مقالات

×

توجه

Twitter Consumer Key not defined.

بیماری برداشت فشار بدون توجیه

 سپس از حضار پرسیدم؛ آیا کسی از شما تا به حال دچار بیماری برداشت فشار شده است؟ خانمی جوان دست خود را بالا برد و گفت که دچار شده است، اما "فقط" عارضه پوستی بوده است. سپس پرسیدم که در مورد آن چه اقدامی نمودید. او گفت "هیچ چیز" زیرا استاد غواصی ام گفت که به خودی خود خوب می شود.

مطمئنم که بعضی از شماها منظور من از این سخنان را متوجه شده اید.

تعدادی موارد هست که همیشه باید به خاطر داشته باشید: اولاً شما مجاز نیستید که بگویید این علایم نیاز به درمان ندارد یا دارد مگر اینکه پزشک هایپر باریک باشید، علاوه بر این، چنانچه تشخیص شما غلط باشد در معرض خطر دعوی قضایی قرار خواهید گرفت. دوماً، برای مثال بندز پوستی (SBs) ممکن است بدون درمان برطرف شود. لیکن، SBs ممکن است پیش درآمد مشکلات اساسی تری باشد، به عنوان مثال PFO (مجرای باز بین دهلیزی) که یک سوراخ کوچک مابین دو حفره فوقانی (دهلیز) قلب است یا هشداری به دلیل ناهنجاری شریانی وریدی ریوی (PVAM) که یک بای پس و یا اصطلاحاً شنت در ریه است. هر دو این عارضه ها می توانند موجب عبور آزاد گاز (حباب) از مدار گردش خون وریدی به مدار گردش خون شریانی شوند. هر چند این اتفاق از موارد نادر است، لیکن 20-30 درصد مردم نوعی PFO و حدود 10 درصد نوعی PVAM دارند. لذا هر گز از مد نظر قرار دادن هرگونه نشانه و عارضه که قبل از غوص نداشته اید چشم پوشی نکنید حتی در بندز پوستی. همه موارد را با پزشک هایپر باریک مطرح و کنترل نمایید.

نقل و انتقال میکرو حباب ها (MBs)

بسیاری از غوص های عادی ایجاد میکرو حباب می نمایند که در خون سیاهرگی به ریه ها جریان پیدا می کنند (غالباً ریه به نام فیلتر ریوی نیز نامیده می شود). در اینجا این میکرو حباب ها به دام می افتند. سپس و تقریباً بلافاصله ازت اضافی و دیگر گازهای اضافی حل شده در خون شروع به آزاد شدن می کنند که از طریق تنفس طبیعی به خارج از ریه ها هدایت می شوند. مقدار حجم میکرو حباب ها خیلی اهمیت دارد. چونکه این امر ممکن است خارج از ظرفیت و توان فیلتراسیون ریوی باشد. این امر در افرادی که دچار PFO یا PVAM هستند این مورد چشمگیرتر خواهد بود. تحت شرایط مناسب میکرو حباب ها می توانند از گردش خون سیاهرگی و از طریق PVAM/ PFO به گردش خون سرخرگی جریان پیدا کنند. این مورد شنت (انتقال) راست به چپ (R-L Shunt) نامیده می شود. حال چنانچه خون شریانی این میکرو حباب ها را به بافت هایی که فشار نسبی گاز بالاتری دارند تحویل دهد گرایش بروز بیماری برداشت فشار (DCI) در آن ناحیه رشد خواهد نمود.

طبیعت در کنار شماست!

به طور معمول در حدود %95 مواقع فشار خون در سمت چپ قلب بیشتر از سمت راست است. در نتیجه، این امر موجب بسته نگه داشتن دریچه قلب می گردد و از انحراف جریان خون راست به چپ قلب جلوگیری می شود. بنا براین، شرایط آن چنان حاد نیست و علاوه بر این شما می توانید با طبیعت کنار بیایید و به نفع شماست که فرصت را بیشتر از این غنیمت بشمارید. خبرهای بهتر اینکه، متخصصین قلب می گویند PFO های بزرگتر مشکل ساز هستند.

چرا بعضی افراد PFO دارند؟

این مرتبط با دوران جنینی و قبل از تولد می باشد، که ما در این شرایط با ریه خود تنفس نمی کنیم و خون اکسیژن دار و مواد مغذی و غیره از طریق مادر به جنین عرضه می گردد. شنت های بیشتری در بدن وجود دارند که به طور معمول مثل PFO پس از ورود به این دنیا مسدود می شوند. دوران جنینی موضوع پیچیده ای است، لذا این مبحث را به شنت اصلی راست به چپ محدود می کنم و جهت کمک به درک بهتر این موضوع نیاز به مطالعه در این خصوص و داشتن دانش دوران جنینی است.

سایر شنت ها

تا اینجا در خصوص شنت هایی بحث شد که نقص هستند، یعنی شنت هایی که نباید وجود داشته باشند. در بدن ما شنت هایی وجود دارد که کاملا طبیعی هستند. در خلال آموزش غواصی احتمالا به شما گفته شده که در بدن یک فرد معمولی با وزن حدود 70 کیلوگرم بین 5 الی 6 لیتر خون در گردش وجود دارد. در صورتیکه در بدن یک فرد معمولی حدود 150 لیتر رگ های خونی وجود دارد. به طور وضوح به نظر می رسد که 6 لیتر خون در گردش در 150 لیتر رگ های خونی امکان ندارد و غلط است. طبیعت خیلی با هوش است؛ واضح و مبرهن است که تمام سیستم رگ های خونی در آن واحد نمی توانند باز باشند. بنا براین، مقداری جابجایی اتفاق می افتد. تجربیات زندگی تان به شما اعلام می دارد که به عنوان مثال زمانی که برای رسیدن به اتوبوس می دوید عضلات پاهای شما در مقایسه با زمانی که نشسته هستید و تلویزیون نگاه می کنید به اکسیژن بیشتری نیاز دارند. در نتیجه، چنانچه در زیر آب به بدن خود به عنوان مثال جهت حفاری مقداری از بستر دریا اعمال نیرو نمایید، رگ های خونی عرضه کننده خون به منظور رساندن اکسیژن بیشتر به عضلات درگیر کار گشاد تر از حد عادی خواهند شد. متاسفانه اکسیژن به همراه خود ازت (گاز خنثی) بیشتری نیز به همراه خود خواهد آورد. چنانچه شما این امر را در نظر نگیرید ممکن است دچار بیماری برداشت فشار (DCI) گردید.

مثال دیگر ممکن است در خلال آن لحظات عاشقانه باشد. مطمئن هستم که همه شما می دانید این به چه معناست؛ احساس می کنید که در وجودتان عشق نیست بلکه این جهش خون است که برای لحظه ای کوتاه به ملاقات نیاز خیلی مهمتری می رود – در حدود 30 ثانیه. پس تمام شنت ها بد نیستند؟

The Rubik's Cube solver program calculates the rotations to sove the unsolvable cube.

 

پوست

آیا می دانید که پوست بزرگترین عضو در بدن ما است؟ وظایف بیشماری دارد؛ دو تا از آنها برای ما غواصان اهمیت به خصوصی دارند. اول اینکه به عنوان یک سیستم عایق کننده در مواجه با هوای سرد و غواصی در آب سرد عمل می کند. به منظور جلوگیری از انتقال خون سرد به داخل بدن رگ های خونی پوست تنگ و بسته می شود. این عمل موجب انتقال حجم خون پوستی به داخل بدن می شود و در نتیجه به تدریج مقداری از مایعات خون کسر و به مثانه ارسال می گردد و همین باعث می شود که به ما میل ادرار کردن دست دهد و از اینرو منتج به کم آبی بدن و احتمال ابتلا به بیماری برداشت فشار می گردد. دومین عملکرد پوست این است که گرمای اضافی بدن را از طریق پوست به محیط بیرون انتقال می دهد. حذف گرمای اضافی تولید شده توسط پوست در خلال فعالیت غواصی ممکن است موجب انتقال میکرو حباب ها به سطح پوست شود و در نتیجه موجب ایجاد بندز پوستی گردد. حتی ممکن است این، پیش درآمدی برای موارد حادتر بروز بیماری برداشت فشار باشد.

شکل 1

در شرایط عادی همه بندز پوستی را می شناسند ولی در عمل نه، میکرو حباب ها می توانند از طریق شنت (ها) (PFO / PAVM) و همچنین از فیلتر ریوی (ریه ها) گذر کرده و به داخل گردش خون شریانی و در زیر پوست رها شوند. به شکل 1 نگاه کنید که در آن می توان این مورد را دید و لمس نمود.به همین دلیل بندز پوستی احتمالاً بیشتر از آنی که اول فکر می کنیم

 

شکل 2

به ما یادآوری می کند! تنها در این مورد این امکان وجود دارد که میکرو حباب ها قابل رویت شوند، به تصویر 2 نگاه کنید (اگر شما قادر به دیدن و احساس بندز خود بودید آیا ابتلا به DCI را منکر می شدید؟ متاسفانه برخی از غواصان به دلیل عدم دانش کافی چنین می کنند!).

خیلی مراقب باشید، امکان بی خطر بودن بندز پوستی وجود ندارد: چونکه میکرو حباب های موجود در گردش خون شریانی ممکن است فقط ظاهراً علائم و نشانه های مختصر و جزئی را بروز دهند. لیکن، چنانچه همزمان بعضی از این میکرو حباب ها به سوی دیگر بخش های بدن مثل: مغز، نخاع و غیره سوق داده شوند که فشار نسبی گاز خنثی در آنها می تواند از میکرو حباب ها بالاتر باشد، شرایط را بحرانی تر خواهد نمود.

مقابله با حباب ها

تا زمانی که حباب ها به صورت حباب باشند برخورد با آنها می تواند سریع و آسان باشد. چنانچه با آنها برخورد نکنید این امکان برای حباب به وجود می آید که موجب آسیب رساندن بسیار جدی تر شود که برطرف کردن آن خیلی مشکل تر می شود. از تجربیات شخصی خود یاد گرفته ایم که چنانچه بخشی از پوست بدن ما بریده شود خونریزی بدنبال دارد و وقتی خون با اکسیژن موجود در هوا تماس حاصل کند شروع به لخته شدن می نماید. در نتیجه زمانی که حباب ها با خون برخورد نمایند همین روند در داخل بدن نیز اتفاق خواهد افتاد. سیستم ایمنی بدن جهت دفاع از بدن نیز جهت مقابله با این مهاجم وارد عمل می شود. لخته شدن حادث می شود و سایر موارد (یک واکنش تحریک التهابی حاد شامل مکمل آنتی بادی C5a، که موجب انتشار رادیکال های آزاد اکسیژن و غیره می شود) که بطور جدی می تواند به دیواره رگ های خونی آسیب رسانده و موجب نشت مایعات به داخل بافت های اطراف در آنها گردد (که اصطلاحاً ادم نامیده می شود). در نتیجه این امر جریان خون در آن منطقه کند شده و موجب محدود شدن خروج گاز اضافی خنثی که عامل ایجاد بیماری برداشت فشار می شود را می گردد. همه چیز از اینجا واقعاً می تواند سخت تر شود!

با پراکنده شدن این حباب های مهاجم این روند آسیب رسانی ادامه خواهد یافت! وضعیت آسیب، بستگی به حجم و محلی که حبابه ا جا گزیده اند دارد. چه کسی دقیق می داند ممکن است در مغز یا نخاع یا جاهای دیگر باشد؟

بنابراین، هرچه تاخیر شما در درمان DCI طولانی تر گردد تغییرات شیمیایی بیشتری در خون بروز خواهد نمود و وقوع آسیب گسترده تر خواهد شد. از علائم و نشانه هایی که بعد از غوص با آن برخورد می کنید که قبلاً آنها را نداشته اید هرگز چشم پوشی نکنید. همیشه و هرچه سریعتر به دنبال مشاوره از یک پزشک هایپر باریک باشید. حتی می توان گفت: پزشکان هایپر باریک هرگز برای علائم بروز کرده در خودشان نیز نباید خود داوری کنند.

آگاه و مراقب باشید که بیماری برداشت فشار یک بیماری چند وجهی است و می تواند با هر نرخی ایجاد گردد؛ به مقام، مدرک تحصیلی و یا تجربه بستگی ندارد. تمام بیماری های برداشت فشار بایستی توسط یک پزشک هایپر باریک مورد بررسی و درمان قرار گیرد، حتی بندز پوستی نیز بایستی از لحاظ پزشکی به منظور تعیین تاثیر نتایج و تشخیص اینکه آیا به پیگیری درمان نیاز دارد یا خیر مورد تجدید نظر قرار گیرد، که ممکن است شامل دریچه PFO نیز شود. با این حال، تمام شنت های راست به چپ نمی تواند بسته شوند، بطوری که ممکن است نتیجه بررسی پزشکی منتج به این شود که ادامه دادن به غواصی برای شما دیگر ایمن نمی باشد.

جستجو در سایت

تهران- خیابان موحد دانش

  • ایمیل: info@daryakav.com
  • تلفن : 02126140593
  • همراه : 09122008600

لینک های سریع

فروشگاه دریاکاو

عرضه و فروش لوازم و تجهیزات غواصی و شنا
new_ico_3.png
کلیه حقوق متعلق به شرکت دریاکاو میباشد .طراحی و توسعه تیم طراحی دریاکاو©

جستجو در سایت