ساعت غواصی چیست؟

ساعت غواصی یک ساعت طراحی شده برای استفاده در زیر آب است. این ساعت های زمانی ساخته شدند که هیچ کامپیوتر غواصی ای وجود نداشت. در گذشته ساعت های غواصی برای استفاده ی تخصصی غواصان تولید  میگردید. امروزه این ساعت ها وارد عرصه ی دنیای مد نیز شده اند و دوست داران ساعت های ضد آب می توانند از آن استفاده کنند. ساعت های غواصی نه تنها که بهترین مقاومت ها را در برابر آب دارند بلکه  در برابر گرد و غبار  نیز عایق هستند.

از ویژگی های ساعت های غواصی:

 • قابل استفاده در آب های سرد، گرم، تمیز یا کثیف
 • مقاوم در برابر نفوذ گرد و غبار
 •  ساعت های غواصی مقاومت بالایی در برابر فشار دارند و به راحتی آسیب نمی بینند. مستحکم هستند.
 • صفحه نمایش شفاف و خوانا، مناسب برای دید کافی در اعماق
 • شیشه های ضد خش، بند و بزل ضد زنگ
 • قدمت تولید بالایی دارد.
 • حداقل مقاومت در برابر آب در این ساعت ها 100 متر است، البته این مقدار کمینه آزمایشگاهی نیست بلکه کاملا واقعی است. در ساعت های متفرقه آرم ضد آب بودن ( مثلا تا 50 متر) بدین معنی نیست که شما می توانید تا اعماق دکر شده با ساعت خود غواصی کنید و زمانی که به سطح برگردید هنوز ساعت شما کار کند. اما ساعت های غواصی مدل های تست شده برای شرایط و اعماق مختلف هستند و مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد.
 • حداقل در برابر فشار بیش از 1مگا پاسکال (10 اتمسفر) است. ساعت های معمولی غواصی تا عمق 200 تا 300 متری ضد آب هستند و برای تحمل فشار حداقل ۱۰ بار طراحی شده اند. البته که اکنون ساعت های با مقاومت بیشتر در برابر آب ساخته شده اند.
 • از ویژگی های یک ساعت خوب برای غواصی اسکوبا دارا بودن استاندارد ISO6425 است. ساعت غواصی با این ویژگی تمامی تست ها را پشت سر گذاشته و مناسب غواصی اسکوبا تا عمق ۱۰۰ متری است. ساعت های سازگار غواصی با کلمه DIVERS مشخص شده اند تا از سایر ساعت های غواصی نامناسب تشخیص داده شوند. ساعت های مانند Blancpain Fifty Fathoms وRolex Submariner و Omega Seamaster Diver از نمونه ساعت های غواصی بسیار خوب هستند.

 

 

بند ساعت غواصی

بند ساعت غواصی برای ایمنی هر چه بیشتر در زیر آب بهتر است از جنس سیلیکون یا برزنت باشد. بند ساعت فلزی چنانچه در زیر آب به یک نخ ماهیگیری گیر کند رهایی از آن بدلیل استحکام بالای بند به آسانی نخواهد بود. بر روی بند برخی ساعت ها جدول زمان بندی غواصی بدون برداشت فشار درج گردیده است.

 

تفاوت کامپیوتر غواصی و ساعت غواصی چیست؟

یک ساعت غواصی یک کامپیوتر غواصی نیست. در گدشته ای نه چندان دور  استفاده کردن از کامپیوتر غواصی سخت و پیچیده بود، ساعت ها حجیم بودند و قیمت آنها و حتی تجهیزات آنها بسیار گران بود. امروزه طراحی و مهندسی صورت گرفته در فناوری کامپیوتر های غواصی، استفاده از آنها را بسیار راحت تر کرده است، به طوری که غواصان تفریحی تازه واردتر و آماتور های غواصی می توانند به راحتی از آن استفاده کنند. در عین حال هر چند که کاربری کامپیوتر های غواصی راحت تر شده اما کاربری متفاوتی نسبت به ساعتهای غواصی دارد.

 

 • ساعت های غواصی می توانند 200 الی 300 متر عایق آب باشند اما میزان عایق در برابر آب برای کامپیوتر های غواصی کم تر است.
 •  قاب ساعت های غواصی یک صفحه نمایش فلزی غواصی دارند که عملکرد اصلی آنها مشخص کردن دقیقه ها مطابق جدوال غواصی است ( در امر محاسباتی غواصی کمک می کند)
 • ظاهر و تیپ ساعت های غواصی کژوال هستند و می توانند برای استفاده روز مره استفاده شوند.
 • برخی از ساعت های دارای شیر آزاد سازی هلیوم هستند که شرایط را برای غواصی حرفه ای و اشباع در اعماق بهتر می کنند.
 • ساعت غواصی در غواصی با یک فشار سنج آنالوگ استفاده می شود.
 • تنها وجوه مشترک در ساعت و کامپیوتر غواصی نمایش زمان است.
 • در برخی ساعت های غواصی دیجیتال نمایش عمق و دما نیز وجود دارد. اما در کامپیوتر های غواصی با استفاده از الگوریتم های دقیق تمام محاسبات یک عملیات غواصی توسط کامپیوتر غواصی انجام می گردد. در مبحث کامپیوتر غواصی بصورت مشروح این وسیله غواصی کاربردی توضیح داده شده است.

 

 

تاریخچه ساعت غواصی

تاریخچه تلاش بشر برای استفاده از ساعت در زیر آب و ساخت ساعتهایی که قابلیت ضد آب بودن در زیر آب را داشته باشند به حدود قرن ۱۷ میلادی باز می گردد.

در قرن ۱۹ میلادی ساعت هایی با قابلیت مقاوم بودن در برابر گرد و غبار و آب معمولا برای مشتریان خاصی به صورت مجزا و سفارشی ساخته میشدند و به عنوان ساعتهای کاوشگر تعریف می شدند. این در حالی بود که غواصان حرفه ای آن دوره گاها ساعت های جیبی معمولی را درون کلاه هلمت خود قرار می دادند تا از سپری شدن زمان در زیر آب مطلع گردند.

در آغاز قرن بیستم ساعت هایی با ویژگی ضد آب بودن بین غواصان نظامی و غواصان تجاری توزیع گردید. قرن بیستم و با نیاز کاوشگران، غواصان تجاری و نیروی دریایی باعث پیشرفت در ساعت های غواصی شد.

 

 ROLEX

ROLEX اولین تولید کننده ساعت های کاملا ضد آب در جهان است. در سال ۱۹۲۶ کمپانی رولکس مالکیت تجاری اولین ساعت کاملا ضد آب مدل Oyster را به نام خود ثبت نمود. این دستاورد به اندازه ی برای شناگران و غواصان هیجان انگیز بود که یک سال بعد از تولید این ساعت  مرسدس گلایتز شناگر انگلیسی با به گردن انداختن Rolex Oyster طی ده ساعت عرض کانال مانژ را طی کرد.

ساعت Rolex Submariner در سال ۱۹۵۴ همزمان با توسعه غواصی اسکوبا عرضه گردید. کمپانی ROLEX در سال ۱۹۶۱ ساعت submariner را در دو مدل ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر  عرضه کرد. این ساعت اولین مدل استفاده شده در فیلمهای جیمز باند یا 007 می باشد.

 

 

 

OMEGA

 OMEGA MARINE  هرگز یک ساعت معمولی نخواهد بود، چرا که اولین مدل ثبت شده ی تجاریبه عنوان یک ساعت غواصی است. این ساعت شش سال پس از اولین ساعت ضد آب تولید شد اما این شروع کار نبود چرا که پس از سالها آزمایش در لابراتورهای کشور سوییس در سال ۱۹۳۷ شرکت OMEGA با ثبت رکورد عمق ۱۳۵ متر مقاوم ترین ساعت غواصی را ساخت.

پس از موفقیت شرکت OMEGA در ساخت اولین ساعت غواصی شرکت ROLEX در سال 1936 اولین ساعت دارای نمایشگر فسفری را به در خواست طی درخواست نیروی دریایی سلطنتی ایتالیا ساخت. علاوه بر این در زمان جنگ جهانی دوم تعداد زیادی ساعت با شب نما توسط Hamilton, Waltham, Elgin ساخته شد که امروزه مورد توجه کلکسیونرها است.

 

 

 

Fifty Fathom

در سال ۱۹۵۳ ساعتی ضد آب با نام Fifty Fathom در فرانسه عرضه گردید. مدل های مختلفی از آن توسط نظامیان امریکا و فرانسه مورد استفاده قرار گرفت. ژاک کوستو همراه با تیم غواصی خود در سال ۱۹۵۶در فیلم برگزیده جشنواره کن “Le monde du silence” از این ساعت غواصی استفاده کردند.

 

 

 

EDOX

سال ۱۹۶۱ شرکت Edox برای اولین بار ساعت غواصی مقاوم تا عمق ۲۰۰ متر دلفین را ساخت. این شرکت در سال ۱۹۶۳ ساعت قابل تنظیم با حلقه کششی تا عمق ۵۰۰ متر را عرضه کرد.

.در سال ۱۹۵۹ بخش تجربی نیروی دریایی امریکا ۵ ساعت مچی غواصی Bulova, Enicar Sherpa Diver 600, Enicar Seapearl 600, Blancpain Fifty Fathom و Rolex Oyster را مورد ارزیابی قرار داد

SEIKO

در سال ۱۹۶۵ شرکت SEIKO با عرضه مدل 62MAS اولین ساعت غواصی ژاپنی را ساخت.

 

 

استفاده از ساعت غواصی

غواصان نیروی دریایی و غواصان تجاری برای نظارت دقیق عمق و زمان ملزم به استفاده از ساعت غواصی و عمق سنج می باشند.

در طی دهه ۱۹۶۰ و همزمان با توسعه کارهای غواصی در اقیانوس ها شرکت های غواصی حرفه ای نیازمند ساعت های غواصی مقاوم تری شدند. این امر منجر به ساخت ساعت های Rolex Sea-Dweller مقاوم تا عمق۶۱۰ متر و Omega Plonger Professional تا عمق ۶۰۰ متر گردید.

 

ساعت غواصی دیجیتال

در سال ۱۹۸۳ نیروی دریایی امریکا چندین ساعت غواصی دیجیتال را مورد ارزیابی قرار داد. در سال ۱۹۹۶ موسسه بین المللی ISO استاندارد و ویژگی ساعت های غواصی را با استاندارد ISO 6425 معرفی نمود.

بسیاری از سازندگان ساعت های ورزش مدعی هستند ساعت های آنها برای غواصی مناسب هستند. در حالی که ساعت غواصی یک ابزار می باشد. برخی ساعتهای غواصی لوکس دارای جواهر و یا از طلا ساخته شده اند. اکثر ساعت های غواصی در دو مدل دیجیتال و آنالوگ عرضه می شوند. البته برخی مدل ها با ترکیب دیجیتال و آنالوگ برای برخی علاقه مندان نیز وجود دارند.

 

 

ویژگی استاندارد ISO 6425 و DIN آلمان در ساعت های مکانیکی غواصی

 • مقاوم تا عمق حداقل ۱۰۰ متر
 • خوانایی کامل در ۲۵ سانتیمتری در تاریکی مطلق
 • تمامی نوشته های ساعت قابل خواندن باشند.
 • مقاومت مغاطیسی
 • نشانگر اعداد بصورت هر ۵ دقیقه و یک نشانگر برای علامت گذاری یک دقیق خاص
 • مقاومت در برابر ضربه
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 • در ساعت های باطری دار مشخص شدن عمر باطری
ساعت های غواصی اکستریم

امروزه ساعت های ورزشی برای غواصی و ورزش های هیجانی با عمق عملیاتی بیش از 1000 متر طراحی شده اند. البته دست یافتن به اعماق بیش از1000 متر بدلیل مشکلات فیزیکی و فیزیولوژیک که غواصان را تهدید می کند تا کنون میسر نشده. رکورد بیشترین عمق غواصی تجاری توسط شرکت Commex فرانسه در سال ۱۹۹۲ میلادی ۷۰۱ متر ثبت شده است. گاز تنفسی غواصان Hydra 10 مخلوط هیدروژن، اکسیژن و هلیم بوده است. ساعت غواصی این پروژه Rolex Sea Dweller با مقاومت ۱۲۲۰ متر بوده است. اما عمیق ترین رکورد ساعت ضد آب به Rolex با ثبت عمق بیش از ۱۱۰۰۰ متر در گودال ماریانا تعلق می گیرد.

 

 

نگهداری ساعت غواصی

 

 • برای سرویس فقط به مراکز معتبر مراجعه نمایید.
 • پس از هر بار غواصی با آب تمیز شسته و به مدت ۱۵ دقیقه در آب تمیز قرار دهید.
 • از وارد شدن ضربه به آن جلوگیری کنید.
 • از باطری های متفرقه استفاده نکنید.
 • از صفحه محافظ برای جلوگیری از خش روی ساعت استفاده کنید.

 

امروزه ساعت های غواصی در مدل های مختلفی تولید شده اند و می توانید از آن بعنوان یک ساعت در همه جا استفاده نمایید.

فهرست