خواهند کرد و بایستی جهت بهداشت جمعی، کلر زده شود. یا در نظر بگیرید استخر روباز می باشد و موهای خیس شما در معرض آفتاب است. یا اصلا در یک برکه یا رودخانه پر آب یا دریا می خواهید شنا کنید.

در ادامه این مقاله به تمام سوال های شما راجع به اینکه چرا باید از کلاه شنا استفاده کنیم و انواع آن و اینکه چه نوع کلاه شنایی برای شما مناسب می باشد ، پاسخ داده می شود. از جمله اطلاعاتی راجع به خرید کلاه شنا،  انواع جنس کلاه های شنا و نحوه پوشش آن ارائه می گردد.

 

 چرا باید از کلاه شنا استفاده کنیم !؟

 • بهره گیری از کلاه شنا به ویژه در استخرها برای محافظت از موهای شما در مقابل کلرین موجود در آب ضروری می باشد. این پوشش به ویژه برای افرادی که موهای خشک دارند، به شدت توصیه می گردد. زیرا کلر موجود در آب منجر به کدر شدن و خشک شدن موها می گردد.
 • چنانچه در فضای باز مانند استخر روباز و یا دریا شنا می کنید ، جهت جلوگیری از اشعه های مضر خورشیدی، می بایست از کلاه شنا استفاده نمایید.
 • در استخرها جهت جلوگیری از مسدود شدن فیلترها توسط مو ، رعایت بهداشت آب استخر و جلوگیری از انتقال آلودگی های احتمالی، پوشیدن کلاه شنا اجباری است.
 • این وسیله شنا را به می بایست به گونه ای سر کنید که گوش های شما را کاملا بپوشاند. لزوم این نوع پوشش محافظت از گوش های شما در مقابل هر گونه آسیب احتمالی است. الزام این امر به خصوص برای افرادی که گوش های حساسی دارند ، توصیه می گردد.
 • کلاه شنا با جنس نئوپرن موجب گرم نگه داشته شدن سر شما می شود. استفاده از این نوع کلاه به ویژه هنگام شنا کردن در آب های سرد ضرورت می یابد.
 • چنانچه موهای بلندی دارید از پخش شدن موها جلوی صورت و گیر کردن و کشیده شدن آن ، جلوگیری می نماید. علاوه بر این، مزیت دیگر پوشیدن کلاه این است که به شنا کردن سرعت می بخشد.
 • یکی از مهمترین دلایلی که افراد از کلاه استفاده می نمایند، گره خوردن مو به عینک شنا و کشیده شدن آن است. چرا که اگر عینک بدون کلاه استفاده شود، موهای متوسط و یا نسبتا بلند فرد، به عینک یا بند آن گره خواهد خورد و موجب آزار شخص می گردد.
 • چنانچه در دریا شنا می کنید، پوشیدن کلاهی با رنگ های شب تاب مانند فسفری، نارنجی،زرد و مواردی از این دست، به طوری که همرنگ آب نباشد ، به سه دلیل پیشنهاد می گردد؛
 • محافظت از موها و گوش های شما در مقابل آلودگی ها
 • چنانچه در حال غرق شدن بودید، توسط گروه غریق نجات قابل تشخیص باشید ، تا بتوانید کمک بگیرید.
 • اگر در حوالی دریا شنا می کنید به گونه ای که قایق موتوری، جت اسکی و انواع شناورهای دریایی در آن محدوده تردد می نمایند،الزام پوشش کلاه رنگی بیشتر است. زیرا شناورهای دریایی بهتر میتوانند شما را در مسیر ببینند، تا برخوردی صورت نگیرد.

انواع جنس های کلاه شنا چیست و چه تفاوتی دارند؟

کلاه شنا سیلیکونی

  کاربرد :

 1. برای افرادی که به کلاه لاتکس(لاستیکی) حساسیت دارند.

2.برای تمامی افراد از شناگرهای حرفه ای و غیرحرفه ای مناسب است.

3.برای افرادی که موهای بلندی دارند، نیز مناسب است.

کلاه شنا از جنس سیلیکون  علاوه بر دوام بالا و استحکام فوق العاده ای که دارد، دارای کشسانی بالایی می باشد. یکی از مزایای این نوع کلاه ها این است که باعث کشیدگی موها نمی شود.  علت محبوب بودن این جنس در بازار این است که علاوه بر جنس با کیفیتی که دارد، در طرح ها ی متنوع و گوناگونی به تولید می رسد. با اینکه قیمت کلاه شنا سیلیکونی از لاتکس و لیکرا بیشتر است، ولی عمر طولانی آن باعث می گردد که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد. زیرا به راحتی پاره نمی گردد. چنانچه به دنبال کلاه شنا برای موهای بلند هستید، کلاه سیلیکونی می تواند بهترین گزینه باشد. معتبرترین برندهایی که این جنس را تولید می کنند، آکوا اسفیر و  MPمی باشد.

 

کلاه شنا لیکرا (اسپاندکس)

کاربرد:

 1. برای کسانی که علاقه به استفاده از کلاه پارچه ای دارند.

کلاه شنا لیکرا  از نوعی نخ به نام اسپندکس تولید می شود. این نوع کلاه ها به دلیل جنس پارچه ای خود، دوام بسیار بالایی دارند. یکی از برتری های این نوع کلاه ها این است که خیلی راحت تر از کلاه های دیگر پوشیده می شوند. قیمت کلاه شنای  لیکرا معمولا کمتر از سلیکونی می باشد. در نظر داشته باشید این نوع کلاه ها از خیس شدن موهای شما نمی توانند جلوگیری نمایند. از سوی دیگر امکان دارد به هنگام شنا با سرعت بالا، از روی سر عقب تر بروند و دربیایند.

کلاه شنا لیکرا دریاکاو

 

کلاه شنا لاتکس(لاستیکی)

  کاربرد:

 1. برای کسانی که دنبال پایین ترین قیمت هستند.

کلاه شنای لاتکس از نوع پلاستیک می باشد. این نوع کلاه ها به نسبت کلاه های دیگر امکان پاره شدن بیشتری دارند. این نوع کلاه ها در بازار، تنوع رنگ و طرح کمتری نسبت به سیلیکون دارند. ضمنا در برخی موارد مشاهده شده که این نوع کلاه شنا ، منجر به بروز حساسیت هایی در فرد استفاده کننده می گردد.

 

 

 

کلاه شنا لاتکس - کلاه شنا لاستیکی - فروشگاه دریا کاو

کلاه شنا نئوپرن

   کاربرد:

 1. جهت گرم نگه داشتن سر به هنگام شنا در آب های سرد مورد استفاده قرار می گیرد.

کلاه نئوپرن از جنس لاستیک خاصی می باشد که در مقابل حرارت و نور مقاومت قابل ملاحظه ای دارد. این نوع کلاه شنا به دلیل ساختاری که دارد، از گرمای سر شما در برابر آب های سردی که در آن شنا می کنید، محافظت می نماید. معمولا به کلاه شنایی که از جنس نئوپرن است یک بندی متصل است که باعث می شود، کلاه در جای خود بماند.این نوع کلاه شنا نسبت به سایر کلاه ها، ضخامت بیشتری دارد. از این رو به خوبی از سر شما در مقابل اشعه های ماورابنفش جلوگیری می نماید.

 

 

کلاه شنا نئوپرن دریاکاو

نحوه پوشیدن کلاه شنا

 1. این محصول را می بایست به گونه ای بر سر بگذارید که خط کلاه شما بر راستای فرق سرتان باشد.
 2. چنانچه موهای بلندی دارید بهتر است قبل از پوشیدن کلاه، موهای خود را با کش ببندید.
 3. اگر کلاه شما به گونه ای است که موهای شما را می کشد، پیشنهاد می گردد اول موهای خود را با کلاهی توری یا نخی ببندید، سپس کلاه را روی آن بپوشید.
 4. چنانچه حجم موهای شما بسیار زیاد است، می توانید با روغن مو کمی موهای خود را ماساژ دهید تا به راحتی درون کلاه جای گیرد.
 5. در نظر داشته باشید اگر کلاه شما پارچه ای نیست، باید کمی مراقب باشید که ناخن های شما به آن گیر نکند. زیرا موجب سوراخ شدن و پارگی می گردد.

 

 

 آموزش پوشیدن کلاه شنا دریا کاو فروشگاه

 

 

انواع سایز های کلاه شنا

کلاه شنا به طور معمول در سایز کوچک آن کمتر از  56 ، متوسط آن بین ۵۶ تا 59 و سایز بزرگ آن بین 59 تا 60 سانتی متر می باشد. البته این سایزها با دور سر فرد اندازه گیری می شود.

از این رو بهتر است قبل از خرید، دور سر خود را از قسمت پیشانی تا پشت سر اندازه گیری نمایید. تا خرید مناسب تری داشته باشید. ضمنا بهتر است اگر حجم موهای شما بسیار زیاد است از کلاه شنا با سایز بزرگ استفاده نمایید.

کلاه شنا بچه گانه

کلاه شنا کودکان معمولا سایز کوچکتری نسبت به کلاه شنا بزرگسال دارند. حتما به هنگام خرید به سایز آن دقت نمایید.

کلاه شنا بچگانه - دریا کاو

کلاه شنا زنانه

کلاه شنا زنانه از این جهت که اکثر بانوان دارای موهای نسبتا بلندی هستند و ناخن های آنها متوسط رو به بلند است، می بایست کلاهی انتخاب نمایند که علاوه بر جذابیت و زیبایی ، دارای استحکام زیادی باشد که به راحتی پاره نشود. به همین خاطر کلاه شنا خود را بهتر است از جنس سیلیکون یا لیکرا تهیه نمایید.

 کلاه شنا زنانه - دریا کاو

کلاه شنا مردانه

هنگام خرید کلاه شنا مردانه توصیه می گردد دور تا دور سر خود را از قسمت پیشانی تا پشت سر با واحد سانتی متر اندازه گیری نمایید، تا در سایز کلاه شنا انتخاب درستی داشته باشید.

مجموعه دریاکاو با بیش از چند دهه سابقه درخشان در حیطه تامین لوازم شنا و غواصی در سراسر کشور، خدمت رسان شما عزیزان بوده است. این مجموعه علاوه بر انواع کلاه شنا ، لوازم شنا ی دیگری  مانند عینک شنا، فین شنا ، کفی شنا،  تخته شنا ، مایو شنا ، مایو شنا زنانه، مایو بچه گانه، ست گوش گیر و دماغ گیر ، جمر مسابقاتی و مواردی از این دست را ارائه می دهد.

فهرست