فواید شنا

فواید شنا کردن چیست؟ در واقع شنا محبوب ترین ورزشی است که محدودیت سنی ندارد. سی دقیقه ورزش کردن در آب با چهل و پنج دقیقه فعالیتی مشابه آن بر روی زمین، برابری می کند. یکی از مزیت های شنا این است که ترکیبی از تفریح و ورزش کردن می باشد. سلامت بدن و تناسب اندام و طراوت و شادابی روح انسان، عمده ترین فواید شنا محسوب می گردند. در ادامه این مقاله به تشریح کامل تر هر کدام از این عوامل می پردازیم.

 

فواید شنا سایت دریا کاو

 

شنا کردن چگونه بر بدن تاثیر می گذارد؟

هنگامی که شما در مقابل آبی که شما را احاطه کرده است، قرار می گیرید، می بایست در برابر مقاومت آب نیرویی وارد نمایید، تا بتوانید به حرکت دربیایید. این نیرویی که شما وارد می نمایید تا خود را حرکت دهید، ضربان قلب شما را افزایش می دهد و بدین خاطر بسیاری از استرس ها و فشارها را در بدن شما از بین می برد. همانطور که شما شروع به حرکت می کنید و شنا می کنید خون در رگ های شما با فشار بیشتر از حالت طبیعی حرکت می کند، که منجر به بهبود روند قلبی عروقی شما می گردد. در ادامه حرکات دست و پا برای شنا، شما از طریق استقامت در مقابل آب و حرکتتان، عضله های بازو، کتف، دست، پشت کمر، ران و ساق پا را درگیر می نمایید. این درگیر شدن عضلات، موجب تقویت آنها و قویتر شدن ماهیچه های شما می گردد. ضمنا ورزش شنا به بهبود کارکرد ریه های شما نیز کمک می نماید. ورزش شنا به نوعی تمام ماهیچه های بدن شما را درگیر می نماید و جزو یکی از ورزش هایی است که کالری زیادی می سوزاند.

 

 

برتری ورزش شنا نسبت به باشگاه چیست؟

مزیت ورزش شنا نسبت به باشگاه رفتن در این نکته است که شما اگر باشگاه را رها کنید و به عادت های قبلی خود برگردید، چاق می شوید. ولی اگر از طریق ورزش شنا لاغر شوید و آن را رها نمایید، مانند حالت قبلی ذکر شده چاق نمی شوید. از سوی دیگر شنا ورزشی است که تمام بدن را درگیر می کند و بدین خاطر عضله را در سراسر بدن ایجاد می نماید.

 

چرا شنا معروف است به ورزش بدون عرق ؟!

به هنگام شنا درست است که جریان بالای خون منجر به گرم شدن داخل بدن شما می گردد، ولی آبی که شما را احاطه کرده است، به طور مداوم بدن شما را خنک نگه می دارد. بدین جهت برای افرادی که عرق کردن زیاد به هنگام ورزش را دوست ندارند، بهترین گزینه ای که هم می توانند کالری بسوزانند و هم عرق نکنند، شنا کردن می باشد.

 

مهمترین فواید شنا

 1. ترمیم بافت استخوانی

یکی از مهمترین فواید شنا این است که منجر به تشکیل توده استخوان و ترمیم بافت آن می گردد. افرادی که دارای موبرداشتگی و یا شکستگی در استخوان خود هستند و یا مبتلا به آرتزوز یا دردهای مفصلی دیگر هستند، می توانند جهت بهبود صدمات ورزشی و کاهش آسیب و التیام درد خود، از انجام تمرینات ورزشی در آب و شنا بهره گیری نمایند.

 

 1. روحیه بخش و کاهش استرس دوگانه

شنا از طریق ترشح هورمون اندورفین در مغز موجب خوشحالی و طراوت شما می شود. ورزش شنا به دلیل تغییراتی که در بدن حاصل می نماید، بر روان شما هم تاثیرگذار است. کاهش استرس یکی از کلیدی ترین فواید شنا می باشد. این تاثیر به صورتی دو گانه انجام می گیرد. شنا علاوه بر فرح بخشی و کاهش استرس روانی شما، استرس بدن را نیز کاهش می دهد. یعنی از لحاظ جسمی فشار را از روی بدن شما بر می دارد. مانند فشاری که بر روی مفصل میانی کمر و باسن قرار دارد. این مفصل حتی به هنگام درازکش نیز تحت فشار قرار دارد . تنها حالتی که فشار از روی آن برداشته می شود، زمانی است که در آب هستید.

 

 1. افزایش انعطاف پذیری بدن

شنا شامل ضربات پاها و دست ها می باشد. با هر ضربه ای که شما به آب وارد می نمایید، از مچ دست و پای شما تا مفاصل دیگرتان کشیده می شوند. درست است که ورزش یوگا برای انعطاف پذیری اندام بدن مناسب است، ولی شنا به دلیل درگیر بودن دامنه حرکت بیشتری از بدن ، به میزان قابل توجهی موجب افزایش انعطاف پذیری بدن می گردد.

 

 1. سلامت قلبی و عروقی

یکی از مهمترین فواید شنا این است که سراسر بدن از عضلات گرفته تا جریان خون شما را تحت تاثیر قرار می دهد. ضربان قلب شما به هنگام شنا افزایش می یابد و جریان خون را به کل بدن بهتر و قویتر از حالت عادی پمپاژ می نماید. از این رو موجب تقویت ریه ها و عضلات قلب می گردد.شنا جزو فعالیت های هوازی است که منجر به کاهش التهاب می شود و مسبب جلوگیری از پیشرفت بیماری می گردد.

 

 1. تناسب اندام و عضله سازی

ورزش شنا به تقویت عضلات و ماهیچه سازی بدن شما نیز کمک می نماید. زیرا سراسر عضله های بدن در حین شنا کردن مورد انقباض قرار می گیرند. این ورزش به متابولسیم بدن شما ریتم منظم تری می دهد. چنانچه در طول هفته سه بار شنا کنید، از افزایش وزن شما نیز جلوگیری می نماید. برخی مطالعات نشان داده اند شنا به کنترل قند خون و کاهش فشار خون نیز کمک می کنند.

 

 1. شنا مشعل سوزاننده کالری

هر فعالیت ورزشی در آب، یک و نیم برابر بیشتر از همان فعالیت بر روی زمین، کالری می سوزاند. استقامت و مقاومت در آب و حرکت منجر به سوزاندن کالری بیشتر و در زمان کمتری می گردد. این امر موجب می گردد بسیاری از افراد برای حفظ تناسب اندام خود از شنا استفاده نمایند.

 

 1. بهبود خواب افراد

از فواید دیگر شنا این است که به دلیل هوازی بودن و بهبود سیستم تنفسی فرد، خواب فرد را آسوده تر و راحت تر می نماید. بسیاری از پزشکان برای افرادی که خواب مناسبی ندارند و یا به سختی خوابشان می برد، شنا کردن را پیشنهاد می نمایند. این مورد حتی برای خواب بسیاری از سالمندان مورد استفاده قرار گرفته و موجب گردیده تا افراد سالخوره بعد از تمرین های شنای منظم خواب بهتری داشته باشند.

 

 1. احتمال آسیب ورزش شنا ناچیز است.

از فواید دیگر شنا این است که شما به دلیل بی وزنی در آب و فقدان تماس با اشیا دیگر متحمل آسیبی نخواهید شد. اگر در شنا کردن افراط نمایید و بیش از حد از عضلات خود استفاده نمایید شاید دچار اسپاسم یا گرفتگی عضلات شوید که آن هم موقت است. معمولا با رعایت نکات بهداشتی و رعایت قوانین هیچ خطری شما را تهدید نمی کند.

 

 1. شنا کردن در آب نمکی می تواند به سلامت و زیبایی پوست شما کمک کند.

فواید شنا برای بانوان در این مورد بیشتر خودنمایی می کند. داشتن برنامه ای منظم برای شنا در آب های شور مانند اقیانوس ها می تواند به سم زدایی و رطوبت پوست شما کمک شایانی نماید. این آب های شور باعث می شوند تا سلول های جدید بهتر رشد کنند. بعد از انجام این تمرینات شنا در آب نمکی متوجه خواهید شد که چقدر پوستتان شفاف و صاف شده است.

 

 1. بهبود آسم ناشی از ورزش

بهبود عملکرد ریه از دیگر فواید شنا است که به افرادی که به سختی تنفس می کنند، کمک قابل ملاحظه ای می نماید. تمرین هوازی با شنا، حتی منجر به کاهش شدت خر و پف در کودکان می شود. شنا با افزایش حجم کلی ریه منجر به بهبود تنفس افرادی که آسم دارند، نیز می شود.

 

 

‎مزیت های پنهان شنا کردن 

دکتر جی جان مولر، حامی شنای جهانی با اتمام مسابقات همه می خواهند شناگر المپیک باشند.

خوشبختانه برای بهرمنه شدن از فواید شنا، نیازی به رفتن به المپیک نیست. مردم در هر رده سنی با هر پیش زمینه و هر گونه تجربه ای می توانند از نکات مثبت شنا بهره مند شوند.شنا تنها ورزشی است که می توان از ابتدای کودکی تا سن 90 سالگی یا حتی بیشتر آن را دنبال نمود.

 

پس چرا اولین شیرجه را نزنیم و شروع نکنیم؟

شنا می تواند بهترین ورزش برای سلامت عقلی و جسمی باشد. این ورزش جزو ورزش های کم فشار بوده که به نسبت ورزش های خشکی مقاومت بیشتری می طلبد و اثر خنک کنندگی درمانی  که بر روی اعضای بدن دادردمنتج به مزیت های تاثیر گذارش خواهد شد. شنا به معنای واقعی یک ورزش بی نقص محسوب می شود.

مزیت های پنهان شنا شامل:

 

 • 1.  شنا روابط اجتماعی را ارتقا می بخشد.

شنا ورزشی کاملا اجتماعی است. شناگران در هر رده سنی می تواننددر یک کلاس شرکت کرده  با هم آموزش دیده و یا با یک مربی در استخر همکاری داشته باشند.حتی اگر شما در منزل استخر دارید آن استخر به طور حتم تبدیل به محل جمع شدن اعضای خانواده و دوستان خواهد شد.

 • 2. شنا باعث آموزش هدف مداری می شود.

شناگران در زندگی شخصی و اجتماعی خود تبدیل به انسان های هدف مدار می شوند.شنا به کودکان و بزرگسالان هدفمندی و تلاش جهت رسیدن به آن را هدیه می کنندچه در حین  استفاده در تخته شنا، ارتقای زمان شنای رفت و برگشت و یا ریکاوری آسیب ها در آب درمانی، هدف مداری و رسیدن  به آنها کلید موفقیت محسوب میشود.

مهارت کشف و دستیابی به اهداف که شناگران در استخر فرا می گیرند، می تواند در بیرون از استخر نیز استفاده شود.

 

 • 3. کودکانی که شنا می کنند در بزرگسالی نیز فعال خواهند بود.

شنا فعالیتی مهم برای شکست دادن عارضه چاقی در کودکان به شمار می رود که بسیار مفرح نیز است.  قدرت، تحمل و انعطاف پذیری سه فاکتور فعالیت فیزیکی می باشند که ورزش شنا شامل هر سه این فاکتور ها بوده و سلامت کودکان را تضمین می کند.

شنا باعث آشنا شدن کودکان با ابزار ها و تکنیک ها شده و مسبب وقف خود در جهت زندگی سالم (حتی در سنین بالا) خواهد بود.

 

 • 4.شنا شما را باهوش تر می کند.

تمرینات مرتب و منظم مانند شنا عملکرد حافظه و تکنیک های تفکر را ارتقا می بخشد. فواید آ« نه تنها  بر روی کار و تحصیل بلکه مستقیما بر روی سال های پیری نیز  تاثیر شگرفی خواهد گذاشت. تمرین منظم و  مرتب، کاهش دهنده التهابات و مقاومت به انسولین است که نتیجه موثر آن کمک به رشد سریع سلول های مغزی می باشد. همچنین شنا بهبود بخش اخلاق و روحیات، اضطراب و استرس و افزاینده کارآیی و توانایی در مغز در تفکر سالم است.

 

 • 5. شنا توانایی کار گروهی را آموزش می دهد.

شناگران در تیم و یا کلاس های گروهی دارای توانایی کار گروهی بهتری هستند. آنها با هم کار کردن، تشویق، معاشرت و تبدیل شدن به یک رهبر را می آموزند. همه این تکنیک ها به معنای پیشی گرفتن از بقیه در سنین بزرگسالی است. مهارت کار گروهی باعث تشویق همکاری، هدفمندی،الهام بخشی، ارتقای استراژی و هماهنگی می شود که این نمونه ها باعث موفقیت شغلی و روابط حرفه ای در آینده خواهد بود.

 • 6. شنا کردن نسبت به دویدن کالری بیشتری می سوزاند.

شما می توانید طی یک ساعت شنای رفت و برگشت نسبت به دویدن کالری بیشتری را بسوزاند. سک ساعت شنای رفت و برگشت حدود 715 کالری می سوزاند، در همان زمان، طی دویدن 5 مایل در ساعت فقط 606 کالری می سوزانید.

 

 • 7.شنا روند پیری را کند می کند.

هیچ اکسیری برای عمر زولانی مدت وجود ندارد اما استخر مانند آبشار جوانی است. تمرینات منظم شنا با کنترل فشار خون، افزایش توده عضلانی،افزایش خون و اکسیژن رسانی به مغز و نهایتا سلامت عروق قلبی اثرات پیری را به تعویق می اندازد. علاوه بر این این ورزش می تواند قدرت فیزیکی و تعادل را در بزرگسالان تقویت کند. بزرگسالانی که از درد مفاصل رنج می برند، می توانند برای افزایش انعطاف پذیری و کاهش التهابات مفاصل از استخر استفاده کنند.

 

 • 8.شنا برای بیماران آسم مفید است.

شنا برای افرادی که از نارسایی مزمن ریوی مانند آسم رنج می برند کاملا ایده آل است. بیماران آسمی به خصوص آن دسته از افراد که در ورزش آسم شان تشدید می شود؛ از معضل کمبود رطوبت و گرما در نای که باعث انقباض نای می شود رنج می برند. این عارضه در هوای خشک و سرد رخ می دهد. رطوبت آب می تواند جایگزین خوبی برای رطوبتی باشد که طی تنفس شدید تخلیه شده است. از این رو شنا امروز بهترین ورزش برای بیماران آسمی به شمار می رود.

 

 • 9. شناگران اعتماد به نفس بیشتری دارند.

شنا جزو فعالیت های سازنده اعتماد به نفس است. اخیرا در دانشگاه گرفیث استرالیا مطالعه ای انجام شده که نشان دهنده اعتماد به نفس بیشتر شناگران جوان نسبت به هم رده های غیر شناگران است. این واقعیت در خصوص بزرگسالان نیز صدق می کند. شنا چه در استخر و چه در آب های آزادبه شناگران اعتماد به نفس می آموزد و منتج به اعتماد به نفس در سایر زمینه ها می شود.

 

 • 10. حداقل تجهیزات

یکی از بهترین ورزش ها شنا به حساب می آید. چرا که با حداقل تجهیزات که یک لباس شنا و یک عینک شنا است می توان به آن پرداخت.

هیچ وقت برای شروع شنا دیر یا حتی زود نیست. شیرجه بزنید و لذت ببرید.

لذت، سلامت و رضایت شما تماما بستگی به انتخابتان دارد.

 

 

   ‎
فهرست