لغتنامه تخصصی غواصی

AA6061


آلیاژ آلومینیوم 6061 (تابع مقررات ترک خوردگی تحمل بار نمی شود). در حال حاضر (2012) برای ساخت انواع سیلندرهای آلومینیومی غواصی از این آلیاژ استفاده می شود.

 

AA6351

آلیاژ آلومینیوم 6351. این آلیاژ تابع مقررات ترک خوردگی تحمل بار می شود و نیاز به آزمون جریان گردابی دوره ای دارد. از این آلیاژ دیگر برای تولید سیلندر غواصی استفاده نمی شود، لیکن سیلندرهای بسیار زیادی از این آلیاژ هنوز در سرویس بهره برداری وجود دارند.

 

ABLJ

به adjustable buoyancy life jacket مراجعه شود.

 

absolute pressure

مجموع فشار استاتیک در نقطه مرجع: فشار نسبت به خلاء.
اندازه گیری فشار § گیج، مطلق و اختلاف فشار.

 

A-clamp fitting/valve

به yoke fitting/valve مراجعه شود.

active addition

به Rebreather#Active addition semi-closed circuit مراجعه شود.
سیستمی مربوط به دستگاه تنفسی نیم مدار بسته است که گاز تغذیه اضافی را به داخل مدار تنفسی توسط  مکانیزمی بدون در نظر گرفتن حجم فعلی تزریق می نماید، و حجم گاز اضافی تخلیه می شود تا حجم مدار در حد مجاز باقی بماند.

 

activated carbon  
activated charcoal


یکی از مواد فیلتر تصفیه هوا که برای حذف بوی بد، روغن و آب از هوای تنفسی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

 

ADAS

Australian Diver Accreditation Scheme (روش استرالیایی اعتبار بخشی به غواص): روشی جهت صدور گواهینامه بین المللی غواص تجاری و حرفه ای.

 

adjustable buoyancy life jacket

جلیقه تعادل شناوری قابل تنظیم. به عنوان ABLJ  یا طوق جبران شناوری اسبی نیز نامیده می شود
ترکیبی از یک جلیقه نجات و جبران شناوری باد شونده که بر روی سینه و دور گردن پوشیده می شود.

 

adjusted no-decompression limit

معدل محدوده زمان غواصی بدون برداشت فشار: حداکثر زمان کف برای غوص های تکراری، برابر معادل محدوده غوص بدون برداشت فشار به علاوه زمان ازت باقیمانده.

 

ADV

والو خودکار رقیق کننده: دیمند والوی که در مدار تنفسی دستگاه مدار بسته قرار می گیرد تا زمانی که حجم مدار تنفسی از نیاز دم کمتر گردید مقداری گاز رقیق کننده به مدار دستگاه تزریق کند.

 

A-frame

بخشی از سیستم به آب اندازی و بالا آوری در جرثقیل دروازه ای یا بازویی (davit) برای به آب اندازی و بالا آوری زنگ (بل) غواصی، استیج، لنگر یا ROV بزرگ و... می باشد. معمولاً با استفاده از جک های هیدرولیک اسکلت جرثقیل به خارج از عرشه به نسبت نیاز چرخیده و گسترش پیدا می کند و محموله به وسیله وایر (ها) از بالای اسکلت جرثقیل برافراشته و پایین آورده می شود.

 

AGE

به arterial gas embolism مراجعه شود.

 

aggressive (decompression)

برداشت فشار تهاجمی. برنامه برداشت فشاری که گرایش به کوتاه کردن کل زمان برداشت فشار نسبت به زمان بالا آمدن پیش بینی شده با توجه به پذیرش افزایش خطر بروز بیماری برداشت فشار به منظور کم کردن کل زمان بالا آمدن.

 

air bladder / bladder

کیسه هوا / کیسه: سلول هوای داخل جلیقه تعادل (BC)، که مقداری لازم از هوا به کار گرفته و در آن نگهداری می شود تا در عمق شناوری خنثی و مناسب را فراهم نماید.

 

air cell

سلول هوا: اصطلاحی مورد استفاده برای توصیف یک جلیقه تعادل مدل باله ای (wing-style).

 

air dome

گنبد هوا. بخشی از غار که هوا یا گازی دیگر در بالای آن به دام افتاده باشد و این گاز به صورت مستقیم با سطح در تماس نباشد.

 

 AI (Assistant Instructor)

کمک مربی.

 

airlift

پمپی طراحی شده بر اساس یک لوله، که توسط غواصان برای مکیدن و بالا آوردن اشیا کوچک، شن و ماسه و گل و لای از بستر دریا و همچنین حمل خرده های حاصله از کار به اطراف و یا سطح مورد استفاده قرار می گیرد. هوا از سطح به سر پایینی لوله تزریق می گردد و حباب های بالا رونده موجب کشیدن آب به داخل لوله شده و جریانی به سمت سطح آب ایجاد می نماید که می تواند به همراه خود مواد را از بستر با خود می کشد.

 

 air top


1.    تکمیل نهایی یک گاز مخلوط تنفسی مرد نظر با افزودن هوای فشرده.
2.    افزودن یک مقدار هوای فشرده در مقداری مشخیص از گاز مخلوط تنفسی برای تهیه یک گاز مخلوط متفاوت که پس از تکمیل فرایند مخلوط برای درصد گازها آنالیز می شود.

 

Alternate air source

یک منبع هوای افزون. ابزاری که غواص می تواند به جای رگولاتور اولیه به منظور ایجاد صعود ایمن خود از آن بهره گیرد در حالی که به تنفس عادی خود نیز ادامه می دهد. این می تواند شامل یک اختاپوس گردد و یا یک مخزن و رگولاتور جداگانه باشد که در بعضی مواقع ممکن است از یک پونی (سیلندری خیلی کوچک با رگولاتور سرخود مربوطه) بدین منظور بهره جست.

 

AAS (Alternative Air Source)

یک منبع ثانویه عرضه هوا یا دیگر گازهای تنفسی که در مواقع اضطراری توسط غواص مورد استفاده قرار می گیرد.

 

alternobaric vertigo

سرگیجه ناشی از اختلاف فشار در گوش میانی.

 

altitude diving

غواصی در مکانی که سطح آب در ارتفاعی (بیشتر از 300 متر-25/924 فوت) باشد که برنامه برداشت فشار آن غوص نیاز به اصلاح و تغییر داشته باشد.

 

ambient pressure

فشار محیط اطراف.

 

anoxia

فقدان کامل اکسیژن.

 

AODC

انجمن غواصان پیمانکار فراساحلی، یکی از پیشینیان IMCA.

 

aphasia

افازی. اختلال در توانایی زبان که دامنه آن ممکن است از عدم به خاطر آوردن کلمات تا عدم کامل توانایی در تکلم، خواندن، و یا نوشتن می شود.

 

Apnea

آپنه، غواصی با حبس نفس یا غواصی آزاد.

 

Aqua-lung

دستگاه تنفسی مستقل زیر آب متشکل از یک سیلندر غواصی و رگولاتور غواصی.

 

arterial bubble model

مدلی از برداشت فشار که فیلتراسیون ریه دامنه ای معادل شعاع یک گلبول قرمز خون در نظر گرفته می شود و به اندازه کافی حباب های کوچک برداشت فشار بتوانند به سمت مدار شریانی عبور کنند، به ویژه در مرحله اولیه صعود.

 

arterial gas embolism

انسداد یک شریان توسط یک حباب گاز. ناشی از احتمال صدمه ریه بر اثر فشار بیش از حد.

 

AR vest

نیم تنه (جلیقه) ای طرح زین و برگ از پارچه ای مقاوم به همراه تسمه های نایلونی قوی قابل تنظیم که تحت هیچ شرایط قابل پیش بینی امکان سر خوردن غواص از داخل آن وجود ندارد.

 

ascent

بخشی از طرح غوص که غواص در حال حرکت به بالا و به سمت سطح آب می باشد. صعود ممکن است برای ایستگاه گیری متوقف شود، زمانی که غواص به منظور برداشت فشار عملاً حفظ عمق ثابت می کند، و حرکت یک نواختی در خلال صعود به سطح یا ایستگاه بعدی وجود دارد (لیکن به طور کلی اختلاف جزئی در مقیاس حرکت چند ثانیه ای نادیده گرفته می شود). 

 

ascent rate

نرخ سرعت کاهش عمق در پایان یک غوص. مؤلفه مهمی از برداشت فشار.

 

A.S.S.E.T.

انجمن خدمات مهندسین و تکنسین های اسکوبا.

 

ATA or atmospheres absolute

واحد فشار مطلق معادل با فشار جوی متعارف.

 

atmospheric diving suit یا ADS

یک گونه لباس مفصلدار قابل غوطه وری در آب با فشار جوی که شباهتی به یک لباس زره ای دارد، با مفاصلی پیچیده و فنی آب بند با اینکه فشار داخل لباس یک اتمسفر است اجازه حرکت به مفاصل می دهد.

 

attack swimmer

شناگر آفندی.

به combat swimmer مراجعه شود.

Autonomous diver

استاندارد EN 14153-2 / ISO 24801-2 برای صلاحیت غواصی تفریحی می باشد. سطح 2 "غواص خود مختار" کسیت که دانش، مهارت و تجربه کافی برای انجام غواصی تا حد اکثر عمق 20 متر به همراه سایر غواصان اسکوبا هم سطح خود بدون نیاز به برداشت فشار در آب های آزاد را دارد، و فقط زمانی می تواند چنین اقدامی را بدون نظارت یک مربی غواصی انجام دهد که پشتیبانی لازم در سطح تحت شرایطی که آموزش دیده اند یا بهتر از آن وجود داشته باشد، یا اینکه با یک لیدر غواصی همراهی شوند.

 

ABT (Actual Bottom Time)

زمان واقعی کف. به bottom time نیز رجوع شود.

 

 

تهران- خیابان موحد دانش

  • ایمیل: info@daryakav.com
  • تلفن : 02126140593
  • همراه : 09122008600

لینک های سریع

فروشگاه دریاکاو

عرضه و فروش لوازم و تجهیزات غواصی و شنا
new_ico_3.png
کلیه حقوق متعلق به شرکت دریاکاو میباشد .طراحی و توسعه تیم طراحی دریاکاو©

جستجو در سایت