ما در این مقاله قصد داریم هرآنچه مورد نیاز است تا با مبحث DAN،  آموزش کمک‌های اولیه DAN، دوره‌های مدرسی DAN می‌باشد،  آشنا شوید. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

دوره DAN چیست؟

کلمهDAN مخفف Divers Alert network  است و یک نوع شبکه‌‌ی هشداردهنده ‌ای است برای غواصان که در قالب تحقیقات و آموزش‌ DAN  طراحی شده است. این دوره  شامل آموزش‌هایی مانند: خدمات پزشکی، برنامه‌های آموزشی، کمک‌های اولیه به صورت مقدماتی و پیشرفته، دوره اکسیژن‌رسانی و کار با دستگاه شوک می‌باشد.

درواقع دوره‌های آموزش DAN به دوره‌هایی گفته می‌شود که برای غواصان برگزار می‌شود. این دوره شامل تمام آموزش‌های لازمی است که یک غواص باید بداند تا عملکرد هرچه بهتری داشته باشد. DAN یک سازمانی منحصر به فرد است که به ایمنی، آموزش و حمایت از جامعه غواصان تشکیل شده است. این سازمان کار خودش را با خدمات درمان جراحات ناشی از غواصی، خدمات مربوط به اکسیژن، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها در مورد سوانح غواصی برای ریشه‌یابی و فهمیدن علل این اتفاقات شروع کرد و در حال حاضر بیش از 300000 غواص در سراسر جهان در آن عضویت دارند.

یک غواص نجات دهنده جان افراد می‌باشد، پس لزوماً باید از دانش لازم برخوردار باشد و تمام جوانب ایمنی را بداند و تماماً به آن عمل کند. یک غواص حتی باید از کوچکترین مسائل ایمنی هم آگاه باشد تا هم بتواند داخل آب و هم خارج از آب خدمات‌رسانی لازم را انجام دهند. در غیر اینصورت نمی‌تواند وظایفی که به او محول شده است را انجام دهد درنتیجه ممکن است خسارات و صدمات جانی جبران ناپذیری رخ دهد.

اکثر انسان‌ها ممکن است در طول زندگی خود دچار بحران‌های متفاتی شوند. آموزش کمک‌های اولیه در این زمان است که به کمک انسان‌ها می‌آید. مهارت کمک‌های اولیه به انسان‌ها کمک می‌کند تا در مواقع بروز حوادث بتوانند آن را مدیریت کنند.

دوره‌های آموزش DAN، دوره‌های آموزشی است که توسط پزشکان و مربی‌های غواصی طراحی شده است. این دوره‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده است که برای همگان قابل فهم، کاربردی و تاثیرگذار باشد. تمام دوره‌ها دستورالعمل‌های مشخصی دارد تا هم در زمینه غواصی و هم در مواقع بروز خطرات به کمک افراد بیاید.

این سازمان در سال 1983 توسط الکساندرو مارونی تحت عنوان همیار بین‌المللی غواصی تاسیس شد. اولین دوره آموزش DAN در سال1990-1991 برگزار شد. این دوره شامل برنامه کمک آموزشی در زمینه کمک‌های اولیه بود. در این دوره به مباحث اولیه غواصی ،DAN Travel Assist و کمک‌های اولیه اکسیژن پرداخته شد، امروزه دوره‌های DAN در زمینه‌های بسیاری به آموزش پرداخته است.

آموزش. DAN

آموزش. DAN

هدف سازمان آموزش DAN

درواقع اهداف آموزش DAN ایجاد یک نوع امنیت و جلوگیری از بروز سوانح غواصی، آموزش کمک‌های اولیه برای همه افراد است تا بتوانند در مواقع لزوم حوادث را مدیریت کنند، همچنین ایجاد یک نوع عملکرد قوی و استاندارد برای جامعه غواصان می‌باشد. این سازمان با این اهداف شروع به کار کرده است و اکنون در این زمینه‌ها به موفقیت دلخواه خود رسیده است.

قوانین بین‌المللی آموزش DAN

  • مربیان و مدرسان باید تمام فعالیت‌های مهم خودشان را به آموزش DAN اروپا اطلاع‌رسانی نمایند.
  • حضور و عملکردهایشان را باید به آموزش DAN منطقه خود اطلاع دهند.
  • تمامی ابزار و وسایل مورد نیاز خودشان را باید از دفتر منطقه‌ای آموزش DAN خود تهیه نمایند تا استاندارد و کاربردی باشند.
  • تمام اطلاعات مربوط به برگزاری دوره‌ها باید به آموزش DAN منطقه‌ای گزارش داده شود.

دوره های آموزش DAN

دوره‌ها و آموزش‌ DAN به چند دسته تقسیم می‌شوند و غواصان و دیگر افراد می‌توانند به طبع نیاز و ضعفشان در هر بخش در دوره‌های مدنظرشان شرکت کنند. این دوره‌ها به شرح ذیل می‌باشند:

دوره آموزش احیاء مقدماتی حیات: دوره آموزش مقدماتی یا BLS مقدماتی‌ترین دوره آموزش DAN می‌باشد. تمامی پیش‌نیازها در این دوره به افراد آموزش داده می‌شود. هدف این دوره دست‌یابی افراد به مقدماتی‌ترین مسائل احیاء می‌باشد تا بتوانند در مواع لزوم موارد پیش‌نیاز و ابتدایی را انجام دهند. دوره BLS پیش‌نیاز بسیاری دیگر از دوره‌های آموزش DAN می‌باشد.

دوره کمک‌های اولیه آموزش DAN: دوره کمک‌های اولیه یا First Aid  باید بعد از گذراندن دوره BLS این دوره را بگذرانید. این دوره برای تعلیم و آموزش در زمینه احیاء قلب و عروق طراحی شده است. این دوره برای آموزش دانش و مهارت‌های لازم به جهت ارائه کمک و مدیریت بحران می‌باشد. اهداف این دوره ارزیابی و بررسی مشکلات تنفسی، تنگی نفس و مشکلات قلبی، درد شدید شکمی، مسمومیت و از این قبیل مشکلات می‌باشد.

دوره کمک‌های اولیه آموزش DAN با اکسیژن: دوره آموزش DAN با اکسیژن یکی از دوره‌های آموزشی به منظور کسب مهارت برای غواصان و غیرغواصان می‌باشد که با اکسیژن انجام می‌شود. این دوره شامل آشنایی در مورد آناتومی و فیزیولوژی اولیه و مکانیسم‌های مختلف حوادث در آب می‌باشد.

این دوره به این منظور طراحی شده است که تمام مهارت لازم در زمینه اکسیژن‌‌رسانی را به غواصان تعلیم دهد . غیر غواصان، افراد عادی هم می‌توانند به منظور اینکه بدانند در مواقع لزوم چگونه حادثه را مدیریت کنند و بتوانند از این مهارت در سوانح در آب استفاده کنند شرکت کنند.

هدف این دوره  از آموزش DAN درواقع آشنایی با تکنیک‌های استفاده از اکسیژن در مواقع وقوع حوادث، آشنایی غواصان با تکنیک‌های مدیریتی و واکنش صحیح در برابر حوادث، انتقال تجربه به غواصان برای اجرای عملکرد هرچه بهتر، شناسایی تمام تکنیک‌های استفاده از اکسیژن و شناخت تمام اجزای آن برای غواصان به منظور حرفه‌ای شدن آنها می‌باشد.

دوره آموزشی اکسیژن مداربسته:  دوره اکسیژن مداربسته یا Mo2R دوره‌ای است مختص افرادی که دوره کمک‌های اولیه را با موفقیت پشت سرگذاشته‌اند و تمام تکنیک‌های دوره را به‌طور کامل یادگرفته اند. این دوره را با هدف تشخیص صدمات در غواصی و آب طراحی کرده‌اند. در این دوره مسائل مربوط به اکسیژن و تنفس به صورت پیشرفته‌تر و جزئی‌تر آموزش داده می‌شود. این دوره به تعلیم و آموزش DAN  در زمینه احیاء قلب و عروق می‌باشد. این دوره برای مدیریت بحران و آموزش‌های مهم برای غواصان طراحی شده است.

Mo2R دستگاهی است برای احیای تنفس که یکبار مصرف می‌باشد و برای هر فرد که استفاده شد باید دور انداخته شود. هدف MO2R احیا کردن بالاترین غلظت اکسیژن اضطراری از لحظه ای است که علائم DCI تشخیص داده شود.

دوره کمک‌های اولیه اکسیژن پیشرفته: دوره‌های کمک‌های اکسیژن  پیشرفته یا ADV O2 دوره‌ای است که برای افرادی که دوره‌های کمک کمک‌های اولیه اکسیژن را در هر دو دوره با موفقیت پشت‌سر گذاشته‌اند. این دوره به جهت آسیب های غواصی، طوری طراحی شده است تا شرکت کنندگان بتواند مهارت های خود و دانش مورد نیاز جهت تکمیل مهارت‌های احیاء مقدماتی حیات (BLS) و احیاء قلبی و ریوی (CPR) را همراه با تکنیک های احیاء برای کمک به غواص آسیب دیده (و شخصی که قادر به تنفس نیست) ارتقاء دهند.

این دوره  از آموزش DAN درواقع شامل طرز استفاده صحیح از ونتیلاتور دستی یا MTV و طرز استفاده صحیح از ماسک کیسه‌ای شیردار یا BVM می‌باشد. افراد در این دوره می‌آموزند که چگونه غلظت ایده‌آل اکسیژن و عوامل موثر بر آن را بررسی کنند، بررسی و شرایط استفاده از BMV و MTV، عوامل مهم در ضدعفونی و ایمن کردن محیط سانحه، ارزیابی راه‌های تنفسی و از این قبیل موارد می‌باشد.

دوره شوک الکتریکی خارجی خودکار: دوره احیا با شوک الکتریکی خارجی یا AED دوره احیاء مقدماتی و خدمات اورژانسی، تسلط بر زمان و کنترل شرایط، مهارت‌های احیای قلب و از این قبیل مهارت‌ها می‌باشد.

AED یا Automated external defibrillator دوره تشخیص علائم هشداردهنده در زمان ایست قلبی می‌باشد. این نوع از احیاء با استفاده از دستگاه شوک خارجی خودکار انجام می‌شود. هدف این دوره آموزش غواصان در زمینه تکنیک‌های استفاده از برخی دستگاه‌ها و روش‌های احیای قلب می‌باشد. برای شرکت در دوره AED باید در دوره BLS شرکت کرده باشید.

دوره پزشکی غواصان برای غواصان: دوره آموزش غواصی برای غواصان یا DMFD برای غواصان و افرادی طراحی شده است که در مورد فیزیولوژی و ایمنی غواصی می‌خواهند اطلاعات مهم و کلیدی کسب کنند. و حاوی آموزش کمک‌های اولیه غواصی می‌باشد و نکات مهم و کلیدی را آموزش می‌دهد که از نظر پزشکی و ایمنی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. هر بخش از این دوره آموزش‌های متفاوتی را ارائه می‌دهد.دوره Dive Medicine for Divers معمولا یک دوره چند روزه است و این یک نوع طول دوره پزشکی است که غواصان باید پشت‌سر بگذارند.

تشخیص و ارزیابی عصبی در آموزش DAN  : دوره تشخیص و ارزیابی عصبی یا NEURO دوره‌ای است که در آن تشخیص و ارزیابی عصبی برای غواصان تعلیم داده می‌شود. این دوره یکی از پیشرفته‌ترین دوره‌ها می‌باشد که مختص غواصان و افرادی است که با موفقیت اکثر دوره‌ها را گذرانده‌اند. این دوره از آموزش DAN بیشتر در زمینه مصدومیت‌های ناشی از غواصی می‌باشد. افراد دوره آموزش می‌بینند که چطور دانش خودشان را در نسبت به علائم هشداردهنده را بروز کنند، زمان‌شناسی برای سیستم‌های عصبی، انجام مهارت‌های متناسب با ارزیابی عصبی در محل و از این قبیل ارزیابی‌ها می‌باشد.

صدمات ناشی از موجودات دریایی خطرناک: این دوره از آموزش DAN صدمات ناشی از موجودات دریایی یا HMLI دوره‌ای است که در‌ آن به شناخت موجودات خطرناک دریایی می‌پردازند تا غواصان با این موجودات آشنایی کامل را بدست آورند تا به محض رویت از آن‌ها دوری کنند. و در مرحله دوم آموزشDAN  یاد می‌گیرند که چگونه از این خطرات پیش‌گیری کنند و آموزش می‌دهند که چگونه بعد از آسیب‌ دیدگی به درمان بپردازند. آموزش چنین مهارت‌هایی به غواصان باعث می‌شود تا غواصان کمتر در معرض آسیب این جانوران باشند یا اگر دچار آسیب دیدگی شدند راه درمان را بدانند.

فهرست