12Jul 2021 | Emma Barrow

افسردگی و غواصی

مقاله فوق شامل یک سوال مهم و اساسی است. اگر حالم خوب نباشد، آیا اجازه غواصی دارم؟

در طول سال های گذشته، شرایط استثنایی را تجربه کردیم که توانست تمام موقعیت های زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. تغییرات توانستند ضربه شدیدی به ما بزنند و ما را به درجه ای از عدم اعتماد به نفس، تنهایی، عدم آگاهی نسبت به آینده و همچنین نگرانی برای عزیزانمان را، جایگزین زندگی عادی کند. زندگی پر استرس همراه با محدودیت‌هایی که باعث شد تا فعالیت هایی که می توانستند باعث ایجاد آرامش در زندگی روزمره ما شوند مانند غواصی، منجر به بروز افسردگی در بسیاری از مردم شد، مخصوصا اگر موقعیت‌های غیرقابل کنترل دیگری در زندگی روزمره پیش آید. سعی کردم با انجام مصاحبه با متخصصان پزشکی غواصی، در مورد افسردگی مطالعاتی انجام دهم و در اختیار شما قرار دهم.

Anne Räisänen-Sokolowski از فنلاند و Marco Di Tomasso از بلژیک که خودشان غواص، مربی غواصی و همچنین متخصص در ارائه تشخیص سلامت غواصان می باشند، با عضویت در سازمان بین المللی پزشکی و تحقیقاتی (DAN) شبکه هشدار غواصان اروپا، به جامعه غواصان کمک می کنند.

افسردگی شایع است

Anne Räisänen-Sokolowski

افسردگی در 20% از مردم، در مقطعی از زندگی رخ می دهد. در زمان کووید-19 به دلایل بروز شرایط روانی، تعداد ملاقات‌های پزشکی در کشور من (فنلاند) و همچنین در سراسر اروپا افزایش پیدا کرد. معمولاً در صورت شروع افسردگی، چندین علامت به طور همزمان برای مدت طولانی دیده خواهند شد.

علائم شامل:

  • خلق و خوی افسرده و طولانی مدت
  • خستگی، ناتوانی در انجام کارها
  • بروز اختلالاتی در خواب مانند خواب آلودگی
  • بیدار شدن در نیمه شب و عدم توانایی فرد برای خوابیدن مجدد

? در ابتدای بروز افسردگی، توانایی در کار و عملکرد خارج از خانه (کار، سرگرمی ها و غیره) ممکن است تحت تأثیر قرار نگیرد.

 

"بررسی

کمک غواصی به کنترل استرس

به گفته Marco Di Tomasso  از DAN اروپا، غواصی تاثیر بسیار مثبتی بر ذهن انسان دارد. بسیاری از غواصان می گویند که غواصی استرس را کاهش می دهد. همراه بودن با دوستان، آرامش، تمرکز در انجام تنفس و قرار گرفتن در دل طبیعت دریا، تنها چند نمونه از جنبه های درمانی غواصی است. Marco Di Tomasso  می‌گوید: «طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، سلامت روان، ترکیبی از سلامت جسم، اجتماع و روان است» و ادامه می‌دهد: «غواصی ترکیبی از تمام این موارد است».

غواصی، ورزشی اجتماعی است که در آن جامعه غواصی و دوستان می توانند تقریباً مانند جزوی از خانواده در کنار یکدیگر باشند. آخر هفته ها را با هم بگذرانند و با هم سفر کنند. احساس با هم بودن باعث افزایش تولید اکسی توسین، سروتونین و دوپامین می شود، هورمون هایی که لذت و سلامت روان را افزایش می دهند. دکتر Anne Räisänen-Sokolowski اضافه می کند که “ورزش و فعالیت بدنی همچنین از آمادگی ذهنی و توانبخشی به خوبی پشتیبانی می کند.”

برداشت من از این مصاحبه تأیید می کند که ارزش شرکت در رویدادهای غواصی چه به عنوان دستیار و چه صرفاً برای لذت بردن و همراه شدن با دوستان می تواند بسیار موثر باشد.

آیا بیماری‌های مربوط به اعصاب و روان، با غواصی تداخل دارند؟

Di Tomasso  و Räisänen-Sokolowski  اعلام کردند که هیچ پاسخ کلی برای این موضوع وجود ندارد. بیماری و نتیجه درمان به نحوه پاسخگویی بیمار به نوع درمان بستگی دارد. با این حال، Räisänen – Sokolowski یادآوری می‌کند: «آنچه قبلا در جواب به این سوال یک نه قاطع بود، امروزه با توسعه درمان‌ها و داروها می تواند امکان پذیر شود».

با این حال، برخی علائم و داروها و همچنین بیماری های روانی درمان نشده، می توانند برای غواص خطرناک باشند، در نتیجه توصیه می شود حتی با وجود علائم خفیف با پزشک مشورت کنید. با مراجعه زودهنگام به پزشک و درخواست به موقع برای درمان، طول مدت و قابلیت درمان افسردگی رو به بهبود خواهد رفت. همچنین یادآور می شود: «پرسشنامه پزشکی غواصی جدید که توسط DMSC (کمیته غربالگری پزشکی غواصی) در سال 2020 منتشر شد، با اعمال یکسری دستورالعمل ها برای پزشک عمومی ارائه شد تا معاینه پزشکی غواصی توسط آن انجام و دستورالعمل های لازم به پزشک مربوطه ارجاع داده شود».

 

"نظرات

 

Anne Räisänen-Sokolowski می گوید: ”تقریباً تمام داروهای تجویز شده برای درمان سلامت روان بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارند. این داروها خارج از شرایط نورموباریک آزمایش نشده اند، در نتیجه تعامل بین مصرف دارو و قرار گرفتن در معرض عمق و فشار تایید نشده است. پس از اعمال فشار جزئی معین، تمام گازها روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارند. برخی از داروها ممکن است باعث ایجاد خستگی شوند و همراه شدن آن با نیتروژن نارکوسیس، نمی تواند ترکیب خوبی برای غواص باشد. هنگام ارزیابی اینکه آیا شرایط شخص برای غواصی مناسب است یا خیر، مشخصات غواص بیمار نیز اهمیت دارد. چه غواصی در عمق 20 متری در آب های گرمسیری و چه غواصی صنعتی باشد، که به معنای استفاده از تجهیزات سنگین می باشد و مسلما خطرات متفاوت خواهد بود، نیاز به توصیه پزشک می باشد”.

شروعی آرام داشته باشید

هر دو متخصص پیام مهمی برای غواصان دارند. بسیاری به دلیل محدودیت‌های اعمال شده، وقفه‌ای طولانی در شروع مجدد غواصی داشته‌اند، در نتیجه باید این فعالیت را با آرامش آغاز کرد. به گفته Di Tomasso ، آمار DAN اروپا نشان می دهد که چندین حادثه به دلیل عدم اطمینان غواص در مورد وضعیت غواصی خودش پیش آمده است. هر دو بر این امر تاکید دارند که: «در حال حاضر بسیار مهم است که اول به خودت گوش کنی» Räisänen-Sokolowski  ادامه می‌دهد: “باید صادقانه به خودمان پاسخ دهیم: آیا واقعاً می توانم غواصی کنم؟ هنگام تصمیم گیری، نباید تحت تاثیر دوست یا دوستانتان قرار بگیرید. گاهی اوقات ممکن است بخاطر قرار گرفتن در شرایط خاص مانند: کار سنگین، خسته شوید و برای انجام غواصی دچار تردید شودید، پس بهتر است برنامه غواصی خود را به کاری ساده تر تغییر دهید یا اصلاً غواصی نکنید”.

اگر وضعیت جسمانی غواص نامناسب و ضعیف باشد، ترس از عدم مدیریت در زیر آب می تواند شدت یابد. در برخی موارد، می تواند منجر به پنیک شود. Räisänen-Sokolowski» می گوید، مسئولین (مربیان غواصی و یا سایر افراد که مسئولیت بر عهده آنان می باشد) باید نسبت به علائم غواصی که استرس شدید دارد، حساس باشند و فضای آرامی را برای تمام افراد جهت ورود به آب فراهم کنند. Di Tomasso خاطرنشان می‌کند که: «یکی از روش‌های مناسب برای ایجاد آرامش، صحبت کردن و تجسم غواصی پیش رو است. کنترل همراه (Body Check) نیز از جمله مواردی است که باعث ایجاد آرامش در غواص می شود. قبل از ورود به آب، لحظه ای برای ایجاد آرامش و انجام تنفس عمیق و درست تمرکز کنید.

در آخر، Di Tomasso پیشنهاد می‌کند: «از غواصی لذت ببرید و در عین حال به کوچکترین جزئیات اطراف خود توجه ویژه داشته باشید. تجربیات لذت بخش، تولید هورمون های لذت را در بدن تقویت می کند و تولید هورمون های استرس را کاهش می دهد و در نتیجه باعث بهبود شرایط برای غواص می شود».

 

فهرست